| EmaS a întrebat:

De ce uneori radacinile spirituale sanatoase produc fructe stricate?

Răspuns Câştigător
| Insigna a răspuns:

Intrucat asa cum un pom sanatos,da si fructe stricate( viermi,lipsa soarelui in zona fructului,etc.), tot asa si spiritul poate fi alterat de influente daunatoare. Daca o radacina spirituala sanatoasa, nu produce decat fructe stricate, sau nu produce deloc, radacina trebui indepartata.(parca este si o pilda biblica in acest sens?).

56 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Pentru că masoneria își face efectul, spălăndu-le mintea.

Răspuns utilizator avertizat
| Tarta_Marius_1988 a răspuns:

Sau nu sunt sanatoasehappy

Proorocii mincinoşi.
Matei7:15 Păziţi-vă de prorocii mincinoşi! Ei vin la voi îmbrăcaţi în haine de oi, dar pe dinăuntru sunt nişte lupi răpitori.
Deut 13.3; Ier 23.16; Mat 24.4-24; Marc 13.22; Rom 16.17-18; Efes 5.6; Col 2.8; 2Pet 2.1-3; 1Ioan 4.1; Mic 3.5; 2Tim 3.5; Fapt 20.29-30;
16 Îi veţi cunoaşte după roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?
Mat 7.20; Mat 12.33; Luc 6.43-44;
17 Tot aşa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rău face roade rele.
Ier 11.19; Mat 12.33;
18 Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rău nu poate face roade bune.
19 Orice pom care nu face roade bune este tăiat şi aruncat în foc.
Mat 3.10; Luc 3.9; Ioan 15.2-6;
20 Aşa că, după roadele lor îi veţi cunoaşte.

| EmaS explică (pentru Duucu):

Ma refer la fiecare persoana in parte. Adica sa ai o buna educatie moral-crestina si totusi sa aduca roade rele. Trebuie sa admitem ca mediul sanatos in care se dezvolta cineva nu-i garanteaza evlavia.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru Bosorogul):

Cum este la subsol?! Nu cumva la tine este viermele?laughing

| Duucu a răspuns (pentru EmaS):

Prin roade rele te referi la despărțire de credință?

| EmaS explică (pentru Duucu):

La faptele noastre bune sau rele pe care le facem in fiecare zi.La modul de viata.

| RAY a răspuns:

Pentru ca nu exista crestini si doar cu numele asta e adevarul, un pocait, era foarte convins de dumnezeu da doar pana la partea fapte acolo era zero nu il critic dar asta e adevarul
in concluzie crestini nu exista sunt doar cu numele, da pai daca eu acum merg la voi pocaiti ma va invita cineva in casa ma va pofti la masa si dupa ce ies va merge cu mine 9 mile, daca i dau o palma imi va un tort, sa fim seriosi nu exista asa ceva, omul crede da doar crede si atat

| RAY a răspuns:

Cunosc personal persoane crescute de mici copii intro comunitate crestina si care cand au crescut au devenit ca restul, e clar ca asa cum s-a nascut omul asa cam ramane, e vorba de empatie in tota chestia asta

| OOOLEOOO a răspuns:

O persoana crescuta fortat intr-o filosofie religioasa/spiritual fara libera gandire poate sa ajunga la aceste ''fructe stricate'' cand are contact liber cu societatea moderna.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sa stii ca nici o radacina nu e sanatoasa, in primordialitatea sa.

| minahrs a răspuns:

Radacina ii da toate invataturile pentru a ajunge un fruct bun, frumos, dar, vezi tu, fructul este frumos, sanatos pana cand vine viermele si strica tot. Dovada? Pacatul stramosesc.

| EmaS explică (pentru OOOLEOOO):

Roadele le gasesti la Galateni5.

| dorelmarc a răspuns:

28. Fiindca n-au cautat sa pastreze pe Dumnezeu in cunostinta lor, Dumnezeu i-a lasat in voia mintii lor blestemate, ca sa faca lucruri neingaduite.
29. Astfel, au ajuns plini de orice fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lacomie, de rautate; plini de pizma, de ucidere, de cearta, de inselaciune, de porniri rautacioase; sunt soptitori,
30. barfitori, uratori de Dumnezeu, obraznici, trufasi, laudarosi, nascocitori de rele, neascultatori de parinti,
31. fara pricepere, calcatori de cuvant, fara dragoste fireasca, neinduplecati, fara mila.
32. Si, macar ca stiu hotararea lui Dumnezeu, ca cei ce fac asemenea lucruri sunt vrednici de moarte, totusi, ei nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei ce le fac.Romani.cap1..vers.28.29.30

| Alphawolf a răspuns:

Cred ca subiectivismul radacinilor spirituale sanatoase produc fructe stricate, sau, posibil "fructe stricate".

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Ce stii tu?!

| invicta a răspuns:

Ai pus prea mult îngrășământ.

| RaduRadu01 a răspuns (pentru EmaS):

Deoarece suntem înzestraţi cu liber arbitru. Putem alege să facem rău sau bine.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Eu stiu ca nici tu nu esti scutita de greseala, mai stiu ca nu esti atotstiutoare, ca si tu poti intelege sau interpreta gresit.

| RaduRadu01 a răspuns (pentru RAY):

Omule bun, învaţă-te a folosi semnele de punctuaţie! Lasă-te de filosofat si aberat până înveţi să scrii!winking

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Ai dreptate, am constatat ca doar doctrina corecta nu produce in mod regulat o relatie plina de dragoste cu Hristos si compasiune pentru ceilalti.Trebuie sa iti schimbi inima sa fie o inima simtitoare si plina de dragoste.

| RAY a răspuns (pentru RaduRadu01):

Ai ignor

| RAY a răspuns:

Radu = cont clona

| AnnealedPride a răspuns:

Cat de falsa poate fi presupunerea ca daca ai o educatie crestina, este si buna.

| Raniia a răspuns:

Pentru ca nu invatam sa zidim intelept.Auzim dar nu actionam in conformitate. Trebuie sa fim atenti sa ne zidim viata in conformitate cu recomandarile Cuvantului.

| Zenit313 a răspuns:

Pentru ca oamenii gresesc indiferent de religie, loc si timp.
Este ceva normal sa gresim dar, sa nu repetam greselile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta omului este pusa la grea incercare.Va urma o perioada grea si lunga in acest sens, pana cand oamenii vor putea intelege si isi vor schimba modul de gandire.

| ManStrong a răspuns:

Pentru ca altoil nu e de buna calitate

| kiv1990 a răspuns:

Pai draga ema imagineazati ca esti tinuta in cusca si nu-ti dau mincare un timp indelungat. Cum o sa procedezi atunci cind o sa te eliberezi din cusca si o sa vezi mincare? o sa fii gata sa omori pentru o felie de pine.

Acum in viata de crestin omul este lipsit de unele placeri pe care altii le au de ex: bautura, sex, distractie.
si atunci cind cazi le incerci pe toate

insa radacinile puternice nu sunt perfecte exemple. citeodata ei dau exemple de slabiciuni