| EmaS a întrebat:

De ce uneori radacinile spirituale sanatoase produc fructe stricate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrucat asa cum un pom sanatos,da si fructe stricate( viermi,lipsa soarelui in zona fructului,etc.), tot asa si spiritul poate fi alterat de influente daunatoare. Daca o radacina spirituala sanatoasa, nu produce decat fructe stricate, sau nu produce deloc, radacina trebui indepartata.(parca este si o pilda biblica in acest sens?).

56 răspunsuri:
| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

Vezi tu ema, gandirile difera pentru tine mod de viata inseamna crestinismul, pentru mine mod de viata inseamna cultura straight edge
la tine nu se rezuma la a face fapte bune sau rele ci se rezuma la a crede sau a nu crede...

| Georgyanya2000 a răspuns:

D'aia.

| doctorandus a răspuns:

Crestina lipsita de minte! Cu intrebarea asta te certi cu insusi Isus Hristos.

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Daca nu ai inteles ceea ce am intrebat eu, cred ca tu esti cel lipsit de minte.,, Dupa roade ii veti cunoaste. Pomul bun aduce roada buna.,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intervine ceva pe traseu. ceva rau.de aia mie ciuda mie pe gandac.a mancat frunza de fag.n-a lasat sa odrasleasca, oamenii sa se umbreasca.da risca si el sa moara de foame.e cam greu ema, cu unele fructe.ca pot fi frumoase pe dinafara si otravite pi interior.precum marul, din alba ca zapada.ori marul discordiei? de al evei nu mai vorbesc.a fost cel mai frumos dar si cel mai otravit.ne aduse moartea.la toti.

| EmaS explică:

Si o conduce direct inspre iad!

| EmaS explică:

Daca Domnul Isus are autoritate de a trimite pe cineva in iad, inseamna ca este suveran!

| WhatheWow a răspuns:

Tocmai din motivul pentru care Omul creat de Dumnezeul biblic a fost neascultător; așa l-a creat Zeul in care crezi!
Și poți să mă contrazici dar îți contrazici doctrina.

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Omul a fost o fiinta perfecta dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.Dar, prin neascultare el a pierdut din chipul lui Dumnezeu.Satan face raul si ne ispiteste sa pacatuim.

| EmaS explică:

Caci nu este nici un alt nume in care sa capeti mantuirea nici in cer nici pe pamant nici sub pamant.

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Dacă Dumnezeul biblic l-a făcut pe Om perfect, de ce a mai fost neascultător? Te cam contrazici!

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Este unul singur relevat prin trei persoane. Elohim inseamna trinitatea, de aceea se si spune in plural.

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Elohim e denumirea în ebraică pentru zei și nu are nici o legătură cu trinitatea.

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Elohim este o forma plurala a numelui lui Dumnezeu, care arata plenitudinea puterii si a bogatiei infinite ce este in Fiinta divina. Mai inseamna: Dumnezeire, Puternici, Cel temut, Creator, Judecator suveran, Fiinta care guverneaza.

| Xennofull a răspuns:

Depinde de conditiile incare cresc acele fructe.

| Duucu a răspuns:

Masoneria e un gunoi care își ascunde mizeria, astfel încăt nimeni să nu afle planurile lor jegoase.

| EmaS explică:

Din pacate aici tu dai dovada de incultura! Mai studiaza.

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Elohim (ebraică: אֱלהִים) este un cuvânt din punct de vedere gramatical la plural care este folosit pentru zei atât în ​​limbajul modern ebraic cât și în ebraica veche. Cuvântul a fost în mod intenționat tradus greșit ca Dumnezeu (la singular) pentru a întări credința monoteistă a evreilor și a creștinilor. Elohim are sensul de "zei" or "puteri "
Sursa : Wikipedia

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Eu ti-am scris ce am invatat dintr-un manual de la Seminarul Teologic!

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Păi dacă Biblia e o mare minciună atunci ce poate să vă învețe la un Seminar Teologic decât să o adâncească?
Ți-am mai spus : n-or fi 5 miliarde de " orbi " în lumea asta iar vouă, celor ce vă numiți creștini va deschis Dumnezeu ochii!

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Cum sa nu?! Caci larga este calea care duce la pierzare si multi sunt cei care merg pe ea.

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Exact; dacă mai spui și ceva de Apocalipsă... laughing

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Daca doresti sa iti predai viata ta in mana Domnului, o fac si pe asta! Ce zici?

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

La primul semn al Lui, am să-L urmez. laughing " Rămâi aproape! "

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Sa ma anunti si pe mine ca sa vin cu flori!

| Insigna a răspuns:

Ca nu li se da apa!