| AvalohAlyn a întrebat:

De ce unii crestini sunt penibili in gandire si iau tot ce zic preotii si calugarii ca si adevar absolut..Nu vi se pare ca unii crestini au gandirea cam primitiva?
Eu cred in Dumnezeu, nu ma intelegeti gresit.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Crestinii cred cu tarie Cuvantul lui Dumnezeu care spune ca omul se naste o singura data, apoi moare dupa care vine judecata.

| EmaS a răspuns:

Eu nu ma iau dupa preot ci dupa Sfanta Carte, Biblia care este Cuvantul lui Dumnezeu, mereu de actualitate.

| AvalohAlyn explică (pentru EmaS):

Dar mergi la biserica si te iei dupa pastor care e tot un preot si e tot aia.

| EmaS a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Poate nu stii ca biserica este formata din pietre vii, totalitatea membrilor nascuti din nou, noi formam trupul, iar Capul bisericii este Hristos. Noi suntem madulare unii altora. Ca trupul sa functioneze in armonie este nevoie de fiecare madular in parte. Daca la un ceas lipseste o piesa cat de mica, acesta nu functioneaza. La fel este si cu biserica.

| minrest a răspuns (pentru EmaS):

Dar rotita de la ceas se invarteste, transmite miscarea, pe cand membrul ( pun not intented ) sta acolo in biserica, pe locul lui, si pare ca aproba tot ce spune pastorul, chiar daca de fapt nu prea e de acord. Saluta pe ceilalti, face putina conversatie, si tu pretinzi ca pentru asta nu se poate fara el? Ia sa aiba o opinie putin diferita, sa vezi cum se poate de bine fara zece pioni deodata.

| T0T a răspuns:

Salut Aline. Te-ai reapucat de TPU?

| AvalohAlyn explică (pentru T0T):

Putin de tot..Nu stau mult aicilaughing
Dar tu ai ramas tare pe pozitii tot aici, greylaughing

| T0T a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da. Îmi place, ce pot zice. Tu de ce nu ai vrea să stai mai mult?

| T0T a răspuns:

Nu numai creștinii fac asta. Vezi lucruri de genul peste tot, manipularea nu face parte doar din religie ci din umanitate.

| minrest a răspuns:

Majoritatea crestinilor se iau dupa preoti, calugari sau pastori si nu pot gandi singuri. Si majoritatea ateilor se iau dupa altii orbeste, chiar aici pe site am vazut ca unii cred in pseudostiinte bizare. Majoritatea oamenilor sunt asa, indiferent de filozofie.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Si eu cred in Dumnezeu chiar asa este dar altii incearca sa ia niste bani de pe urma oamenilor care au aceasta credinta printr-un fel de manipulare, din pacate exista astfel de excroci care incearca sa faca afaceri murdare si sa ii fure pe oamenii cu credinta.
E mare pacat, vorbesc serios, e pacat ca se intampla asemenea lucruri si ca unii pot fii asa ipocriti.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Ce pretentii poti sa ai de la tara asta? chiar asa am ajuns?

| VelaJohnny a răspuns:

Poti sa spui si asa. Unii oameni se desconsidera, crezand ca doar cei ce sunt mai sus in ierarhia bisericeasca pot raspunde la anumite intrebari, ca ei nu sunt in stare sa judece bine lucrurile. De obicei, sfaturile preotilor si a calugarilor se bazeaza pe parerile lor personale, pe principiile lor personale de viata, si astfel de puncte de vedere nu trebuie impartasite. Daca un anumit lucru are efect la mine, nu inseamna ca neaparat are si la tine, deoarece avem situatii diferite. Sau legat de anumite doctrine. Sunt oameni care pleaca de acasa cu o nedumerire si se intorc cu mai multe laughing. Nu e gresit sa intrebi, si sa iei de bine ce zic altii, greseala este sa nu ceri sursele de incredere pe care se bazeaza raspunsurile primite (adica sa nu fi credul).

| Moise_Samuel_1994 a răspuns:

Uni creștini sunt penibili in gândire deoarece:
Ei in loc sa citească biblia si sa afle cu adevarat care este solutia pentru unele probleme sau mai stiu eu ce... in loc sa spună "ba preotul azi a spus" (exemplu)ca sa pupam icoana si deschizi biblia si cauti e bine sa pupam icoană? Daca nu găsesti nicăieri in biblie ca ar trebui sa pupi icoana inseamna ca nu trebuie sa o faci. Dar la mulți ROMÂNI le este foarte greu sa citeasca si sa gandeasca, de aia vezi tot feluri de obiceiuri care nu isi au rostul deoarece oameni cred ca ce spune popa e bine si ei acasă nu mai citesc biblia ca e cum spune popa (parerea mea)