| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce zic crestinii ca Sarpele din gradina era Satana? Zice clar: "Şarpele* era mai** şiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu.El a zis femeii: „Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: ‘Să nu mâncaţi din toţi pomii din grădină’?".Si uite cum Satana nu a avut nici o treaba.Si de ce l-a facut pe Sarpe siret? Parca totul era bun, nu? Se pare ca doar Sarpele putea sa vorbeasca.Dar de ce nu mai poate sa vorbeasca si in ziua de azi? Ca nu avem probleme de logica https://dexonline.ro/intrare/%C8%99iret/52503

36 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru Cosmin86):

"Mai bine mancau sarpele, are proteina. Si toata lumea era fericita."
Nume, că poate are vreun virus. happy
Râdem, glumim, dar chiar nu ar trebui să mâncăm toate târâtoarele pământului. (Așa le zic eu la toate viețuitoarele care nu trebuiesc mâncate).

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum dar a ispit-o pe Eva? Prin pomul cunoștinței vrei să zici? Sau că i-a lăsat libertatea unui pom interzis care este "păcatul"?
Dacă nu ar fi existat pomul(dorința asta rea din om prin gândurile lui rele), nu ar fi existat nici el ca ființă, ci ar fi precum un dobitoc (au mai rămas câteva primate pe aici neevoluate, dar asta e partea a doua)

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

Era mai usoara distantarea sociala, ca erau doar 2 oameni laughing

| alex598 a răspuns:

Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit diavolul și Satana, acela care înșală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ și împreună cu el au fost aruncaţi și îngerii lui.
Apocalipsa 12:9 VDC