| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum s-a inteles Sarpele cu Eva? Ca se stie ca Sarpele nu aude.Si sa nu o mai dati pe aia cu Sarpele era Satana, ca e o aberatie.Si scrie chiar in biblie ca Satana nu era Sarpele. "Geneza 3 cu 1 "Şarpele* era mai** şiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu.El a zis femeii: „Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: ‘Să nu mâncaţi din toţi pomii din grădină’?"'.Si ce specie era Sarpele?

46 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Constat ca citesti Biblia aia la greu, dar nu prea intelegi mare lucru din ea. Ai incercat Biblia pentru copii? Poate e mai accesibila.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

????

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Eu am scris o fata zâmbitoare, dar nu cred că acest site le poate citi
Mai scriu una:?

| darrio2007 a răspuns:

Tu chiar citesti Biblia? Se pare ca intelegi total diferit față de ceea ce transmite ea.

| PainTech a răspuns:

"Cum s-a inteles Sarpele cu Eva? Ca se stie ca Sarpele nu aude."
Prin semne.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru PainTech):

?,nu este posibil așa ceva, pentru că trebuia să existe deja un limbaj de genul
Gen. sa presupunem că Șarpele știa "limbajul degetelor". trebuia că și Eva sa fi cunoscut acest limbaj și oricum am impresia că șopârlele nu au degete opozabile., și. nu scrie in Biblie așa Ceva.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu te-ai uitat la harry potter? E clar ca eva era descendenta a lui Valdemort si de aia putea sa se inteleaga cu serpii.

| RKBlue a răspuns (pentru RoCkKiD):

Si asta inseamna ca Eva a devenit prima vrajitoare cand a mancat din fruct!

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai da, asa cred.
Dar ce legatura are?

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"pe om, pe Satana si pe femeie."
Banuiesc ca femeile nu sunt oameni, nu-i asa?
Si ce conteaza ce a facut? Tot am treaba de facut...

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te simti atacat?
Da, sunt un om.
Puteai zice: pe oameni si sarpe.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, însuși Dumnezeu a creat aceste legi, iar acestea sunt doar pentru slujitorii Săi sau doar pentru oameni.

| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Dumnezeu a comis pacat cand i-a blestemat pe om, pe Satana si pe femeie."
Ai pus om si femeie ca 2 cuvinte diferite, facand sa se inteleaga ca femeia nu e om.
Daca ziceai 2 oameni, oamenii, barbatul si femeia, cei 2, etc, nu era problema.
Te simti atacat? Oare de ce? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"OM, oameni, s. m. 1. Ființă superioară, socială, care se caracterizează prin gândire, inteligență și limbaj articulat iar din punct de vedere morfologic prin poziția verticală a corpului și structura piciorului adaptată la aceasta, mâinile libere și apte de a efectua mișcări fine și creierul deosebit de dezvoltat. "
Banuiesc ca femeia nu intra in defintie...

Răspuns utilizator avertizat
| Mayar a răspuns:

Biblia e o lucrare complexa ce nu e conceputa de mintea umana. De aceea noi trebuie sa mergem, printre altele la biserica, pentru a ni se explica acolo de catre preoti care au studiat invataturile lui Dumnezeu si alte sfintilor care au explicat Biblia sub indrumarea Duhului Sfant.
Crezi ca vreunul ditnre noi care e aici are indrumarea Duhului Sfant a sfintilor pentru a-ti explica tie? Mai bine mergi la biserica si intrebi acolo persoanele specializate.
Pentru ca oamenii sunt limitati si nu pot pricepe metafore sau altele, ci ceea ce e concret si simplu. De aceea au nevoie de indrumare. Nu e nicio rusine in aceasta.

Răspuns utilizator avertizat
| GdX a răspuns:

Sincer? Habar nu am, sunt prea tanar sa fi fost prezent sa vad sau sa intreb.

| RKBlue a răspuns:

Sarpele e o metafora pentru cel rau.

Cel putin, asta e solutia logica...

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru RKBlue):

Nu e posibil, pentru că spune:
14Domnul Dumnezeu a zis şarpelui: „Fiindcă ai făcut lucrul acesta, blestemat eşti între toate vitele şi între toate fiarele de pe câmp; în toate zilele vieţii tale, să te târăşti pe pântece şi să mănânci ţărână*.
Deci. dacă ar fi fost cum zici tu că Șarpele era doar o metaforă, Dumnezeu i-a spus Satanei sa mănânce doar animale și oamenii (şi să mănânci ţărână*.)
Și cum stiim. duhurile nu trebuie sa își hrănească trupurile, pentru că nu au unul.
Și mai zice: "în toate zilele vieţii tale, să te târăşti pe pântece"
Deci. Satana cum numai are mâini cu arata CA un om fără picioare.
Asta Presupunând că afirmația ta este corectă. Pa.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Înainte ca Dumnezeu să al blesteme, da, avea picioare.
Deși nu știu dacă e corect picioare. poate gheare dacă era cat un varan uriaș, sau gheruțe dacă era cat o șopârla de talie mica gen. 30-40 cm.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dovezi care sa ateste faptul că ce?

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Geneza 3
Dumnezeu către șarpe:
"14 să te târăşti pe pântece şi să mănânci ţărână*."

Răspuns utilizator avertizat
| Bariel a răspuns:

In primul rand ce cauta raul in paradis? Parca satan era izgonit, cum de a avut acces acolo? Poate ca Dumnezeu a complotat cu satan, a vazut ce creaturi idioate suntem dar totusi nu a vrut sa ne o spuna in fata happy

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru Bariel):

Nu e vorba de paradis, ci de gradina edenului un loc situat pe pământ, și Eu cred că este vorba de locația Israelul de astăzi.
Cerdca se referă la acest gen de idei:
Marcu 12
"24Drept răspuns, Isus le-a zis: „Oare nu vă rătăciţi voi din pricină că nu pricepeţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?" Pa.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu Omule,Erau pe pământ, dacă e așa cum spui tu. Nu avea rost sa mai creeze un pământ.
EI au fost creați pe Pământ, înșelați de Satan sub formă de șarpe, pe Pământ. Și femeia, Pamantul și Șarpele au fost blestemati(de Dumnezeu) pe pământ.
16Femeii i-a zis: „Voi mări foarte mult suferinţa şi însărcinarea ta; cu* durere(blestem) vei naşte copii, şi dorinţele** tale se vor ţine după bărbatul tău, iar el va stăpâni† peste tine."

Ia izgonit afara din Gradina Edenului(un loc depe pământ)
Iar fiind că gradina edenului se afla pe pământ, când au ieșit depe porțile acesteia se aflau pe pământ.

Pa.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si dacă al afirmă ei ce?
Și împăratul David a preacurvit, atunci ce? Hai sa o facem și Noi?

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este întradevăr păcat, însă nu știu care este "morală" acestor oameni care se numeșc creștini, și poate nu sunt. și nu cunosc nici "morală de la referendumul pentru familie".
Însă ce voiam să ați demonstrez este că. " nu tot ce zboară, e comestibil" adică nu tot ce ți se spune e adevărat.
De ex:
Când aveam 5 ani și tatăl meu îmi spunea clasica minciuna cu "barza" eu al credeam. că doar aveam încredere în el, atunci. Pa.

| SasaSasa2000 a răspuns:

Geneza 3
"1Şarpele* era mai** şiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu.El a zis femeii: „Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: ‘Să nu mâncaţi din toţi pomii din grădină’?"
Șarpele era Satan,Dumnezeu l-a creat pe Satan, și spre deosebire de animale el este mult mai "șiret".
În biblie nu spune ce specie era acel șarpe, însă știu că avea picioare înainte(deci nu era șarpe, era o specie de șopârla, cred Eu, dupăcea a devenit șarpe, pentru că nu mai avea picioare.) :
"14Domnul Dumnezeu a zis şarpelui: „Fiindcă ai făcut lucrul acesta, blestemat eşti între toate vitele şi între toate fiarele de pe câmp; în toate zilele vieţii tale, să te târăşti pe pântece şi să mănânci ţărână*.(țărână înseamnă pământ, deci toate animalele, inclusiv omul au fost făcute din "țărână")
15"Vrăjmăşie* voi pune între tine şi femeie, între sămânţa ta şi sămânţa** ei†. Aceasta†† îţi va zdrobi capul, şi tu îi vei zdrobi călcâiul."
Deci.
-Unde scrie in biblie că "Satana nu a fost șarpele"?
Pa.