| anonim_4396 a întrebat:

De ce ziua de 1 Aprilie este asociată cu Ziua păcălelii, noi fiind o ţară, aşa zisă, majoritar creştină sau suntem o ţară de păcălici?
De ce se promovează minciuna, farsele, păcălelile?
Este biblic acest lucru?

35 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Parintele):

N-ar trebui sa fi la slujba, parinte?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Hai, inspira, expira si nu te mai ofusca atata!
Uite ce patesti daca pui intrebari stupide: se gasesc alti stupizi care sa-ti demonstreze ce bine se pricep ei la copy-paste!
Si, pana la urma, ce-are Biblia cu pacalitul?
Sincer, cand vad bigoti din astia ca tine, asa, mi-e tare mila de ei. Ce nasol trebuie sa fie sa nu te poti bucura de nimic pentru ca, citez: "nu e biblic".

| Esperança a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Oooo staţi aşa că a apărut şi mama ateilor printre noi, muritorii de rând.
Stai femeie relaxată că nu am nevoie de mila ta, eu ştiu să mă bucur de fiecare clipă a vieţii.
Fiecare om are stilul lui, fiecare e fericit în felul lui. Nu-i poţi impune unui om să se bucure de acelaşi lucruri de care te bucuri tu.
Poate ce te face pe tine fericită, altuia ii displace.
Suntem diferiţi, din fericire!

| Flav a răspuns:

Mda. Asa e romanul, trebuie sa se dea filosofic si sa studieze firul de iarba, chiar si acolo unde nu exista.
1. Nu inteleg ce treaba are biblia cu o zi nevinovata, care nu vad nimic negativ in ea.
2. O pacaleala, o poti face frumos, de arta de-a ne mai relaxa, descatusa, zambi. Tu deja ai bagat-o intr-o nuanta negativa, folosind cuvantul minciuna.
3. Pacalicii sunt peste tot: la televizor, peste strada, langa noi. Prefer pacalicii de 1 aprilie, decat cei obisnuiti. Astia macar, isi recunosc conditia dupa numai cateva minute.
4. Personal, ma lasa rece ziua de 1 aprilie. Nu ma deranjeaza daca cineva imi joaca o farsa, mai fac si eu, dar rar. Azi, de exemplu, n-am avut chef de glume.
5. Ma amuza cuvantul ''biblic''. Biblic, daca e sa vorbim asa, este ceea ce simt si-mi dicteaza sufletul, nu o foaie, carte sau coperta.

| Esperança a răspuns (pentru Flav):

Părerea ta, însă nu şi realitatea. La Dumnezeu nu merge că a fost o glumă, a fost o farsă adevărul e că a fost o minciună şi punct.
Iar problema mare nu este că faci o farsă, ci că de la o farsă dai intr-altele şi aşa devine o obişnuinţă şi o practică în viaţa ta toate aceste lucruri şi cu timpul ajungi să minţi fără să vrei, doar din obişnuinţă.
Dar aşa sunt unii oameni, iau din Biblie doar ce le place şi ce le convine.

FÁRSĂ, farse- Faptul de a păcăli pe cineva cu scopul de a se amuză; mijloace folosite în acest scop; păcăleală, festă. – Din fr. farce.

PĂCĂLEÁLĂ ~éli f. 1) v. A PĂCĂLI. 2) Vorbă sau faptă prin care cineva păcălește sau este păcălit. /a păcăli + suf. ~eală

Acum poate realizezi ce înseamnă farsă şi de unde vine.