| Kraken12453 a întrebat:

De cine este scrisa biblia? Este biblia cuvantul lui Dumnezeu? A fost biblia modificata vreodata?

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca biblisti de renume nu o pot descifra si nu pot elimina contradictiile iti dai seama cate sanse are un om obisnuit.

Daca e de inspiratie divina atunci inseamna ca divinitatea nu a fost prea inspirata cand a lasat informatii vitale pe mana unor natarai care le-au alterat.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Dragule, Biblia nu are contradictii, intelegerea ei nu este complicata si nu provoaca probleme decat in mintea celor ce CAUTA contradictii in ea. Biblia NU poate fi inteleasa DECAT cei care cred in Cuvantul ei de aceia sunt destui cercetatori ai Bibliei care NU vor intelege NICIODATA ceea ce scrie in Ea deoarece NU le este PERMIS sa inteleaga ce scrie in aceasta. Acesta este motivul pentru care "biblistii renumiti" ai domniei tale NU reusesc sa inteleaga ceva. Tot ceea ce am scris eu mai sus sunt extrase din BIBLIE.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Ai si tu dreptate, provoaca contradictii doar in mintea celor care au asa ceva, ceilalti inghit orice.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"Biblia NU poate fi inteleasa DECAT cei care cred in Cuvantul ei."
Cu alte cuvinte Biblia este inaccesibila unei cunoasteri logico-rationale pur obiective.

E ca si cand ai spune ca 2+2-5=100, iar cand cineva iti calculeaza matematic si iti demonstreaza ca nu e asa tu ii raspunzi ca ecuatia tu nu poate fi inteleasa decat de cei ce cred in ea, deoarece celorlalti nu le este permis sa o rezolve.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Dragule, Biblia este o carte spirituala, nu un tratat de matematica sau fizica sau biologie, etc., deci trebuie luata ca arare. Intr-adevar insusi Dumnezeu spune ca Biblia nu poate fi inteleasa decat prin intermediul celei de a treia fiinte a Dumnezeiri, Duhul Sfant care nu comunica decat cu cei din poporul lui Dumnezeu. Aici este si explicatia faptului ca sunt multe religi crestine. Dealungul vremii Dumnezeu a descoperit cate o parte din Cuvantul sau unui cult crestin care ori a evoluat spre o noua cunoastere (prin intermediul lui Dumnezeu) ori au ramas pironiti in istorie (vezi religile traditionaliste). De exemplu, Luther era un bun catolic DAR Dumnezeu i-a facut cunoscut noi descoperiri care l-au facut sa evolueze fondand Luteranismul dar Dumnezeu avea noi descoperiri si astfel a aparut Calvinismul, etc, etc. Religia urmand o istorie prevazuta si scrisa in cartea Apocalipsei care a fost "tradusa" de mai multe sute de ani DAR caruia i-a fost uitata explicatia prin cramponarea intr-o religie abandonata de Dumnezeu. Da, Biblia se intelege doar de cei care comunica spiritual cu Dumnezeu prin intermediul Duhului Sfant iar in functie de cult mai mult sau mai putin in functie de scara istorica pe care se afla acea fractiune religioasa crestina. Asa spune Biblia.

| MskDesign a răspuns (pentru danut):

Iata-l si pe credinciosul numarul unu de pe acest site."Tot ceea ce am scris eu mai sus sunt extrase din BIBLIE" si iti dau dreptate.Credinciosii, in afara de extrase din Biblie, nu sunt in stare sa dea un raspuns din propria ratiune.

| danut a răspuns (pentru MskDesign):

Care si a cui ratiune cand intrebarea se refera strict la Biblie? Vorbeam cumva despre tenis si am adus in discutie Biblia?

| doctorandus a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Authorship_of_the_Bible

„Dacă e s-o spun pe șleau, motivul pentru care nu există mulți cercetători de ținută care cred în «lipsa de greșeli» a Bibliei este deoarece, o spun cu tot respectul, nu este o teză care să poată fi susținută. Biblia este plină de contradicții, și da, de greșeli."
—Robin Ngo, Bible Secrets Revealed. Robert Cargill responds to viewers’ questions on the History Channel series

http://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia

| danay72 a răspuns:

Biblia a fost scrisa de 40 de barbati, dar Autorul ei e Dumnezeu. 2Timotei3:16,17

| Holiday a răspuns:

"De cine este scrisa biblia?"

Desi crestinii sustin ca au fost scrise de cine zice unu mai sus, multe scrieri au izvoare obscure, unii dintre asa zisii scriitori se pare ca ar fi fost chiar analfabeti.

"Este biblia cuvantul lui Dumnezeu?"

Asta e o gluma presupun...

"A fost biblia modificata vreodata?"

Are mai multe modificari sub diverse forme decat pagini...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De oameni.
Este de inspiratie divina cu siguranta.
A fost tradusa de oameni neinspirati.
Cine vrea sa inteleaga cu adevarat Biblia trebuie sa o citeasca in limba originala si sa cunoasca modurile de a spune de atunci.
Exista moduri de a spune care isi pierd semnificatia cand le traduci in alta limba.

| Pinocchio a răspuns:

Biblia a fost scris de niste oameni.
Cum poate fi cuvantul lui Dumnezeu daca nu exista dovada ca ar exista Dumnezeu?
De multe ori a fost modificata.

| Innsbruck a răspuns:

Biblia a fost modificata de mai multe ori laughing

| Denly a răspuns:

Caută despre manuscrisele de la Marea Moartă.

| DanielCibu a răspuns:

Biblia are 66 de carti care au fost scrise de-a lungul timpului de catre profeti (Isaia,Ieremia,Daniel,Ezechel,etc.), conducatori de popor(Moise,Iosua.) regi (David,Solomon, doctori (Luca) apostoli (Pavel) ucenici ai Domnului Isus(Matei, Marcu, Ioan, etc.)aceste carti au fost selectate de catre cativa oameni capabili de aceasta lucrare si astazi avem Biblia
Pe vremea lui Moise evreii aveau o carte numita Tora sau Pentateuhul care cuprindea primela 5 carti ale bibliei(Geneza, Exod, Levitic, Numeri, Deuteronom) pe urma au mai fost adaugate cartile imparatilor si a prorocilor in Vechiul Testament iar in Noul Testament apostolii, ucenicii u scris cartile. Biblia a fost scrisa sum inspiratia Divina a Lui Dumnezeu de catre oameni. DA biblia este cuvantul lui Dumezeu. Biblia pe care o avem noi acum nu a mai fost modificata din momentul incheierii procesului ei de formare (adica de aprox 2000 de ani) sper ca te-am ajutat si ai intees ce am vrut sa spun. acestea sunt cunostintele mele in momentul de fata dar o sa mai studiez si o sa revinhappy funda?

| JusTPauL a răspuns (pentru DanielCibu):

Biblia a mai fost trandusa de 4 ori, deci s-a pierdut cam mult din informatie.
Ce iti pare lipsit de logica sa nu crezi ca e ceva important sau maret care nu-l intelegi, e doar informatie pierduta in timpul traducerilor si de aceea nu mai suna atat de logic.

| JusTPauL a răspuns (pentru DanielCibu):

Sa nu uit, a mai avut foarte multe modificari in ultimii 2000 de ani, sa nu uitam de N.T.