| anonim_4396 a întrebat:

"Deși în mod evident este preferabilă o conduită motivată de pornirea altruistă și empatică a omului, decât una incitată de teama de pedepse aplicate de o zeitate în imediatul imanent sau în eluzivul transcendent, fapt rămâne că există și studii care demonstrează virtutea și eficiența religiei și religiozității ca stimulent moral: credincioșii în S.U.A. se dovedesc a fi astfel mai altruiști decât ateii, ei își folosesc timpul într-un mod mai constructiv decât ateii, și, mai important, reușesc să-și înfrâneze mai bine tentațiile impulsive, fapt vital în orice planificare pe termen lung, fie că e vorba despre carieră, școală sau finanțe personale. Cei credincioși sunt mai sociabili decât ateii, mai implicați în comunitate și, în fine, mai fericiți.[9] Aceste studii par deci a-i da dreptate lui Voltaire, care spunea cândva că ar vrea ca avocatul lui, și croitorul lui, și valeții lui, ba chiar până și nevasta lui, să creadă în Dumnezeu, acestuia plăcându-i să creadă că astfel va fi escrocat mai rar, și că i se vor pune mar rar coarne.[10]" -Wikipedia
http://www.semneletimpului.ro/......-9896.html
Nu e o contradictie intre wikipedia si articolul de mai sus?

5 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu stiu daca vei accepta sau nu conceptia mea, dar...
Consider ca religiosii care cred in nemurire sunt mai egoisti decat persoanele non-religioase, motiv ce ar trebui sa fie usor de recunoscut, pentru cine stie ce am de spus in legatura cu asta.

| ErrorFound a răspuns:

Nu stii vorba aia?(de fapt e un vers de la Cheloo): "Daca eram un pic mai prost eram fericit."

Concluzia? Cu cat ai mai multa minte, cu atat iti dai seama ca lumea nu e chiar atat de roz cum pare deci te intristezi gandindu-te la toate tampeniile.
Concluzia finala: Cu cat esti mai prost cu atat esti mai fericit.

Dar asta nu e o problema(cel putin pentru mine). Am dobandit abilitatea de a fi indiferent de orice lucru rau care s-a/se/se va intampla(t) vreodata.

| anonim_4396 explică (pentru ErrorFound):

Am inteles ascest lucru si eu. Am inteles ca e mai bine ca sa nu afli natura realitati, dar daca afli nu fi ignorant ci suporta realitatea asa cum e.

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai o suport fiind ignorant. happy Sau incerc sa gasesc o compensatie pentru orice lucru rau ca sa raman fericit. happy
Imi zici:
Au intrat aia din Al-Quida cu 2 avioane in turnurile gemene!
Eu zic:
Da, dar s-a descoperit un tratament pentru cancer(raman fericit). happy

Alt caz:
Zici:
Idem
Spun:
Nu-mi pasa(si asa suntem prea multi).

Deci in orice caz nu spun ca nu suport realitatea ci pur si simplu nu ma intereseaza realitatea altora.

| anonim_4396 explică (pentru ErrorFound):

Nu ma refer la realitatea altor ci la a mea.