| anonim_4396 a întrebat:

De mult ma intreb si inca nu am aflat raspunsul la intrebarea mea,si m-am gandit sa incerc si aici pe TPU happy
Care este rostul nostru in viata daca pe urma murim ajungem in pamant,dispărem intr-un final oameni ne uita suntem pentru ce trăim, ce suntem noi ca sa zic asa un "nimic" trăim cativa ani si pe urma disparem. Sufletul nostru dispare odata cu noi? Ce rost au toate momentele frumoase daca nu te poti bucura de ele pentru totdeauna? Mai exista "o a 2-a viata " acolo sus in ceruri?
Sunt asa de curioasa daca voi nu stiti sa imi raspundeti pe cine sa intreb?
Scuzati categoria nu prea ma orientez.

Răspuns Câştigător
| Clausia a răspuns:

Nimeni nu poate sa-ti raspunda la intrebare cu exactitate! Dar daca esti credincioasa poti crede ca mergi in cer sau in iad(dupa caz).Cel mai bine e sa nu te gandesti la asta! Traieste-ti viata si gaseste-ti rostul in viata, toti avem unul!happy

38 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Si atunci de ce ai mai pus intrebarea asta?

| ErrorFound a răspuns:

Nu exista viata dupa moarte, daca gasesc sensul vietii deceniul asta o sa-l impartasesc cu tine. Tot ce am aflat pana acum e ca viata e facuta ca sa te distrezi.
Exista o teorie, conform careia nimic nu este special. Deci suntem doar praf stelar la mana a doua.

| Mădă0611 a răspuns:

Basme.
"De când murim şi până la 40 de zile, când are loc judecata particulară a sufletului şi se hotărăşte de Dumnezeu unde o să stăm, la bine sau la rău, până la judecata de apoi, este un timp de tranziţie, adică un timp provizoriu, pentru drepţi şi pentru păcătoşi." De unde stie nenea ca e asa? (un preot pe care ortodocsii il tin de sfant a zis)

| Mădă0611 a răspuns:

Nu scrie nicaieri, si si daca ar scrie, biblia e scrisa de oameni fara "insuflarea" duhului sfant.
Vezi? de asta apar zei, pentru ca oamenii nu pot accepta ca nu au nici un scop, ca sunt ca oricare alta forma de viata, ce jigniti se simt unii cand le spui ca oamenii sunt animale...

| NGheorghe a răspuns:

Ai vrea tu sa ma ajit dar... ma tem ca am sa te dezamagesc. Adevarul este ca ma confunzi cu cei din jurul tau sau cu cei din imaginatia ta.
"era doar o intrebare"... Corect. Era intrebarea aia. Aia "de demult", nu oricare... daca ne luam "doar" dupa inroducere. Daca analizam cuprinsul, as zice ca stai rau cu numaratu': acolo sunt 5 intrebari si vreo 4 semne de intrebare. Te grabeste cineva sa-mi raspunzi? Sau intentionat imi dai raspunsuri gresite?
Oricum, se pare ca raspunsul meu te-a "pălit" putin. Interesant ca mie mi-ai dat primul reply, iar in celelalte reply-uri esti foarte diferita, esti foarte tranșantă. Parca cineva a intrebat si altcineva a dat replyurile...
O intrebare: Cum a aflat autorul cartii despre "DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE "? Si el a reanviat singur dupa ce a murit? Autorul acestei cartii a drumului... ti se pare mai important ca Iisus, de ii faci reclama?

| millyca a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine, ce sa mai zic, siguranta cu care o spui ma dezarmeaza.

| danay72 a răspuns:

Scopul vietii a fost ca oamenii sa traiasca vesnic pe un pamant paradiziac, dar din cauza ca primii oameni au pacatuit, azi nu e un paradis.Dar Dumnezeu nu si-a schimbat scopul, in curand el va aduce sfarsitul acestui sistem rau, iar cei buni vor avea perspectiva de a trai vesnic pe pamant alaturi de cei dragi.Psalmi37:9-11,29,Isaia65:20-25,Apocalipsa21:3,5,Matei5:5

| explorer a răspuns:

Ce erai inainte de a te naste, de a fi conceput? Erai doar o idee in gandul viitorilor tai parinti.
Rostul nostu in viata la fel ca si al orcarui animal de pe pamant este sa vietuim sau supravietuim si sa ne inmultim, pentru a ne transmite genele mai departe. Evolutia si dezvoltarea creierului uman ne-a ajutat sa cunoastem planeta pamant si universul, sa inventam unelte si tehnologie care sa ne usureze viata, dar in acelasi timp a creat o teama mai mare fata de moarte si suferinta decat la restul animalelor. Datorita acestor stari de neliniste au aparut religiile.Credinta intr-o lume mai buna si viata eterma incearca sa linisteasca teama de necunoscut.