| anonim_4396 a întrebat:

Ma intreb care este rostu vieti daca pe urma mori pentru ce traim si ne stresam ca totul sa ne iasa bine,de ce plangem,ne certam,de ce suntem invidiosi, rasisti, rai etc daca pana la urma toti ajungem in acelasi loc ..cum ar veni asta "traim ca sa nu murim". Trecem prin atatea necazuri in viata. Pentru ce? Ca sa ajungem in pamant si sa uite ceilalti de noi?

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

Nu ajungem toti in aceelasi loc dupa moarte. Si daca viata ar fi infinita atunci care ar fi rostul vietii? E scurta ca sa stii sa te bucuri de ea sa o apreciezi. Fara certuri si fara necazuri in viata lumea nu ar fi viata, ca si cum castigi un premiu la concurs, dar toti au iesit pe primul loc nu ai fii prea mandru nu? Pe cand daca ai lua numai tu premiul 1 ai fii cel mai fericit. Deci fara rau nu exista bine si fara bine nu exista rau.happy

4 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai rolul nostru este sa lasam ceva pe lumea asta, sa nu fi trait pe degeaba. daca noi o sa ne distram toata viata si o sa zicem "imi traiesc viata la maxim!" atunci nimeni nu o sa ne planga sau or sa ne duca dorul. treaba cu plansul, stresul, cearta etc. este pentru ca suntem oameni nu roboti si avem sentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Aşa suntem lăsaţi pe pământ de Dumnezeu, n-avem încotro, dăm înainte, suntem lăsaţi pe pământ să suferim, asta e!
Te pup!

| MrAnderson a răspuns:

Salut

Daca nu crezi in viata de dupa moarte, considera viata un dar. Bucura-te de ea, profita de fiecare moment, invata sa iubesti, si sa fii iubit.
Daca totusi crezi ca e mai mult de atat dupa ce mori, priveste-ti viata de acum ca pe o scoala, o perioada de pregatire pentru suflet.

| Sh4Dow a răspuns:

Fericire, amuzament, bucurie, iubire. celalalte sunt doar neimportante cu toate ca ura si invidia se naste tot din iubire. ^^