| asasaasa a întrebat:

De unde credeti ca se trag religiile? eu cred ca din astrologie voi ce parere aveti?

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din dorinta omului de a avea o speranta de acolo sau tras mereu

toate religiile sau nascut cand acea societate era in disperare

iudaismul acum 2400 de ani evrei sub ocupatie romana aveau nevoie de o speranta, poporul evreu find politeist mii de ani a trecut la monoteism doar de 2600 de ani, aveau multi zeii dar lau ales pe iahve de ce?
sub o ocupatie romana aveau nevoie de un razboinic
Crime-in-Biblie
http://www.scribd.com/doc/99860629/Crime-in-Biblie

https://sites.google.com/......-in-biblie

crestinismul evrei sub ocupatie
romana,o noua speranta care va veni pentru acei oamenii amarati de data asta sub o forma de pasnica imprumutata de la indieni filozofia budista si eroul mitologic isus vs horus din egipt o combinatie fb care a prins fb atunci

islam triburi care erau dezbinate,zeii multi,un om avea o speranta islamul care a unit oamenii s le-a dat o speranta, o credinta unita, pasnica, dreapta, mohamed incuraja pe cei saraci si amenita cu iadul ca isus promitea viata de apoi

toate religiile ofera speranta omului

| asasaasa explică (pentru RAY):

Religiile nu ofera speranta omului ci il transforma intr un sclav care nu mai gandeste si nu mai abera ca religiile au aparut cand erau popoarele in criza de fapt de aici iti dai seama cat de bolnava e societatea care in loc sa incerce sa si rezolve problemele inventa tot felul de prieteni imaginari care te duc in rai ori in iad daca faci sau nu faci ce scrie in carte. Uite cum au aparut religiile--http://www.youtube.com/watch?v=88GTUXvp-50

| asasaasa explică (pentru asasaasa):

Religiile au prins viata din faptul ca omului ii e frica sa se accepte pe el si tot ce il inconjuara si ii e frica de faptul ca nu are raspunsurile pentru multe intrebari iar el in loc sa traiasca cu adevarul a preferat sa si inventeze tot felul de zeitati -unii din oameni, din fericire nu toti-

| Angel0 a răspuns:

Ai putea sa scrii o carte despre istoria religiilor la cat de multe stii tu si raymusic pardon ateismulstareanaturalaaignorantului.

| asasaasa explică (pentru Angel0):

Decat sa fii nesimtit mai bine iti vezi de rteaba ta ignoranta mai mare decat a celor care cred in tot felul de basme sa stii si tu ca nu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh sunt de-acord cu ray, iar in ce priveste religiile abrahmice uite aici:http://www.euateul.blogspot.ro/2013/05/de-ce-ateism.html
Daca ai rabdare vei intelege istoria iudaismului si crestinismului.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Multe religii s-au născut din dorinţa de a obţine putere politică, prestigiu şi popularitate, nu din dorinţa de a-i plăcea lui Dumnezeu
Cu aproximativ 1 000 de ani înainte de venirea lui Isus pe pământ, în Israelul antic a fost întemeiată o religie nouă. Iniţiatorul ei a fost Ieroboam, primul rege al regatului nordic independent al Israelului. El trebuia să convingă poporul să-i susţină cauza. „Regele a ţinut sfat şi a făcut doi viţei de aur, zicând poporului: «Este prea mult pentru voi să urcaţi la Ierusalim. Israel, iată Dumnezeul tău!»" (1 Regi 12:28). Nu încape nicio îndoială că regele s-a folosit de religie cu intenţia de a face poporul să nu mai fie loial Ierusalimului, unde mergea să aducă închinare. Religia fondată de Ieroboam a durat câteva secole. Ea a distrus însă viaţa a milioane de oameni când Dumnezeu a adus în cele din urmă judecata asupra naţiunii apostate a Israelului. Da, religia fondată de Ieroboam a fost o stratagemă politică. Unele religii de stat care continuă să existe şi astăzi au avut un început similar, fiind un mijloc de consolidare a puterii politice.
Apostolul Pavel a dezvăluit un alt motiv pentru care se întemeiază noi religii: „Ştiu că după plecarea mea vor intra printre voi lupi asupritori, care nu vor trata turma cu tandreţe, şi că se vor ridica bărbaţi chiar dintre voi care vor vorbi lucruri denaturate ca să-i tragă pe discipoli după ei" (Faptele 20:29, 30). Multe mişcări religioase sunt iniţiate de persoane mândre, care doresc să atragă atenţia asupra lor. Biserici aşa-zis creştine s-au divizat în urma a numeroase schisme.

Răspuns utilizator avertizat
| asasaasa explică (pentru u2irish):

Credinta...poate pentru o fiinta irationala, cea rationala traieste in realitate si accepta cu nu stie tot

| Mădă0611 a răspuns:

Natura + necunoastere = zei

| Angel0 a răspuns (pentru asasaasa):

Si o carte de gramatica de clasa a 2-a v-ar prinde tare bine.

| asasaasa explică (pentru Angel0):

Da ti 2 palme!

| thealchemist a răspuns:

Ce treaba are astrologia cu religia?

| asasaasa explică (pentru thealchemist):

Da de unde crezi ca a inceput totul...nu cumva de la uitatul prea mult pe cer? soarele--zeul RA si tot asa http://www.youtube.com/watch?v=88GTUXvp-50

| thealchemist a răspuns (pentru asasaasa):

Sorry, nu am timp acum dar promit sa ma uit la clipul tau.
pina atunci insa trebuie sa-ti spun ca nu vad nici o legatura intre adorarea unui zeu si astrologie. una tine de inchinarea la zeul respectiv iar cealalta e matematica pura, e ca si cind zici ca rezolvarea unei ecuatii poate duce la religie.

| asasaasa explică (pentru thealchemist):

UIta te mai bine la clip o sa ti prinda bine, totul pleca de la frica, frica de necunoscut, de sine...religiile din ziua de azi au la baza credinta in zei si ot felul de fenomene naturale asta pentru cultura ta generala, omul numai ca a perfectionat treba a redus la unu ca sa poata controla mai bine plebea...bine de fapt nu e numai unul is mai multi in islam e allah si tot asa dar e unu cand vine vb de atotputernic

| thealchemist a răspuns (pentru asasaasa):

Imi pare rau, am incercat sa ma uit la clip dar nu am rezistat decit pina la minutul 11. e prea mult de comentat despre confuziile pe care le face dar pe scurt se poate spune ca face greseala de baza sa nu ia in considerare cele 2 lumi, cea materiala si cea spirituala.
astrologia nu are nimic de a face cu stelele din lumea materiala, ci cu influenta pe care o au acele corpuri ceresti in cele 7 ceruri asupra avatarului persoanei caruia i se face horoscopul. nu e vorba de o influenta directa asupra unei persoane si nici de stelele ca atare, ce vezi tu prin telescop.
si ca sa-ti dau si eu un punct de vedere diferit fata de ceea ce stii si crezi tu ce zici de:
http://www.youtube.com/watch?v=JMMqBUK9y1Y?
am gasit clipul asta din intimplare uitindu-ma la al tau, nu stiu de ce youtbe le-a considerat ca facind parte din acelasi grup dar cred ca il completeaza pe al tau, in directia extrema opusa, daca ce zici tu nu ia deloc in considerare nimic altceva in afara lumii materiale Crowley e exact opusul.

| asasaasa explică (pentru thealchemist):

Nu exista taica 2 lumi sau 7 ceruri nu stiu in locul tau m as abtine sa nu cumva sa ajungi pe la nebuni ---materia e formata din energie, chiar si spatiul vid fara nimic in el a fost cantarit si are masa deci nu exista decat problema perceptiei de aici si confuzia iar faza cu cele 7 ceruri nu mai am ce comenta decat sa ti zic ca si Mos Craciun zboara cu sania si aduce cadouri peste tot in lume...

| thealchemist a răspuns (pentru asasaasa):

Te-ai uitat macar la video?
eu am facut un efort sa rezist 11 minute la al tau, si era plin de greseli pe care chiar si tu care nu crezi in spirit, suflet sau nimic altceva care nu poate fi cintarit ar fi trebuit sa le observi.

| asasaasa explică (pentru thealchemist):

Care ar fi acele greseli? singura greseala e ca nu ti convine adevarul cred

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Isus a întemeiat o singură religie creştină adevărată. Prin urmare, astăzi trebuie să existe numai o organizaţie, sau un grup, de adevăraţi închinători ai lui Iehova Dumnezeu (Ioan 4:23, 24; Efeseni 4:4, 5). Biblia învaţă că numai un număr mic de oameni se află pe calea îngustă care duce la viaţă. — Matei 7:13, 14.
Biblia a profeţit că, după moartea apostolilor, în congregaţia creştină urmau să se strecoare lent învăţături false şi practici necreştine. Unii oameni aveau să-i atragă pe credincioşi pentru a-i urma pe ei în locul lui Cristos (Matei 7:15, 21–23; Faptele 20:29, 30). Din cauza aceasta vedem astăzi atât de multe religii diferite care pretind că sunt creştine