| RAY a întrebat:

De unde stim ca sistemul moral a lui Dumnezeu este perfect? Ca a dat legi de care nu mai tinem cont, desi moralitatea aia a fost defecta, de unde stim ca asta actuala este perfecta?

26 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evrei 7:19 - "căci Legea n-a făcut nimic desăvârșit - și pe de alta, se pune în loc o nădejde mai bună, prin care ne apropiem de Dumnezeu."

Evrei 10:1 - "... Legea, care are umbra lucrurilor viitoare..." Deci se vorbește despre o umbră a unei realități, a unui Legământ mai bun, desăvârșit. Dacă citești epistola către Evrei o să înțelegi mai bine.

Moralitatea Noului Legământ este perfectă pentru că are ca "lege" iubirea, harul, dumnezeiescul în locul umanului vechii legi a dreptății lipsite de iubire.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Deci dumnezeu a gresit?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Matei 5

17. Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
18. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.
19. Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu a greșit...doar S-a revelat omenirii în mod treptat, culminând cu întruparea Lui Hristos și trăirea Lui ca Om printre oameni.
Ți-am povestit mai demult parcă de experimentul cu fierberea broaștei, tot într-o discuție pe subiectul ăsta...îți amintești?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

A gresit dumnezeu?
DA sau NU?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Corect! Domnul Isus nu a stricat nimic din vechea slovă, ci a revoluționat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu.winking

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cum nu a gresit daca a schimbat acele legi? de ce erau gresite? de ce iisus spune ca sunt valabile?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

REVOLUȚIONÁ, revoluționez, vb. I. Tranz. A schimba radical, a transforma brusc și din temelii. [Pr.: -ți-o-] – Din fr. révolutionner.

cum naiba nu a schimbat

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De ce acele legi sunt gresite?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Să nu comiți adulter în fapt a devenit să nu comiți adulter în gând (în mod voit), să întorci răul a devenit să întorci obrazul, să nu ucizi a devenit să nu urăști...ce vrei mai desăvârșit de atât? happy

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu a devenit s-a schimbat, el spune ca,„Dacă un bărbat întâlneşte o fată fecioară nelogodită şi o forţează să se culce cu el şi este descoperit, bărbatul care s-a culcat cu ea, să plătească tatălui fetei cincizeci de şecheli de argint. Ea să rămână soţia lui, pentru că a necinstit-o, iar el nu va putea s-o izgonească toată viaţa lui." (Deuteronom 22:28-29)

nu baga vrajeli

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pai de ce a spus initial dinte pentru dinte apoi sa rasgandit, dumnezeu stie totul, de ce sa fii vazut ceva, el nu poate gresi, imbunatiti ceva

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Să nu comiți adulter în fapt a devenit să nu comiți adulter în gând

deci acum fapta nu este pedesita si gandul rolling on the floorrolling on the floor

| RAY explică (pentru anonim_4396):

18. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.

iisus te contrazice, nu s-a schimbat nimic, nu sa imbunatit nimic

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns:

Pentru ca in Israelul antic Isus nu fusese jertfit. Acum il avem pe Isus jertfit pentru pacatele celor care se intorc la Dumnezeu.

| RAY explică (pentru alidenbealidenbi):

Omule vorbim de vechile legi de ce au fost gresite

| RAY explică (pentru OctavianDanielMaria):

Sistemul moral a lui Dumnezeu este schimbător, de ce dumnezeu nu a dat din prima legi bune, adica el nu stia de la bun inceput? Culmea e ca a regret ca a facut omenirea, cum sa regreti ceva de care stiai deja

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru OctavianDanielMaria):

Ce ti am spus, crede dar nu cerceta, oii fără minte.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt 32000 de religi creștine, iti dai seama cat de interpretata e cartea asta de povesti, am vazut un film aseara interesant, interstate, foarte bun, era vb de probabilități

| alex598 a răspuns:

Dumnezeu a dat legi de care nu mai tinem cont din cauza conditie oamenilor de pe vremea aceea. Principiile lui Dumnezeu (partea abstracta, conceptuala) sunt perfecte dar legile lui Dumnezeu (partea specifica) se schimba nu din cauza ca Dumnezeu se schimba ci din cauza ca oamenii se schimba. De exemplu, Dumnezeu le-a poruncit evreilor sa aduca jertfe de sange pentru pacate pentru ca Isus nu se sacrificase inca. Dar cand Isus a venit pe pamant si a fost crucificat a anulat necesitatea aducerii animalelor ca jertfa. Principiul este acelasi: Pacatul trebuie rascumparat prin sange. Legile sunt diferite pentru ca circumstantele sunt diferite. Sau vedem ca uneori Dumnezeu da legi imperfecte din cauza rautatii oamenilor din vremea respectiva. De exemplu, Isus le spune fariseilor ca desi Dumnezeu i-a poruncit lui Moise ca daca cineva vrea sa divorteze de nevasta lui sa ii scrie un bilet de despartire si sa o lase aceasta a fost din cauza impietririi inimii israeliyilor, caci principiul lui Dumnezeu este ca daca te casatoresti cu cineva devii un singur trup vu persoana aceea.

| RAY explică (pentru alex598):

Legi de care voi numai țineți cont, plus cele 600 de porunci,ele sunt valabile,eu consider ca orice lege data de dz este vesnica si nimeni si nimic nu o poate schimba vreodată, crestini care spun ca vechea lege sunt niste blasfematori, erectici, iisus a spus ca sunt vesnice, de exemplu x a violat o fata virgina, de ce sa o părăsească? Numai bine se insoara cu ea? Sa aiba si tata si mama acel copil.