| RAY a întrebat:

Este vechiul testament o carte morala aplicabila si azi?
Daca da, de ce nu se aplica acele legi?
Daca nu, in biblie scrie ca sunt pe vechi aplicabile plus cum putea Dumnezeu sa greseasca cand a dat acele legi? Este moralitatea divina schimbatoare?

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Singurii care-l aplica cu sarg sunt Talibanii din Afganistan, deoarece Coranul are mult copy/paste din VT si NT.

| RAY explică:

La fel a facut si iisus

| DeyCj a răspuns:

De era așa nu mai era omenirea așa.
Cu aplicabilitatea lor, cică nu se pot aplica pentru că nu se pot adapta vieții din zilele astea, lucru cu care sunt 90% de acord.Lumea a evoluat de când s-a scris Biblia.
Moralitate divină. Precum în cer așa-i și pe pământ(ca să par a fi creștin happy )

| RAY explică (pentru DeyCj):

Da legile sunt vesnice

| lilianaadelina a răspuns (pentru RAY):

Sau nule

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Așa scrie pentru că cei ce au scris Biblia au avut convingerea că ceea ce au scris se va respecta.Numa nu le-o ieșit, de asta urmașii lor au recurs la constrângeri modernizate.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Sunt curios ce vor scoate ca o sa ramana biblia goala, am vazut ca se anunta evul mediu in africa, acolo se muta biserica catolica

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Eu cred că o să introducă și canoanele ce există doar în Bibliile din biserici, și care până acum erau interzise credincioșilor, asta pentru că au observat că nimeni n-o citește, dar toți cred în ea laughing).

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nici n-ar trebui botez. Doar sa alegi in acte cum sa iti cheme copilul. De ce ar trebui sa faci un botez?

| Mclaren12 a răspuns:

Daca VT se aplica si in lumea reala, nici macar evreii n-ar scapa cruzimea zeului evreiesc, ce sa mai zic de restul lumii. Ar fi mai rau ca in Koreea de Nord, sa ajungi sa fii ucis doar pentru un pretins pacat amarat, asa cum s-a intamplat in VT cu Er sau cu ala care si-a varsat samanta pe jos, parca Onan ii zicea.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Atunci de ce cred evrei in asemenea zeitate?

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Evreii de rand sunt spalati pe creier exact asa cum sunt si ceilalati crestini. Nu cred ca toti evreii de pe planeta stiu ca aceasta stafie nu exista, ci doar cei din patura conducatoare. Evident ca cei care stiu asta o sa continue sa preseze crestinismul peste populatie ca sa ramana la fel de spalata pe creier si usor de controlat. Crestinismul nu te face nici pe departe un om puternic, biblia o confirma.

| lilianaadelina a răspuns:

Nu.da,se schimba dupa buul plac, alba neagra.