| SG1995 a întrebat:

De unde știm mai exact când au fost scrise epistolele pauline și că aceastea aparțin într-adevar unui personaj numit Paul cum e descris în Fapte?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Nu stim nimic exact.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Numai 8 din cele 27 de cărți sunt în mod sigur scrise de autorii cărora le sunt atribuite și anume șapte din epistolele pauline și Apocalipsa lui Ioan (care e cert scrisă de cineva numit Ioan, deși nu e clar cine era acel Ioan, de exemplu nu știm dacă era apostol). Cele șapte epistole sunt ortonime (adică numele autorului este corect redat de tradiție), iar Apocalipsa este omonimă (adică scrisă de cineva care avea același nume cu autorul atribuit ei în mod tradițional).

Burton, Julie (9 martie 2009). „Controversial Book Sheds New Light on Life of Jesus". Reuters. Arhivat din original la 21 octombrie 2012. Accesat în 22 iulie 2019. https://web.archive.org/......RN20090309

Bart Ehrman - The History of the Bible: The Making of the New Testament Canon The Teaching Company, Lecția nr. 12. http://www.archive.org/......amentCanon

Ehrman, Bart D. (2011). „A World of Deceptions and Forgeries. The Terms of the Debate.". FORGED: Writing in the Name of God—Why the Bible's Authors Are Not Who We Think They Are (EPUB) (în engleză) (ed. First Edition. EPub). New York: HarperCollins e-books. pp. 28–29. ISBN 978-0-06-207863-6. Accesat în 2 septembrie 2011. http://www.scribd.com/doc/55685655/Forged

Ehrman este ateu.

| minrest a răspuns:

Cercetatorii, atat cei agnostici cat si cei crestini, au pornit de la premiza ca toate textele din NT au data si autorii pe care le pretind, si au tinut mortis la ideea asta. De ce? Pentru ca europenii, fie ei atei, agnostici sau crestini, iubesc NT. Dar tot studiind textul, cercetatorii au constatat ca doar sase epistole sunt consistente intre ele, deci celelalte sunt falsuri. Avem consensul stiintific pentru asta, precum si consensul confesiunilor crestine. Tot cercetatorii au datat aceste sase epistole, si avem consens si pentru datare. Numele Paul apare, cred, in una sau doua din aceste sase epistole; motivul pentru care nu verific, este ca numele autorului nu mi se pare important. Daca vrei tu sa cauti pe net discutia stiintifica, o sa gasesti tot ce vrei; eu cred ca in unele situatii consensul stiintific este suficient. Avem de asemenea consensul stiintific si al confesiunilor crestine pentru datarea mult mai tarziu a Evangheliilor si a Acts.