| SG1995 a întrebat:

Anul trecut pe vremea aceasta (pe vremea când nu eram îngrijorat de Coronavirus și nu simțeam că îmi fuge situația de sub picioare) am pus această întrebare:

https://www.tpu.ro/......mportanta/

Acu pun alta la fel de interesantă:

Știați că Marcion (un lider al unei secte creștin-gnostice de la sfârșitul antichității) a fost cam primul care a "găsit" scrierile Pauline?
Să fie Paul o creație Marcionită?
Interesant e că multe din peripețiile lui Paul par alegori ale vieții lui Marcion?
Să fie asta o altă dovadă că NT e total bullshit.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Paul apare în Fapte, așa că NT total bullshit, ca altă dovadă (?) denotă anvergura cunoașterii dtale. Marcion, un eretic care a rescris Biblia cum l-a tăiat pe el capul, unde vezi dta asemănarea cu Paul?

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

''Faptele Apostolilor'' relateaza faptele unui singur apostol, autoproclamat, Paul; Petru si Iosif fratele lui Isus apar doar ca personaje negative, dar si ca dovada ca Paul, daca nu are propriu zis aprobarea bisericii din Ierusalim, unde erau ucenicii reali ai lui Isus, macar se stie de el acolo. ''Fapte'' nu sunt o dovada mai buna decat ''Corinteni I'', ambele sunt scrieri pro - Paul, nu dovedesc decat ca exista o doctrina ascetica pagana in biserica, pusa in seama unuia Paul, despre care nu se poate nici pretinde ca l-a cunoscut pe Isus, si caruia i se face cultul personalitatii ca modalitate de a promova ascetismul pagan sub eticheta crestina. Ce inseamna eretic? Aceeasi persoana este pentru unii dreptcredincios, pentru altii eretic. Paul rescrie si el Biblia la greu, vezi pasajul in care pretinde ca lui Dumnezeu nu ii pasa de vite, ci de fapt voia sa zica ca trebuie sa dai bani conducatorilor bisericii, sau pasjul in care pretinde ca asigurarile lui Dumnezeu privind capacitatea omului de a tine legea, inseamna cu totul altceva. Principala asemanare intre Paul si Marcion este ascetismul, inspirat din cultele pagane ale misterelor, complet strain lui Isus si iudaismului. Mai seamana prin faptul ca sunt aroganti, incapabili de o discutie corecta, nu se pot intelege decat cu slugi fara opinii si personalitate, se bazeaza pe fals si amenintare.

| minrest a răspuns:

Salut, Sebi; Marcion, fondatorul unei noi biserici, concurenta cu biserica crestina, a fost primul care a alcatuit un Canon al NT, alcatuit din 12 scrieri: 11 epistole ale lui Paul, ''pieptanate'' bine de ce nu ii convenea, si evanghelia lui Luca, masacrata si ea. Si ceilalti crestini, care aveau deja o organizatie, e drept, mai lejera, o federatie de episcopate, foloseau toate cartile NT, epistolele lui Clement, Pastorul lui Hermes si te miri ce alte carti, dar nu aveau un Canon inchis, stabilit. Ei! Ce credeau marcionitii de nu puteau sa suporte nici Faptele Apostolilor, practic volumul doi al Evangheliei dupa Luca, si nici epistolele lui Pavel, idolul lor? Oamenii spuneau ca Dumnezeul VT e un dumnezeu rau, al materiei, dur, iar Dumnezeul NT este altul, bland, spiritual, iubitor. Iar ca sa crezi asa ceva, trebuie sa intri cu drujba in Evanghelii si Epistole. Ideea asta cu cei doi Dumnezei a ramas, totusi, printre crestini, am auzit-o si eu. Deci, Marcion a venit tarziu, epistolele lui Paul, atat cele sapte autentice, cat si cele false, se foloseau in biserica crestina concurenta cu a lui; Marcion a ales 11, le-a epurat bine, si impreuna cu evanghelia lui Luca le-a adunat in primul NT.

| Meme10Memu a răspuns:

Daca oamenii de stiinta nu ar fi incercat sa rivalizeze cu Dz si sa nu mai umble la lilieci si pangolini acest virus mortal nu ar fi ajuns de la lilieci la om. La fel s-a intamplat si cu hiv de la maimute. Atata au zapacit maimutele alea pana ce a iesit hiv din ele si a infectat omul. Le-a zapacit ca sa dovedeasca teoria falsa a evolutiei.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Haaaaa troll 100%, spam, ca raspunsul tau e total aiurea, cat despre intrebare nu stiu

| Nilsson a răspuns:

Eu zic că teoria pe care ai prezentat-o e un total bullshit.
În epistolele lui Pavel nu am găsit nicio idee gnostică precum cele ale lui Marcion, idei pentru care a fost declarat eretic de teologii contemporani cu el.

Pavel nu este un personaj fictiv, istoria lui este prezentată în Faptele Apostolilor, scrisă de Luca, același autor care a scris și una dintre cele 4 evanghelii canonice recunoscute încă din primul secol.
Marcion a trăit zeci de ani mai târziu.

Un alt aspect important, din epistolele lui Pavel reiese că era cunoscut de bisericile primare și le vizita, pregătind de asemenea și strângeri de ajutoare.
Nu mai vorbesc de faptul că transmitea salutări unor persoane concrete și apropiate, așa ceva nu se poate măslui pentru că scrierea ar fi identificată imediat ca un fals și epistola n-ar mai avea nicio credibilitate.

1 Corintieni Cap. 16

1 Cît priveşte strîngerea de ajutoare pentru sfinţi, să faceţi şi voi cum am rînduit Bisericilor Galatiei.

2 În ziua dintîi a săptămînii, fiecare din voi să pună deoparte acasă ce va putea, după cîştigul lui, ca să nu se strîngă ajutoarele cînd voi veni eu.

3 Şi cînd voi veni, voi trimite cu epistole pe cei ce îi veţi socoti vrednici, ca să ducă darurile voastre la Ierusalim.

4 Dacă va face să mă duc şi eu, vor merge cu mine.

5 La voi am să vin după ce voi trece prin Macedonia, căci prin Macedonia voi trece.

6 Poate mă voi opri pe la voi, sau poate chiar voi ierna la voi, ca apoi să mă însoţiţi acolo unde voi avea să mă duc.

7 De data aceasta nu vreau să vă văd în treacăt, ci trag nădejde să mai rămîn cu voi cîtăva vreme, dacă va îngădui Domnul.

8 Voi mai rămînea totuş în Efes pînă la Cincizecime,

9 căci mi s'a deschis aici o uşă mare şi largă, şi sînt mulţi protivnici.

10 Dacă soseşte Timotei, aveţi grijă să fie fără frică la voi; căci el este prins ca şi mine la lucrul Domnului.

11 imeni dar să nu -l dispreţuiască. Să -l petreceţi în pace, ca să vină la mine, pentrucă îl aştept cu fraţii.

12 Cît pentru fratele Apolo, l-am rugat mult să vină la voi cu fraţii, dar n-a voit nicidecum să vină acum; va veni însă cînd va avea înlesnire.

13 Vegheaţi, fiţi tari în credinţă, fiţi oameni, întăriţi-vă!

14 Tot ce faceţi, să fie făcut cu dragoste!

15 Încă un îndemn, fraţilor. Cunoaşteţi casa lui Stefana; ştiţi că ea este cel dintîi rod al Ahaiei, şi că s'a pus cu totul în slujba sfinţilor.

16 Fiţi şi voi supuşi unor astfel de oameni şi fiecăruia care ajută la lucru şi se osteneşte.

17 Mă bucur de venirea lui Stefana, lui Fortunat şi lui Ahaic; ei au împlinit ce lipsea din partea voastră,

18 căci mi-au răcorit duhul meu şi al vostru. Să ştiţi dar să preţuiţi pe astfel de oameni.

19 Bisericile din Asia vă trimet sănătate. Acuila şi Priscila, împreună cu Biserica din casa lor, vă trimet multă sănătate în Domnul.

20 Toţi fraţii vă trimet sănătate. Spuneţi-vă sănătate unii altora cu o sărutare sfîntă.

21 Urările de sănătate sînt scrise cu însăş mîna mea: Pavel.

22 Dacă nu iubeşte cineva pe Domnul nostru Isus Hristos, să fie anatema! „Maranata” (Domnul nostru vine!).

23 Harul Domnului Isus Hristos să fie cu voi.

24 Dragostea mea este cu voi cu toţi în Hristos Isus. Amin