| AdrianBica a întrebat:

De unde venim și încotro ne indreptăm; pe Dumnezeu cine l-ar fi creat? Dacă ați putea vorbi cu Dumnezeu, ce întrebarea i-ați pune? Ce părere aveți?(Nu-mi dați copy-paste că știu și eu să caut pe google) Vreau să vă cunosc opiniile.

9 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

1.''venim'' de sus si ne indreptam cu aceeasi viteza tat susbig grin
2.o buna intrebare pe care am s-o adresez Dumnezeului meu la momentul potrivitwinking
3.thinking de ce nu m-a lasat sa mor cand avusai ocazia?
4.am ramas fara parerilaughing
Sanatatewinking

| RAY a răspuns:

omul la creat de ce?
1. Frica de moarte si credinta in viata de apoi.
Moartea este un fenomen inspaimantator pentru majoritatea oamenilor. Pentru a face fata acestei frici imense exista tot felul de concepte de "vieti de dupa". Atata timp cat o persoana are credinta ca exista acolo un loc unde va fi fericita intotdeauna (sau un iad in caz de face prostii), se poate complace aici pentru toate nereusitele vietii in speranta ca acolo totul va fi mult mai bine.

2. Apartenenta la un grup.
Oamenii sunt fiinte sociale si au nevoia intrineca sa apartina unui grup. Oamenii ce traiau in triburi erau mai avantajati in fata pericolelor externe (pradatori, alte triburi, etc) fata de cei ce erau singuratici. In cazul de fata grupul este cel ce impartaseste credinta comuna. Mai ales ca toate aceste credinte se "mostenesc" din familie.

3. Explicatii simple pentru o lume complexa.
Religia ofera explicatii simple pentru marile intrebari: cum s-a format viata, de ce suntem diferiti fata de celelalte animale si avem constiinta de sine, etc. Dumnezeu e responsabil de toate, este raspunsul oferit de dogmele religioase. Cu toate ca nu explica nimic este cel mai convenabil raspuns si este inghitit pe nemancate de cateva miliarde de oameni.

4. Viata fara credinta nu are moralitate.
Omenii cu credinta puternica in divinitate cred ca fara ea totul se transforma in haos iar singura lege va fi legea junglei. Ei cred ca moralitatea este acolo undeva pusa de catre mana lui Dumnezeu. Moralitatea este o constructie sociala si este indeprinsa inca din copilarie de la parinti sau alte persoane cu autoritate (preot, invatator, etc).

5. Confort psihic.
O persoana ce stie ca intotdeauna cineva ii vegheaza si ii asculta rugaciunile are parte de confort si liniste sufleteasca, mai ales atunci cand trece prin perioade dificile. Este mult mai usor sa treaca peste greutatile vietii atunci cand crede ca exista o forta supranaturala ce o va ajuta la nevoie.

6. Frica.
Cam tot ce face omul in viata, o face motivat fiind pentru a-si produce placere sau pentru a evita durerea. Acele persoane ce sunt invatate de mici sa "aibe frica de Dumnezeu" vor trai cu frica fata de cel de sus si cel mai probabil isi vor petrece viata evitand neplacerile decat cautandu-si fericirea.

7. Trairea unei experiente iesite din comun.
Cand o persoana se roaga pentru un lucru aparent improbabil si acesta se intampla cel mai adesea intamplarea este pusa pe seama divinitatii. Ceea ce nu se ia in considerare este ca se numara doar reusitele si se ignora nenumaratele rugi neascultate.

2 cum a fost posibila aparitia lui din absolut nimic, cum a reusit perfomanta sa creeze miliarde de stele intr-o zi si din nimic

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai uitat o teorie foarte interesanta - dumnezo' nu exista, sintem creatia unei rase superioare care ne mai viziteaza din cind in cind sub diverse forme (vezi Isus, Buddha si altii). Daca as putea vorbi cu un creator in masura sa decida, l-as intreba cind au de gind sa vina in vizita si sa o termine o data pentru totdeauna cu religiile si razboaiele.

| Mădă0611 a răspuns:

1. De nicaieri si ne indreptam spre moarte, nimic
2. Oamenii
3...

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Eternitate:
Question: "What happens after death?"
http://www.gotquestions.org/what-happens-death.html
Http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php
Fiecare suflet apartine lui Iisus Hristos (Yahushua ha Mesiach)
Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
Ezechiel 18:4
Fiecare om moare.
Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Evrei 9:27
Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
Eclesiastul 11:9
Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.
Eclesiastul 12:13
Unii merg in rai altii in iad:
Omul alege unde merge, daca iL urmeaza pe Yahushua(Iisus) ajunge in rai evident, daca il urmeaza pe diavol ajunge cu el in iad.
Nu putem sluji la 2 stapani(Matei :24)
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ&

Fiindcă este scris: „Pe viaţa Mea Mă jur, zice Domnul, că orice genunchi se va pleca înaintea Mea şi orice limbă va da slavă lui Dumnezeu."
Romani 14:11

Răspuns utilizator avertizat
| IoanieCriminalul a răspuns:

1.Ne indreptam spre moarte si atat
2. Oameni lau creat pe dumnezau
3.De ce este atat de prost, si lasa oameni sa faca ce vor(presupunand ca exista)
4.Despre Dumnezeu? Eu cred ca cei care au pornit povestea au omis unele greseli in bible iar oameni inteligenti leau descoperit iar crestini continua sa creada asa sa se afle in treaba

| Eidriana a răspuns:

Pai daca esti crestin ar trebui sa stii ca Dumnezeu a existat dintotdeauna. De vorbit poti vorbi cu el tot timpul. Nu trebuie sa ii pui niciodata intrebari, trebuie sa accepti ca asa e, te poti ruga la el sa te ajute, iar daca nu se intampla ce vrei tu sa intelegi ca el asa a vrut sa fie.
Acum, eu nu sunt foarte crestina, practicile din Romania m-au indepartat de credinta, dar sunt unele lucruri pe care le-am invatat si totusi se bat cap in cap. Eu merg dupa propriile principii si ceea ce pot spune e ca daca iti doresti ceva neaparat, trebuie sa iti doresti cu adevarat si sa actionezi.

| Soimmos a răspuns:

Sa stii ca intrebarea asta si-o punea si bietul tata-mosu cand se uita la cainele sau pe care-l iubea atat de mult!
Ce rost a avut existenta lui, dar si a frunzelor pe care trebuia sa le mature toamna,
Oare totul trebuie sa aiba un rost?
2 L-as intreba pe Dumnezeu daca viata zecilor de milioane de oameni pe care biserica Sa i-a ucis in mod bestial, aveau vreun rost?