| RoseOfTheFire a întrebat:

Deci, care e credinta adevarata? Cea ortodoxa? Cea catolica? Sau cea Penticostala? Ce drum ar trebui sa urmam?

50 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Buna intrebare. Mai putin bune raspunsurile sugerate. Credinta adevarata e IN TINE. In propria persoana, adicatelea. In faptul ca iti poti stabili principii si trasa linii directoare pentru viata astfel incit sa nu ii calci pe altii pe cap si sa fii in armonie cu natura si legislatia teritoriului in care traiesti...winking
P.S. Duma cu "religia in care te-ai nascult e cea adevarata" e atroce. De ce ii mai numim pe daci stramosii nostri atunci? Cum putem fi atit de orbi incit sa numim crestinismul "credinta stramoseasca" cind e cunoscut faptul ca ne era mult mai bine in perioada de dinainte de crestinare? Plus de asta, copilul se naste ateu...

| doctorandus a răspuns:

A discuta despre care credinta e mai adevarata e ca si cum ai discuta daca inghetata de vanilie e mai buna ca cea de ciocolata. Credinta este o alegere subiectiva, nu exista criterii obiective pentru a stabili "credinta adevarata".

| anonimg a răspuns:

Vrei sa cunosti adevarul? Atunci citeste cartea aceasta: http://sdarm.md/prophecies/marealupta/marealuptaintro

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns (pentru anonimg):

Ce adevar ca secta voasta nu a fost de fata cand a fost Iisus pe pamant, voi ati auzid de pe la noi de asta si ati inceput sa o schimbati

| anonimg a răspuns (pentru Vlad_Trofin_1989):

Cartea pe care am recomandat-o va aduce lumina in intuneric.

Am fost de fata cand mama mea m-a nascut? Daca da, cum de am aflat mai tarziu adevarul?

De aceea repet: cartea pe care am recomandat-o va aduce cunostinta in necunostinta.

| milan9 a răspuns:

Hristos i-a trimis pe Apostoli în lume să predice și să facă minuni:
Luca 9, 2 - Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi.

Nu s-a incheiat nici posibilitatea de a a face minuni, si nici "propovăduirea împărăţiei lui Dumnezeu". Ele prin apostolic de abia au început. happy

| milan9 a răspuns:

Intre sarbatorile crestine nu numai ca nu exista nici o sarbatoare de origine pagana, dar nici macar influente sau denumiri pagane nu exista.

Aceasta a fost grija fundamentala a Bisericii ce a adunat cartile Noului Testament. Nu se putea asuma sub nici o forma acest risc. happy

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| milan9 a răspuns:

Modul pe care Dumnezeu l-a confirmat in istorie este unul singur. Aceasta credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: BISERICA pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşitul Noului Testament!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| Dismally a răspuns:

Nu exista o religie "adevarata", urmeaza calea care ti se potriveste tie doar.

| oprescudorin11 a răspuns:

Religia adevarata este in cea in care te-ai nascut. Consecintele insa le vei vedea.

| RoseOfTheFire explică (pentru oprescudorin11):

Ce consecinte?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Si de alea bune si alea rele (consecintele), in functie de ce zice Sfanta Scriptura. Daca nu crezi, verifica si ai sa te convingi candva.Valabil pentru toti 'cercetatorii' atei.

| ErrorFound a răspuns:

Drumul budismului sau al anticei religii egiptene.

| Moisie a răspuns:

Cea mai adevarata credinta este formata din sinteza acestor 3 religii, adica cea mai adevarata este "credinta a proasta"!

| RoseOfTheFire explică (pentru Moisie):

Ce vrei sa spui prin ''credinta proasta ''?

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu are nici o relevanta ce religie alegi, ea ajuta oamenii slabi sa treaca peste greutati, si cam atat, crezi in isus, in dumnezeu, in alah sau zeul soare, nu are nici o inportanta

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Isus a formulat un principiu care ne ajută în acest sens: "După roadele lor îi veţi recunoaşte. Se culeg vreodată struguri din spini sau smochine din mărăcini?" (Matei 7:16)
"Roadele" despre care a vorbit aici Isus se referă la convingerile şi conduita despre care Biblia arată că trebuie să le aibă creştinii adevăraţi. Iată câteva dintre caracteristicele adevăratului creştinism:

▪ îşi bazează învăţăturile pe Biblie (2 Timotei 3:16, 17)

▪ i se închină numai lui Dumnezeu şi fac cunoscut numele său Iehova (Matei 4:10)

▪ manifestă o iubire sinceră unii faţă de alţii (Ioan 13:34, 35)

▪ îl acceptă pe Isus drept mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu (Faptele 4:12)

▪ nu fac parte din lume (Ioan 17:16)

▪ predică Regatul lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii (Matei 24:14)

| Maxim96 a răspuns:

Ortodoxa,pentru ca doar in ortodoxie se petrec minuni.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Cred că autoritatea supremă este Biblia, iar ea spune că semnul de identificare a creştinilor adevăraţi este iubirea. Cît despre darurile spiritului sfînt (minunile), şi care erau transimise doar prin punerea mîinilor apostolilor, biblia a spus că urmau să înceteze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna nu depaseste pragul de 45% de credibilitate. Toate cuprind numeroase minciuni. Nu exista religia adevarata. Parerea mea. Oricum trebuie sa fi foarte neinformata sa pui o asemenea intrebare. Niciodata nu o sa intalnesti in lumea asta adevarul spiritual absolut.

| RoseOfTheFire explică (pentru anonim_4396):

Nu e vina mea ca tu traiesti pe Marte sau nu mai stiu unde eu doar am intrebat asta nu inseamna ca sunt ''neinformata''am vrut sa aflu mai multe pareri.

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

*Cough* 2..la..suta. *Cough*

*Adevarul spiritula a existat si sper ca va fi redescoperit la scara larga.*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce traisesc pe Marte ca sunt mai competent ca tine?

| RoseOfTheFire explică (pentru anonim_4396):

Nu este vorba aici de competenta, din comentariul tau reiese faptul ca, tu nu ai nici o religie si de aceea am spus ca traiesti pe Marte, adica nu ai absolut nimic ( nu ma intelege gresit).

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Nu am religie deoarece eu ma informez si vad ca dogmele voastre sunt jignitoare zeului biblic. Ultima chestie legata de Sfanta traditie a fost scrisa cu 700 de ani dupa Biblie. Apropo tu stiai ca sarbatorile crestine sunt de origine pagana si ca unele(cred ca sunt aproximativ 5) sunt recunoscute ca fiind pagane? Cum sa spui ca e o religie adevarata daca are origini pagane in proportie de 25%? De asemenea si penticostalii nu mai zic ce fel de invataturi au si ei. Dar m-am legat in special de crestinism pentru ca sunt sigur ca esti de religie crestina.

| RoseOfTheFire explică (pentru anonim_4396):

Acel ''zeu biblic'' cum il numesti tu are un nume.De aici reiese faptul ca tu nici nu sti pe ce lume traiesti si iti permiti sa vii sa te iei de religiile altora deoarece tu nu ai una sau nu vrei sa ai este strict problema ta.

| Miauti a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Si cum il cheama pe zeu?

| RoseOfTheFire explică (pentru Miauti):

Tu chiar nu ai fost la orele de religie?

| Miauti a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Doream sa vad cat de mult sti... oricum raspunsul care il vei da va fi gresit.

| RoseOfTheFire explică (pentru Miauti):

Acum esti si clarvazator? Incredibill!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma i-au de religia ta cu argumente. Ce nume are acel "zeu biblic" sa vad daca macar atata sti?

| RoseOfTheFire explică (pentru anonim_4396):

Nu are rost sa mai vorbesc cu unul ca tine oricum tu o spui pe a ta deja esti interzis frate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Deci nu sti. Mai invata fata despre religii.

| dragos38 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Daca doresti sa-ti faci o idee despre religii, citestel pe Mircea Eliade., Istoria credintelor si a ideilor religioase'' sau pe Moshe Idel

| RoseOfTheFire explică (pentru anonim_4396):

Lasa ca ai invatat tu si pentru mine. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Islamismul. laughing

| Mikhtarian a răspuns:

Ortodoxa,dar tu alege drumul care e pentru tine.
Identifica-te cu o religie.

| casablanca40 a răspuns:

Pai si cu celelalte doctrine cum facem? Nu merita si ele tot la fel de multa atentie precum crestinismul?
Sincer, nu conteaza ce alegi, dar incearca sa alegi drumul care te face fericit(a).

| RoseOfTheFire explică (pentru casablanca40):

Si daca drumul pe care eu il aleg nu este tocmai bun ..chiar daca ma face fericita?

| casablanca40 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Depinde din ce perspectiva din care privesti, poate acum ti se pare un lucru rau, dar in momentul in care vei fii fericita ti se va parea cu siguranta un lucru bun. Asta daca nu cumva te intereseaza opinile altora si iti construiesti viata dupa ele
. Pana la urma este viata ta, iar nimeni nu este in stare sa te invete cum sa traiesti in pielea ta.

"Be who you are and say what you feel, because those who mind don't matter, and those who matter don't mind."

| RoseOfTheFire explică (pentru casablanca40):

Multumesc pentru sfat!

| RuxandraBianca a răspuns:

1. nu va mai certati. ce atitudine e asta?
2. bai frate, de ce sunteti voi asa siguri ca ortodoxia e credinta adevarata?
3. religiile nu prea sunt bune. Isus cand a venit pe pamant, nu a zis sa fim ortodocsi/catolici etc, ca daca nu, nu ajungem in rai...
si sunt de acord cu primul raspuns a lui horror happy

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Creștinismul ortodox este dreapta credință. Adică gândește-te puțin.De ce numai la ortodoxie se întâmplă minuni? de ce la catolici nu e încă nicio minune oficială? de ce la noi ortodocșii avem Sfânta Marea Lumină a Învierii iar alte religii nu au? această minune cu lumina e cea mai cunoscută de toți. Daca nu mă crezi poți să cauți pe net "Lumina Sfântă de la Ierusalim"
Catolicii iau lumina doar de la papa care o "sfințește"zic ei

| anonim_4396 a răspuns (pentru MocanuAlina2006):

Doar asa, pentru cultura ta generala, știai ca și satana are puterea de a face minuni? Nu zic nu, poate nu el face minunea cu lumina (dar totuși sunt și șanse ca el sa o facă), dar asta e un argument penibil. Ce treaba au niște minuni? Minuni se fac și la alte religii, în plus, noua nu ne trebuie o lumina din asta, pământească, care se stinge. Domnul Isus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim niște lumini în lume, Biblia e o lumina pe cărarea noastră... (scrie in Biblie) Cam astea sunt luminile adevărate, nu o lumina care s poate stinge oricând.

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unu la mâna:lumina vine din cer
Doi la mâna:eu am vorbit cu fata care a întrebat nu cu tine, de ce trebuie cineva să se bage mereu cad vine vorba de adevărul pur? Vi se pare că catolicii îs mai sfinți ei care în ghilimele sfințesc lumina? poți să-mi răspunzi înapoi că eu nu mai răspund din păcate mulți îs înșelați de diavol, de ce diavolul in sine ar pune să apară o lumină din cer chiar la mormântul Mântuitorului? ești puțin penibil scuze.dar urăsc să văd oameni păcăliți din păcate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MocanuAlina2006):

De ce ar face satana asta? Ei bine, ca să fiți voi convinși ca sunteți pe calea cea buna, dar, din păcate, eu nu pot spune asta. Nu e adevărul pur ceea ce spui tu. Dacă ar fi adevărul pur v ati potrivi cu Biblia (adică toate învățăturile voastre ar fi din Biblie), dar, din păcate, multe practici de ale voastre sunt condamnate de Biblie. Deci nu, nu sunt penibila, zic adevărul. Voi va apărati atat de mult religia, o ridicați în slavi și ziceți ca doar voi sunteți buni și restul sunt eretici, spuneți ca voi sunteti biserica întemeiată de Domnul Isus și singura religie adevărată dar nu e așa. În plus, am observat ca voi puneți accent pe ceea ce se vede (pe practicile voastre, pe numele vostru de "ortodocși", pe biserici etc.) dar de fapt inima contează, și la mulți inima nu Ii e plăcută lui Dumnezeu. Am trăit dintotdeauna printre ortodocși și știu ce zic. Nu zic ca toți sunt la fel, unii chiar Îl cauta pe Dumnezeu din toată inima, dar unii cred ca dacă merg la biserica, se spovedesc, se împărtășesc, mai fac din când în când câte o milostenie, o cruce când trec pe lângă biserici sunt mântuiți și gata. După își continua viata cu bautură, țigări, înjurături, ură, certuri, răutate etc. Dacă ați fi adevărul pur, ați trăi după Biblie (măcar majoritatea voastră, dacă nu toți, sau, hai, măcar jumătate). Înțelegi? Chiar nu am nimic cu voi, dar e mai frumos sa nu va ridicați în slavi ptc nu cred e plăcut înaintea lui Dumnezeu, mai ales având în vedere faptul că Lui nu Ii pasa de religia ta, ci de faptele și inima ta (de modul în care ai trăit pe pământ). Domnul să vă binecuvânteze!

| ChalkOutline a răspuns:

Crezi în ceea ce doreşti tu să crezi.
Nu este adevărat decât ceea ce doreşti tu să ţi se pară adevărat.

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns:

Intr-o investigatie, pe cine tinde sa creada politia, pe martorul care a fost de fata cand s-a intamplat furtul sau pe ceilalti martori care au auzit cele intamplate din gura celui care a fost de fata? Deci care e religia corecta Crestin-ortodoxa care a fost de fata(apostolii) sau sectele si alte religii care au aflat de la ortodocsi despre cele intamplate pe parcursul anilor.Intrebare pentru sectari: de ce pe multe din flayerele voastre impartite implicit site-uri cu ereziile voastre gasesc chipul lui Iisus? de unde stiti ca asa arata? Nu cumva ati copiat ceea ce contestati voi :icoana ortodoxa? daca noi ortodocsi nu am fi existat ati mai fi cum arata Iisus? laughing

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns:

Raspuns pentru sectari. Cand Stefan cel Mare construia Manastirea Putna, nu era descoperita nici America, daramite sectele ce aveau sa apara pe urma acolo laughingDeci o parte din secte a fost inlaturata prin raspunsul asta, corect? mai raman cateva religii carora si lor le sunt atasate contrariile.