| benny7 a întrebat:

Dar credinţa catolică e cea adevărată? Dacă nu care este?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

În schimb, în linie directă rămasă neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat) Biserica Ortodoxă a continuat fără nici o deosebire învăţăturile Bisericii primare! De ce a insistat ca esenţa de bază a ei să fie „neschimbabilitatea"? Pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de apostoli)!

Vechea biserică apostolică a preluat numele de "Ortodoxă" doar pentru a se deosebi de catolici, începând din 1054, dar invataturile coboara pana in perioada Mantuitorului si a apostolilor.

| benny7 explică (pentru milan9):

Asa este.ok*

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate credintele sunt cele adevarata... conform adeptilor lor

| milan9 a răspuns:

Dintre cele două Biserici (Ortodoxă şi Catolică) ce se suprapun peste istoria creștinismului, cea care a făcut pasul în "lateral", cea care a adus schimbări și a inovaţii (lipsite de baze biblice), este Biserica Romano-Catolică. Ea adus schimbarea și "mărul discordiei" înainte de Schisma din 1054!

Anul 1054 este anul ei oficial de "naștere", facand prima modificare fata de ceea ce a lasat Biserica apostolica.

Denumirea de "catolică" a fost introdusă în 1054, iar deosebirile (inovaţiile, schimbările) faţă de ortodocşi, le aparţin şi au fost introduse cu aproape un secol înainte de despărţire! Chiar aceste schimbări ale învăţăturilor creştine autentice, au reprezentat puncte de discuţii, tensiuni şi în final, separare!

| SilentRain a răspuns:

Nu,toate religile sunt eronate

| supadeceapa a răspuns (pentru SilentRain):

Ceapa-i dumnezo.

| SilentRain a răspuns (pentru supadeceapa):

Ceapa-i dracu! De aia miroase urat
D-zeu miroase a sarmale

| supadeceapa a răspuns (pentru SilentRain):

Dumnezeu miroase a animal mort, sfartecat si fiert in varza?

| SilentRain a răspuns (pentru supadeceapa):

Evident ca, Da!

| DeyCj a răspuns (pentru SilentRain):

Poți exemplifica care din ele sunt reale și să argumentezi de ce?

| DeyCj a răspuns:

Cuvântul catolic este un derivat al cuvântului katonov(din greacă), cuvânt ce înseamnă un întreg, iar acest derivat provine din limba greacă și înseamnă universal, adică biserica universală.
Credința catolică are legătură directă cu biserica universală(ca să evit cacofonia), despre care se știe că este prima formă de credință creștină.Din această formă de credință creștină au derivat toate sectele religioase, inclusiv doxa dreaptă(ortodocșii).
Dacă te referi la credința creștină, catolicismul se apropie de adevăr, deși și ei au paradoxuri, dar sunt cel mai aproape de adevăr.
Părerea mea este că cea mai bună formă de credință, este cea a martorilor lui Iehova, la general vorbind, de la conduită la moduri de organizare a „slujbelor"(că ei n-au ritualuri, ci își omoară timpul cu dezbateri pe teme biblice).De la ei ar trebui să învețe și celelalte secte religioase de cum să fie creștini.

| benny7 explică:

Cunoaştem credinţa de la Ucenicii Domnului, de la Sfinţii Apostoli şi Evanghelişti.'*

| pacatosulBogdan a răspuns:

Conform Efeseni 4, 5 nu e decat o singura credinta valida, un singur botez valid si exista un singur Domn.
Cultul papistas nu poate fi credinta cea adevarata, deoarece este eretic si inovator, iar noi stim ca Iisus Hristos nu poate fi reformat sau modernizat, ci El este "ieri si azi si in veci acelasi", conform Evrei 13, 8. (Iata inca o dovada a Dumnezeirii lui Hristos, atestata biblic prin imuabilitatea Lui).
"Singur Ortodoxia" este credinta cea adevarata! Nu a schimbat nimic, nu are inovatii, si este Biserica plinatatii Adevarului si a Harului.

Răspuns utilizator avertizat
| Emiliiia a răspuns:

Nu ai nevoie de niciun cult pentru a intra in Rai. Isus a zis" Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu intra la Tatal decat prin Mine." Nu a zis ca cine e ortodox, catolic, pendicostal, etc. Nu cultul da mantuirea, ci Dumnezeu.