| mephistto a întrebat:

Deci Dumnezeu si Satan\Lucifer sunt dusmani, de ce i ar pedepsii Satan pe cei care NU asculta de Dumnezeu? Nu ar trebui sa i primeasca in grija sa? Cine ma poate ajuta cu raspunsuri serioase nu la misto!

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Normal ca nu ar fi deloc logic ca satan sa-i pedepseasca pe cei care i se opun lui d-zeu, dar nu e tocmai corect din partea noastra sa le cerem crestinilor sa aiba logica. Nu e frumos sa ceri cuiva ceva ce nu-ti poate da.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

O, cat de simplu ar fi totul daca ati studia. In cer a fost un razboi pe care Satana la pierdut atunci cand l-a crucificat pe Fiul lui Dumnezeu. Acum Satana asteapta pedeapsa, EL stie ca in lume sunt DOAR doua grupe de oameni, cei care il urmeaza pe Dumnezeu si CEILALTI. Pe pamant NU exista un om care sa nu fi PACATUIT (nu conteaza "clasificarea valorica a acestuia") iar PLATA PACATULUI este MOARTEA VEASNICA. A doua grupa (CEILALTI) vor PLATI pentru pacatele lor deoarece nu-L urmeaza sau cauta pe Dumnezeu pentru a li se sterge pacatele. Problema este la prima grupa, cei care sunt cu Dumnezeu, aceasta grupa nu v-a avea parte de pedeapsa vesnica, pacatele lor fiind IERTATE DAR cineva TREBUIE sa plateasca pentru ele, ACESTA ESTE SATANA (tatal pacatelor, "inventatorul" acestora). EL v-a plati pentru pacatele celor iertati, de aici si lupta Satanei pentru a fi cat mai PUTINI care vor fi iertati. Putini iertati = pedeapsa mica, multi iertati = pedeapsa mare. In fond este simplu DAR Satana a zapacit capul multora pentru a-si reduce din pedeapsa. Totusi pe langa asta Satana are o ura viscerala pentru orice CREATIE a lui Dumnezeu. Este simplu dar trebuie mult studiu pentru intelegere.

| Exilee a răspuns (pentru danut):

"dar trebuie mult studiu pentru intelegere.". NU cu ratiunea se intelege aceasta, ci cu HARUL lui Dumnezeu happy

Stai putin ca sunt confuz. De unde si pana unde ai ajuns la ideea asta ca duhurile necurate "vor primi o pedepasa mica daca vor fi putini iertati"?

| danut a răspuns (pentru Exilee):

Nu am spus ceva de "duhuri necurate" ci de Satana, tatal pacatelor.
Daca doresti a intelege ceva din ceea ce am spus eu trebuie sa studiezi indeaproape si indelung sistemul ceremonial lasat de Dumnezeu poporului evreu. Studiind Biblia vei afla ca acest Sistem este si la ora actuala in functie DAR locatia lui este in Marele Templu din cer, Mare preot este Isus iar jertfa nu mai este un miel ci INSUSI Mielul Hristos. Confuzia ta sigur v-a continua deoarece iti trebuiesc foarte multe studi avansate si fara "sfantul tau" care seamana foarte mult ca profil (fara suparare) cu Rasputin.

| stragery a răspuns:

Pacat ca nu exista nimic happy, m-am saturat sa dau explacatii la fanatici religiosi. unde-i hitler ma? unde-i?

| mephistto explică (pentru stragery):

Ti am zis fara raspunsuri la misto ..Mai bine nu raspundeai happy

| Alcyon a răspuns:

Pedeapsa ti-o dai singur, prin faptele tale. Gandurile negative, atrag situatii negative. Unii ii spun karma.
Ma rog... Daca vrei o explicatie din perspectiva biblica, Satan se supune lui Dumnezeu.

| Alcyon a răspuns:

In afara de asta, Satan e principiul raului. Pacatosii, daca sunt cu diavolul, normal ca sufera. Doar nu e ca-n bancul ala, cu tipul care ajunge in rai si-ntreaba: aveti bautura? nu. aveti femei? nu. Atunci la naiba, ma duc in iad laughing

| Exilee a răspuns (pentru Alcyon):

Pacat insa ca vanitatea societatii, dorinta de a stii cat mai multe, superficialitatea care ulteiror genereaza pseudoadevaruri, ironii, opinii false care devin concluzii fara o baza logica, dar si ironiile de prost gust prinde radacini in interiorul nostru. Nu ar trebui sa ne lasam inselati si corupti happy

| Exilee a răspuns:

Pai, Satan initial a fost "un heruvim ocrotitor" ( dupa cum se spune si la Ezechiel in VT), " a fost desavarsit din ziua in care a fost facut pana in ziua cand s-a descoperit faradelegea in el" tot la Ezechiel. Trebuie de stiut ca el a amagit o ceata de ingeri, care din cauza mandriei au fost izgoniti din cer si trimisi in adancuri. Bun. Si ce are impotriva omului? Pe baza spuselor unor mari exegeti, ei au sentimentul acela de ura, de impotrivire fata de Dumnezeu. EI practic numai au iubirea, se feresc de Dumnezeu, Il considera dusman pe Izvorul vietii, iar de altfel pe orice om care este mantuit CU AJUTORUL Mantuitorului Domnului Iisus Hristos, Dragostea lui Dumnezeu tatal si impartasirea Duhului Sfant, dupa cum se spune la Sfanta Liturghie.

Sfantul arsenie Boca ne povatuieste ca semnul Sfintei Cruci, numele lui Dumnezeu, ajutorul Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu ( Theotokos- din limba greaca ce inseamna Nascatoare de Dumnezeu) si rugaicunile Sfintilor sa fie armele noastre :)

Te invit [pe acest blog pentru a gasi rapsunsuri d.p.d.v. ortodox

http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com
Trebuie de stiut ca aceste duhuri necurate au o foarte mare ura pe oameni deoarece, cei care sa mantuiesc le vor lua locul din cer, dar este vai si amar sa ajungi pe mana lor. Chiar si inainte, in urma cu 2000 de ani, de a fi vindecati demonizatii din tinutul Gherghesenilor, acestia erau chinuiti, mult chinuiti, munciti de aceste duhuri necurate.

odata, un intelept a spus ca a vazut zugravita o icoana in care erau desenati astfel:
" un imparat care spunea " Eu va conduc", un politist ( sau om al elgii) care spunea " EU va apar, si un invatator care spunea " Iata, eu nu sunt aici decat pentru a va invata". Ulterior, era desenat si un duh necurat care zicea " Iata! Ii aveti pe ei. Daca nu-i veti asculta, am sa va iau cu mine"

Uite si un filmulet

http://www.youtube.com/watch?v=QNvxLrsX03o&list=UUMR6xUWA7sv3nMiLs_xoWIg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vorba ar veni ca luci e rau, si cica sufletele umane sunt folosite de el doar pentru a-si consolida puterea.
Am auzit ca cica sufletele umana sunt un fel de carburant pentru Iad, si ca raul nostru il hraneste pe luci.

| DarkAndDreary a răspuns:

Unde ai vazut logica in crestinism?