| AhamNu a întrebat:

Deoarece multi crestini cred ca Einstein credea in Dumnezeu, vreau sa va arat parerea lui fata de Dumnezeul teistilor(doar pentru cei care stiu engleza)
http://www.youtube.com/watch?v=kEK6WtHxNfw&feature=relat ed

4 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Din acel video reiese faptul ca Einstein nu putea afirma sau comfirma daca exista sau nu Dumnezeu.Si ca o parte a fiintei lui credea in Dumnezeu, o parte a fiintei lui nu.
El insusi isi punea intrebari legate de imensitatea si perfectiunea Universului.
Intr-un cuvant nu s-a delcarat ateu, dar nici credincios indoctrtinat.Era mai degraba neutru.

| doctorul5 a răspuns:

Lasa-l in pace pe Einstein.Nu era ateu daca asta te intereseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul Einstein folosea cuvantul ca metafora nu ca ceva real dar un cretin cum sa inteleaga asa ceva? multi au folosit cuv acesta ca metafora si newton, darwin, poate nu stiu cei o metafora http://ro.wikipedia.org/wiki/Metafor%C4%83 si eu il folosec de multe ori metaforic ca figura de stil in cele din urma adevarul va iesi la lumina