| AvalohAlyn a întrebat:

Despre asta ce mai ziceți?
E vorba de Vlaicu Ionescu istoricul,pictorul și traducătorul care a descifrat cu succes și exactitate cel mai bine in istorie câteva catrene a lui Nostradamus înainte de a se întâmplă, de ex :destrămarea URSS din 1991, dar și altele, va invit să citiți.

Vlaicu Ionescu ( Jiblea, județul Vâlcea, România, 1 aprilie 1922 - New York, 22 februarie 2002 ) a fost unul dintre cei mai buni autori și interpreți ai profețiilor Nostradamus din toată istoria, după ce a interpretat și publicat corect (deja în 1976, în cartea sa Le message de Nostradamus sur l'ère prolétaire ) catrenul astronomic I.16 despre căderea comunismului în Rusia în 1991.

Uluitor, Vlaicu Ionescu a prezis și luna mai 1991 pentru evenimentul sfârșitului comunismului din Rusia. După acel mare succes, autorul latino-american Javier Ruzo l-a ales ca cel mai bun interpret al lui Nostradamus din acei ani și i-a lăsat moștenirea multor cărți antice care se aflau în biblioteca sa. De fapt, acele cărți se află în New York sub custodia fostului său secretar Serghei Ndinu.

Tineret
Vlaicu Ionescu a urmat studii de licență în filozofie la București, apoi a urmat Conservatorul de muzică și Școala Bisericii de Pictură Patriarhală. A devenit compozitor de muzică, muzicolog și pictor abstract-expresionist.

Studii ezoterice
După vârsta de 30 de ani, Vlaicu Ionescu și-a început studiile ezoterice în deceniul 1950 și a fost dedicat în principal lui Nostradamus, unind frenezia cu cercetările profunde. Probabil că Ionescu citise cartea foarte serioasă scrisă de ofițerul de navă Roger Frontenac La clef secrète de Nostradamus (Les Editions Denoel, Paris 1950), care se baza pe o metodă militară de decriptare numită „ cifru Vigenère " (o evoluție complicată a „ tabula recta" ") și a declarat clar că una dintre metodele care ar trebui utilizate pentru a înțelege catrenele lui Nostradamus este Cabala (sau mai bine nivelul secret superior al Cabalei hermetice ).

Dar, în noiembrie 1958, în perioada cea mai dură din perioada tulburată a regimului comunist din România, doi ofițeri de la Direcția Generală a Miliției au percheziționat casa în care locuiau Vlaicu și Lidia Ionescu cu cei trei copii ai lor. Toate cu o motivație politică și un scop punitiv. A urmat confiscarea colecțiilor Sale de artă private.

Este investigat pe parcursul a 9 luni. Intră în greva foamei. El este acuzat de infracțiuni imaginare și condamnat la doi ani de închisoare de drept comun. În noaptea în care a fost arestat, Lydia a distrus manuscrisul „Nostradamus", îngrozită de gândul că ar putea fi găsit la o căutare ulterioară. A fost o cercetare care a durat peste 10 ani.

Nostradamus
„Nostradamus", interpretat magistral de Vlaicu Ionescu, ar fi fost publicat după anii șaptezeci în diferite ediții și volume în română, italiană și japoneză. Toate aceste cărți i-au adus reputația celui mai bun exeget al lui Nostradamus. În 1958, distrugerea manuscrisului „Nostradamus", confiscarea celor 32 de pânze pictate de vechii maeștri, lunile petrecute în închisoare reprezintă o relație sinuoasă cu propriul său talent de artist plastic. [1]

Toată această descriere face parte din primul capitol din viața pictorului. De-a lungul anilor acordați picturii și laboratorului de căutare de sine, febrei creației, grădinii simbolurilor, ne vom întoarce.

În deceniul 1960, când acolo unde tinerii din întreaga lume protestează (în Occident împotriva capitalismului, în est împotriva comunismului), mulți tineri români au fost arestați, iar Vlaicu Ionescu a fost arestat pentru o vreme. Cu toate acestea, acest eveniment nu a afectat aparițiile sale publice în domeniul picturii.

Astfel a reușit să deschidă două expoziții personale, în 1968 și 1969, în Bucureștiul comunist. Mai mult, El a fost un evaluator al unor colecții care i-au fost vândute de cei bogați care scăpau. În patrimoniul său a fost singura lucrare a lui Rafaello în România, Madonna col bambino (Madonna Nerucci).

Emigrând la New York
Invitat să expună în Germania, a rămas acolo o vreme, apoi s-a stabilit la New York. A reușit să scoată din țară prețioasa pânză renascentistă și apoi s-a schimbat cu ea pentru a-și putea scoate fetele din România. Procesul poate părea singular astăzi, dar istoria românilor între 1945 și 1989 este plină de astfel de schimburi, răscumpărări, vânzări - manevre disperate ale unora pentru a-și salva aproximările, dublate de rapacitatea autorităților comuniste de a pune mâna pe moneda, obiectele de preț și orice valoare reală. [2]

Interpretarea Nostradamus
În cazul lui Vlaicu Ionescu, pictura a fost doar un început de drum, deoarece, așa cum ceruse el o altă dată, după câteva exerciții de yoga, o entitate transcendentă, care va fi cursul vieții sale, atunci când a fost întrebat despre destinul și rolul Său a răspuns „Vei fi un fel de Nostradamus".

El a fondat Centrul Internațional de Studii Nostradamus în Statele Unite și în 1976 a publicat primul său studiu despre celebrul predicator francez Le message de Nostradamus sur l'ère prolétaire (mesajul lui Nostradamus despre era proletară). Au fost prezise, ​​deja în 1976, distrugerea sistemului comunist și prăbușirea URSS în 1991. Referindu-se la România, Vlaicu Ionescu a declarat că a putut descifra într-o serie de evenimente majore din istoria sa: unirea principatelor, războiul pentru independență, invazia sovietică din 1944, revoluția din 1989, moartea lui Nicolae Ceaușescu.

Ce părere aveți?

1 răspuns:
| dinaprilie a răspuns:

E de bine!