| OctavianDanielMaria a întrebat:

Din ce a facut Dumnezeu plasticul? Stiind ca plasticul este foarte durabil.Tot tarana?

26 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

2. "Cine este cel ce pune pronia sub obroc, prin cuvinte fără înţelepciune?
3. Încinge-ţi deci coapsele ca un viteaz şi Eu te voi întreba şi tu Îmi vei da lămuriri!

4. Unde erai tu, când am întemeiat pământul? Spune-Mi, dacă ştii să spui.
5. Ştii tu cine a hotărât măsurile pământului sau cine a întins deasupra lui lanţul de măsurat?
6. În ce au fost întărite temeliile lui sau cine a pus piatra lui cea din capul unghiului,
7. Atunci când stelele dimineţii cântau laolaltă şi toţi îngerii lui Dumnezeu Mă sărbătoreau?
8. Cine a închis marea cu porţi, când ea ieşea năvalnică, din sânul firii,
9. Şi când i-am dat ca veşmânt negura şi norii drept scutece,
10. Apoi i-am hotărnicit hotarul Meu şi i-am pus porţi şi zăvoare
11. Şi am zis: Până aici vei veni şi mai departe nu te vei întinde, aici se va sfărâma trufia valurilor tale?
12. Ai poruncit tu dimineţii, vreodată în viaţa ta, şi i-ai arătat aurorei care este locul ei,
13. Ca să apuce pământul de colţuri şi să scuture pe nelegiuiţi de pe pământ?
14. În revărsatul zorilor, pământul se face roşu ca roşiile peceţi şi ia culori ca de veşmânt.

Cartea lui Iov.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intunericul nu poate fi masurat, intunericul nu exista. Intunericul este absenta luminii.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ce legatura are plasticul cu cartea lui iov, asta numai tu stii

| RAY a răspuns:

Daca nu exista evolutie cum sau adaptat microbi la plastic

Răspuns utilizator avertizat
| Uvox a răspuns:

Plasticul l-a făcut din plastilina si a suflat inspre el si a devenit durabil.
Si teflonul tot asa. Si toate cele.
Iar când a terminat a luat un Tic tac si gata. Pauza.

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

D-zeu a facut oamenii, si oamenii au facut plasticul (cauta pe google si vezii din ce e facut plasticul )

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Care ia creat din lut scuze pe tine din coasta lui adam

| Donsavas a răspuns:

Nu l a făcut el ci omul il prelucrează.

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cauta pe internet!

Răspuns utilizator avertizat
| alex15ccc a răspuns:

Plasticul nu este foarte durabil, ce legatura are dumnezeu ca asta? nu are sens, plasticul este facut din petrol, dumnezeu a facut lumea vazuta si nevazuta, dar totusi. lasa plasticul in pace

Răspuns utilizator avertizat
| alex15ccc a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, lumea se teme de plastic deoarece polueaza foarte mult, plus microfibrele de plastic care le mancam in fiecare zi. plasticul are multe beneficii, este ieftin, se lucreaza usor cu el, se produce relativ usor, dar ar trebui sa se recicleze, marile si oceanele sunt pline de plastic, gropile de gunoi fac kilometrii.

uita-te in jurul tau, totul este din plastitic

Răspuns utilizator avertizat
| alex15ccc a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Perioade de descompunere a pachetelor de plastic sau celofan este de la 15 pînă la 1000 de ani."
"Sacoșele de hîrtie se descompun timp de 5 luni."
sursa: https://ecodiplomacy.wordpress.com/......e-gunoiul/

5 luni fata de cateva sute de ani, este enorm.

| DonEduardo a răspuns:

Plasticul a fost facut de om, nu de Dumnezeu. N-ai facut chimie la scoala?

Răspuns utilizator avertizat