| sunrises a întrebat:

Din ce cauza pacatul mandriei este oare mai tentant decat convietuirea in buna intelegerea oamenilor?

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mandria nu este o virtute, dar este mama multor virtuti. Nu e neaparat ca mandria sa fie dusmanie cu convietuirea pasnica. Lipsa mandriei, adica parerea ca esti un vierme pacatos, poate fi cauza de conflicte, vezi cate crime au facut crestinii de-a lungul istoriei in numele crestinismului si cum se omoara unii pe altii in Siria ca n-au credinta corecta.

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Deoarece fiecare vrea sa fie mai bun decat celalalt.Nu ar accepta nimeni ca toti sa fim la fel.

| sublime89 a răspuns:

Fiecare om ar vrea sa creada ca el are dreptate, si ii e greu sa recunoasca cand nu are. Ii e greu sa se recunoasca invins.

| AlexanderAdrian a răspuns:

In societatea umana oamenii n-au fost egali niciodata. Mandria e tentanta fiind un mecanism de protectie impotriva inegalitatii sociale. La fel cum majoritatea tinerilor cred ca sunt unici si speciali si au impresia ca restul sunt o turma, la fel si mandria apare ca un comportament determinat de modul in care convietuim. Mai curand as spune ca invidia e un pacat mai mare decat mandria, fiindca invidia e prima care duce la distrugerea bunei intelegeri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instinctul de turma, el e de vina.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Dorinta de a avea cat mai mult respect, de a fi cel mai cel...sa rupi tot, nimeni sa nu se puna cu tine, daca vrei sa-i bagi in pamant pe toti.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu-mi place sa ma las calcata in picioare, sa fiu ordonata sau modelata. Sunt eu si nimeni nu ma poate altera.

Ideea este ca toti suntem oameni,si toti avem sange,dar mai presus de orice avem,este sufletul.
In ideea ta gasesc puterea de a domina,de a avea caracter, inseamna ceva.
Dar caracterul este "construit " si prin bunatate, iei o palma, intoarce si celalalt obraz, cunosti ideea.

| c0ton a răspuns:

Asa ii lumea hai ca nu a sa accepte nimeni de exemplu un sarantoc sa zica ca e la fel de mandru ca becali iar el in comparatie cu becali e un parlit iar becali bogat cu postura buna.

| Keith a răspuns:

Daca Adam si Eva nu muscau din acel pom nu stiam de mandrie, de orgoliu, de rautate. Dumnezeu le-a spus clar ca pot sa se uite la el, sa il admire dar sa nu muste acele mere, de aia se numeste POMUL CUNOSTINTEI BINELUI SI RAULUI.In momentul cand au muscat din mar au inceput sa constientizeze, sa cunoasca si din cauza lor pacatul stramosesc s-a abatut asupra noastra.

| SatanLovesYou a răspuns:

Cu siguranta "convietuire in buna intelegere".
Nu-mi place sa ma las calcata in picioare, sa fiu ordonata sau modelata. Sunt eu si nimeni nu ma poate altera.

| 7QA3 a răspuns:

Pentru ca omul in sine creste intr-o societate in care egalitatea nu mai exista, caci au aparut rangurile la fiecare nivel : social, edicational, politic, moral etc. De aceea, se intampla sa uiti a te gandi la ce efect poate avea dovada ta de mandrie absoluta si calci pe orice bucata de pamant cu ideea de : "eu sunt cel mai bun, nu-mi permit sa...". Atunci nimeni nu va vrea sa stea in jurul tau si te vei izola, deci vei intra si mai adanc in capcana mandriei. Convietuirea in buna intelegere ar fi posibila daca totusi s-ar cunoaste niste limite. Slabe sanse, totusi. Oamenii au uitat de unde au pornit.