| DracuIa a întrebat:

Din pacate vad ca multi inca nu stiu/vad/inteleg sau cred in forta universala numita cauza si efect uneori efect intarziat dar niciodata ne efectuat, in sensul ca tot ce faci bine/rau(gresit) ti se intoarce, roata mereu se intoarce oricum ai invarti-o, adica unii inca nu sunt constienti de asta si e trist.
Unii chiar cred si dorm pe o ureche ca "isi traiesc viata" si ca totul e doar asa si ca sa isi traisca viata simtindu-se bine cu lucuri care le aduce placere pe moment dar uita ca de fapt tot ce fac gresit, cand fac rau cuiva si se simt bine dar tot lor isi fac acel rau.
Noi toti suntem aceeasi fiinta singurul lucru care ne deosebeste e gandirea.atat.
De ce unora e e greu sa se abtina de lucurile acestei lumi?
Sau de ce le e greu majoritatii sa se puna in locul altuia?

4 răspunsuri:
| Couragebv a răspuns:

Pentru ca majoritatea lumii ii este frica ( sa nu para mai prost, sa nu lucreze mai putin, si exemplele pot continua. Destul de multi oameni, fac asta pentru ca li se par amuzant, si nu au empatie. Dar adevarat, exista o balanta si un echilibru. Poate nu au probleme ca si tine, dar cu siguranta au alte problome.

| Steregoi a răspuns:

E un lant de consecinte ce a dus la un mediu la un sistem in care ii este din ce in ce mai greu omului sa faca bine spre moartea si condamnarea acestei lumi. Scapa numai cine vrea si alege cu inflacarare sa cunoasca numai binele. Numai un Armaghedon ar reseta sistemul dand posibilitatea oamenilor sa devina perfecti.

| 6684464 a răspuns:

Pentru ca vor sa traiasca confortabil.

"Un om flamand nu-l poate intelege pe cel satul" si egoism...

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Defineste bine si rau.