| unprietenaproape a întrebat:

Doamne apara ma de satana si nu il mai lasa sa imi faca rau amin nu stiu sa zic altfel si nu gasesc pe internet o rugaciune impotriva satanei. de ce?
spuneti mi voi daca stiti sau creati o acum din minte
va rog.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu vrea sa ne rugam lui cu cuvintele noastre, nu cu rugăciuni invatate pe de rost.

| T0T a răspuns:

Nu Satana îți face rău, ci de cele mai multe ori tu îți faci.
Dacă există Dumnezeu și e atotputernic înseamnă că îl tolerează pe așa zisul Satana. Dacă îl tolerează înseamnă că nu ar vrea să îl îndepărteze ceea ce înseamnă că știe că îți e necesar. De ce îți e necesar? Ca să îți testeze credința. Cei mai mari sfinți sunt considerați martirii peste care a dat Satana mult și bine dar care au rezistat și au rămas cu credința intactă. De exemplu. Când ești apreciat mai mult, când iei 10 la un test cu tabla înmulțirii sau la un test de matematici speciale din funcții complexe? Cred că răspunsul e evident. Deci dacă chiar crezi în astea roagă-te ca să îți păstrezi credința, nu ca să ți se ofere calea cea mai ușoară căci nici mântuitorul tău nu a ales-o pe aia ușoară. Creștinismul fiind o religie bazată pe iubire și tu rugându-te cu ură împotriva unei entități(chiar dacă e satana) mi se pare cam ironic.

„Nu vă împotriviţi celui ce este rău, ci, dacă cineva îţi dă o palmă peste obrazul drept, întoarce-i-l şi pe celălalt" (Matei 5:39).

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e nevoie de o astfel de rugaciune. Roaga-te lui Dumnezeu cu iubire si spune-I toate fricile tale si tot ce ai pe inima. Si nu te mai gandi la cel rau... Concentreaza-te mai mult sa-L iubesti pe Dumnezeu si pe toti oamenii pentru ca doar iubirea va birui raul. Doamne ajuta!

| xerxes1 a răspuns:

Ai probleme cu satana, sau aplici asa preventiv?

| Mclaren12 a răspuns:

Doamne apara-ma de toti indoctrinatii care cred orbeste intr-o carte de basme. Doamne apara-ma de toti popii care vor doar sa-mi ia banii. Doamne apara-ma de toti ignorantii care nu se trezesc la realitate oricat le-ai explica. Amin.

Serios acum, voi chiar dati vina pe "diavol" pentru tot ce vi se intampla rau? Asa va incurajati si copiii sa faca?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Rugăciunea este o necesitate reală,crează o legătura strănsă intre om si Dumnezeu, avănd-ul ca intermediar pe cel care de bunăvoie si-a dat viața umană perfecta, ca pret de răscumpărare din păcat si din moarte, pentru noi oamenii, Isus Cristos.Deci, orice ii cerem lui Dumnezeu,-,, potrivit voinței Sale", El ne ascultă.Dar trebuie să cunoastem care este,,-vointa lui Dumnezeu"? De asemenea, trebuie sa acționăm si noi potrivit rugaciunii si voinței lui Dumnezeu. Dacă doresti accesează www.ne.org.ro,si cere subiectul :cum sa ne rugam?; Ne asculta Dumnezeu toate rugăciunile?

| NGheorghe a răspuns:

Doctrina cu "satana potrivnicul omului" este o mostenire care nu are nicio baza:
- aflii in ultima carte a bibliei(Apocalipsa) ca sarpele (vorbitor) din prima carte(Geneza) a fost de fapt satanel.
-cuvantul "satana" apare pentru prima data in biblie in cartea Numeri 22.22 unde se arata lui Balaam; culmea culmilor "satanel" este tradus ca "ingerul lui d-zeu" deoarece ar face treaba buna; oricum Balaam nu il vede. Povestea asta, ca si prima, si ca si multe altele, este o fabula de adormit copii... aici măgărița lui Balaam prinde grai si explica cat este de fidela si inteligenta. Iar fraierii cred.
-in Iov, satanel dispune de viata tuturor din familia lui Iov, ii extermina pe motiv ca ei nu erau atat de creduli ca insusi Iov. Evident ca multor popi si preoti le convine si chiar se distreaza speriind populatia cu explicati de gen, in care satanel face crime... insa de politist sau judecator care sa dea vina pe satanica, inca nu am auzit.
Un satanica nu te va deranja niciodata, ba nici nu a deranjat pe nimeni, dar aceste idei sunt "intretinute" de societatile care nu constientizeaza avantajele pe care le aduce creativitatea si colaborarea in relatiile umane pentru a mari prosperitatea, in comparatie cu relatiile ce se bazeaza pe raport de sefie in care unul comanda si altii executa tot ce aud- situatie in care executantii sunt terminati psihic daca nu indeplinesc scopurile, ba chiar pusi sa faca abuzuri; prosperitatea desi poate fi evidenta, totusi, risipa si pagubele sunt mai putin evidente si chiar ascunse... de aceea pentru ca aceasta forma sociala sa dainuie doar in favoarea sefilor, sunt eliminate persoanele care sunt capabile sa explice si sa arate lipsa rentabilitati, iar in discutii sunt injectate povestile cu satanica si alte teorii ale norocului. Cu toate ca mai devreme sau mai tarziu aceasta forma sociala dispar (sclavagia, robismul, iobagismul etc au fost deja desfiintate). Si cu toate ca dispar, ele reapar, sub un alt nume - spre un dezastru si mai mare, cand va disparea intreaga societate.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Roaga-te lui Dumnezeu.

| Qasim a răspuns:

Uite poti asculta asta: https://www.youtube.com/watch?v=S9k52ZExvV4
Asta: https://www.youtube.com/watch?v=6FoBlFW2VP4
Sau Asta: https://www.youtube.com/watch?v=Nf9qq06WsN0

Sau daca ai mai mult timp, asta: https://www.youtube.com/watch?v=jFLdhKTFGPc

Apoi te vei simtii cu mult mai bine.

De asemenea Satana fuge atunci cand aude asta: https://www.youtube.com/watch?v=aRiNXS_pvwA