| RAY a întrebat:

Doar pentru atei

In lipsa cunoașteri teoriei evoluției, big bang ati mai fi atei?

10 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

N-ai nevoie decat de un rationament care sa-l faca pe Dumnezeu rautatea absoluta. Am deja acest rationament si sunt sigur de el.

| RAY explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Asta nu inseamna ca nu exista si ca nu e bun ca cel imaginat de catre crestini

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

Pentru mine e suficienta contradictia dintre bine si rau ca sa-i neg existenta.

| Superior a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

"Pentru mine e suficienta contradictia dintre bine si rau ca sa-i neg existenta."
WTF?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Superior):

Vrei sa fiu mai specific?
Sa zic de faptul ca salveaza criminalii, dar lasa preotii sa moara in chinuri? Preoti care isi dedica toata viata sa-L slaveasca si sa-I duca Cuvantul mai departe.
Asta-i acest Dumnezeu la care te rogi tu? Desigur! El e.
Apoi faptul ca te judeca dupa credinta, nu dupa fapte. Numai un retardat maniac, iubitor de putere, lipsit de obiectivitate si fara pic de spirit de autoanaliza ar putea sa judece in favoarea cuiva care doar crede in El, lasand in defavoare un om care poate are o etica crestina, dar nu crede in acest zeu.

Si sa mai amintesc si de faptul ca tu, ca om, pentru a trai in siguranta trebuie sa iei in calcul toate lucrurile care ti se pot intampla. Spre exemplu, nu o sa traversezi neregulamentar printr-o intersectie aglomerata, decat daca vrei sa mori sau daca esti prost. Ei bine, noi de ce sa fim asa dar propriul nostru creator sa fie atat de incompetent incat sa nu ia in calcul probabilitatea ca Adam va atinge marul ala? Daca chiar nu voia ca Adam sa puna mana pe copacul ala, lua in calcul posibilitatea ca o va face si astfel muta pomul undeva unde nu putea ajunge.

Eu nu pot si nici nu vreau sa consider creator un retardat rau intentionat. Deci, pentru mine asta e suficient ca sa nu cred in existenta acestui zeu.

Si nu m-am legat niciun pic de lipsa dovezilor existentei lui.

| Superior a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Man,tu intelegi gresit pe Dumnezeu.
Cand am timp, iti voi explica in privat (pentru a nu starni mai multe certuri pe aici) ceva simplu.

| Superior a răspuns:

Nu pare sa-ti raspunda cineva, asa ca o sa o fac eu.
Teoria big-bang nu-l exclude pe Dumnezeu, ba care pot avea mare legatura.
Teoria evolutiei, fie ca e reala sau nu, nu-l exclude pe Dumnezeu.

| RAY explică (pentru Superior):

Nu esti ateu

| Octavian199 a răspuns:

Desigur ca da.

| RAY explică (pentru Octavian199):

Teisti cred ca baza ateismului sunt acele teorii )))))))))) de asta se si ataca asa des, de parca prin asta se dovedeste existenta zeului lor