| anonim_4396 a întrebat:

Două întrebări:

1. De ce unii oameni aleg ca după moarte să fie arși la crematoriu în loc de a fi înhumați?
Ce motive stau la baza acestei alegeri?

2. De ce americanii au pietre funerare la morminte și nu cruci?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

1) depinde de la om la om. Pentru unii e mai cool să fi ars presupun.

2) pentru că sunt protestanți și pentru protestanti crucea nu are la fel de mare valoare

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

1 - Ca asa prefera ei, de ce, nu stim, eu am intrebat, zice "asa vreau eu". Unii vor inmormantati, altii arsi.
Eu de ex as vrea sa fiu ars pentru ca am o slaba teama ca ma voi trezi in cosciug sincer.
Dar...am lasat vb ca daca as muri, sa fiu imbalsamat intai, deci sa-mi scoate organele afara.

Ar fi o idee sa spun sa ma bage cu mobilu in cosciug dar nu stiu daca as avea semnal.
Sau sa faca sa am semnal acolo.
Nu glumesc deloc, ce am zis am zis serios.

2 - Asa e la ei, cu pietre funerare in loc de cruci.

De ex la nemti la inmormantare nu lasa capacu deschis la cosciug, cum e la noi cand capacu e deschis, asa e la ei la catolici poate.

| Mayhem666 a răspuns:

La prima intrebare nu stiu sa-ti raspund, ca asta depinde de decizia personala a unor persoane, si nu pot sa le citesc gandurile sau sa le stiu motivele.

La a doua intrebare, tin sa iti zic ca nu e asa doar la americani. Multe tari fac asta, cum ar fi Coreea de Sud, Japonia, si alte tari asiatice din est, dar si tari din vest.