| Chuchk a întrebat:

Ce pari aveti despre aceste citate?

„Cuvântul 'Dumnezeu' reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia şi produsul slăbiciunilor umane, Biblia, o colecţie de legende onorabile dar primitive şi care sunt totuşi destul de copilăreşti." - Einstein
"Dacă oamenii sunt buni doar pentru că le e frică de pedeapsă şi pentru că speră la o recompensă, atunci suntem într-o stare jalnică." - Einstein

"Biserica spune că Pământul este plat dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." - Ferdinand Magellan

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway

"Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot." - Denis Diderot

"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal

"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." - Voltaire

"Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui." - Arthur C. Clarke

"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov

"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel

"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer

"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg." - Mark Twain

"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain

"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios. Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor. Vrea şi poate? Etunci este diabolic." - Epicurus

"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin

"Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim." - Sigmund Freud

"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud

"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson

"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun

"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei

"Credinţa: să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche

"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi." - Friedrich Wilhelm Nietzsche

"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel

"Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge." - Baron D'Holbach

"Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine." - Ludwig Feuerbach

"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg

"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi

"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens

"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr

"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal

"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan

"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan

"Religia este excelentă pentru a controla oamenii obişnuiţi." - Napoleon Bonaparte

"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke

"Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere." - Doug McLeod

"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts

"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond

"Trebuie să punem la îndoială logica poveştii de a avea un atotştiitor şi atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte şi apoi îi învinovăţeşte pentru propriile sale greşeli." - Gene Roddenberry

"Dă-i unui om un peşte şi va mânca o zi, învaţă un om să pescuiască şi va mânca o viaţă, dă-i unui om religie şi va muri rugându-se să primească un peşte." - necunoscut

"Cum e, e omul una din greşelile lui Dumnezeu sau e Dumnezeu una din greşelile omului?" - Friederich Nietzche

"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax

"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanităţii." - Bryan Emmanuel Gutierrez

"A numi ateismul religie e ca şi cum ai numi chelia o culoare de păr." - Don Hirschberg

"A spune că ateismul necesită credinţă este la fel de cretin ca a spune că necredinţa în zâne şi spiriduşi necesită credinţă. Chiar dacă însuşi Einstein mi-ar zice că este un spiriduş pe umărul meu, tot i-aş cere dovezi şi nu aş greşi cerându-i-le." - Geoff Mather

"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua şi să-l slăveşti pe Dumnezeu. Nu ştiu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu ştiu, 50.000.000 de ani de făcut asta aş începe să mă plictisesc puţin." - Rick Reynolds

"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus

"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene

"Dumnezeu spune: refuz să dovedesc că exist deoarece dovezile nu necesită credinţă şi fără credinţă sunt nimic." - Douglas Adams

"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams

"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing

"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicaţie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înţelegea. Dacă nu exista o explicaţie, inventa una." - Jim Crawford

"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins

"Dacă Dumnezeu este alpha şi omega, începutul şi sfârşitul, cunoaşte trecutul şi viitorul, după cum scrie în Biblie, de ce se roagă oamenii şi cred că pot schimba ceva?" - Mark Fairclough

Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (intr-o scrisoare scrisa de Einstein catre filozofului Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca le este frica de pedeapsa si pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem într-o stare jalnica." A. Einstein

Stephen Roberts "Sustin ca amândoi suntem atei. Eu doar cred mai putin cu un zeu decât tine. Când vei întelege de ce îi respingi pe ceilalti zei posibili, vei întelege de ce îl resping pe al tau."

"A spune ca ateismul necesita credinta este la fel de cretin ca a spune ca necredinta în zâne si spiridusi necesita credinta. Chiar daca însusi Einstein mi-ar zice ca este un spiridus pe umarul meu, tot i-as cere dovezi si nu as gresi cerându-i-le." - Geoff Mather

"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicatie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le întelegea. Daca nu exista o explicatie, a inventat una." - Jim Crawford

"Toti oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway

"Daca Dumnezeu este alpha si omega, începutul si sfârsitul, cunoaste trecutul si viitorul, dupa cum scrie în Biblie, de ce se roaga oamenii si cred ca pot schimba ceva?" - Mark Fairclough

Stendhal "Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor multi si pe istetimea câtorva." -

Ferdinand Magellan "Biserica spune ca Pamântul este plat dar eu stiu ca este rotund pentru ca am vazut umbra lui pe Luna si am mai multa încredere în o umbra decât în Biserica."

Denis Diderot "Omul nu va fi liber pâna când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot."

Arthur C. Clarke "Se poate ca rolul nostru pe aceasta planeta sa nu fie slavirea lui Dumnezeu, ci crearea lui."

Isaac Asimov "Citita cum trebuie, Biblia este cea mai puternica forta pentru ateism conceputa vreodata."

Napoleon Bonaparte : "toate religiile sunt inventate de catre oameni" "religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" "Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti."

Bertrand Russel "Religia este o ramasita a copilariei inteligentei noastre."

Arthur Schopenhauer "Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dreseaza oamenii cum sa gândeasca."

Mark Twain "Nu ma deranjeaza partile pe care nu le înteleg din Biblie, ci partile pe care le înteleg."

Mark Twain "Credinta înseamna a crede ceea ce stii ca nu e adevarat."

Epicurus "Vrea Dumnezeu sa împiedice raul dar nu poate? Atunci este neputincios. Poate dar nu vrea? Atunci e rauvoitor. Vrea si poate? atunci este diabolic."

Benjamin Franklin "Modul de a vedea, prin credinta, este de a închide ochiul ratiunii."

Sigmund Freud "Ar fi foarte frumos daca ar exista un Dumnezeu care a creat lumea si care a fost o forta benevolenta, daca ar exista o ordine morala în Univers si viata dupa moarte; dar este frapant faptul ca toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligati sa ne dorim." "Religia este o iluzie si îsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

Thomas Jefferson "Puneti la îndoiala cu îndrazneala pâna si existenta lui Dumnezeu pentru ca, daca ar fi unul, trebuie cu atât mai mult sa fie de acord cu omagiul ratiunii decât al fricii oarbe."

Huangbo Xiyun "Prostii resping ceea ce vad dar nu ceea ce cred; înteleptii resping ceea ce cred si nu ceea ce vad."

Galileo Galilei "Nu pot crede ca acelasi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simt, ratiune si intelect, a facut asta cu scopul ca noi sa uitam sa le folosim."

Friedrich Wilhelm Nietzsche "Credinta: sa nu vrei sa stii ce este adevarat."

Seneca cel Tânar "Religia este considerata de oamenii obisnuiti ca fiind adevarata, de catre întelepti ca fiind falsa, de conducatori ca fiind utila"

Friedrich Wilhelm Nietzsche "Din paradis lipsesc toti oamenii interesanti."

Bertrand Russel "Si daca ar exista un Dumnezeu, cred ca este foarte improbabil ca el sa aiba atâta vanitate încât sa se simta jignit de cei care se îndoiesc de existenta lui."

Baron D'Holbach "Daca ignoranta fata de natura a dat nastere la zei, atunci cunostintele despre natura îi vor distruge."

Ludwig Feuerbach "Nu este la fel ca în Biblie, ca Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotriva, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine."

Steven Weinberg "E nevoie de religie pentru ca oameni buni sa faca lucruri rele."

Mahatma Gandhi "Cele mai groaznice si cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adapostul religiei sau al altor motive la fel de nobile."

Christopher Hitchens "Ceea ce se afirma fara dovezi poate fi respins fara dovezi"

Blaise Pascal "Oamenii nu comit vreodata crime cu atâta dedicare si cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase"

Carl Sagan "Nu poti convinge un credincios de nimic; credintele lor nu se bazeaza pe dovezi, ele se bazeaza pe nevoia adânc înradacinata de a crede." "Este de departe mai bine sa se înteleaga universul asa cum este el de fapt decât sa se persiste în amagire, oricât de satifacatoare si linistitoare ar fi."

Samuel Clemens "Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie "

"Religia - o fraza de dânsii inventata Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug, Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata, Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata, Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti... Nu! moartea cu viata a stins toata placerea - Cel ce în asta lume a dus numai durerea Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti."

M. Eminescu- Împarat si proletar

Karl Marx Religia este opiumul maselor.

"Da-i unui om un peste si va mânca o zi, învata un om sa pescuiasca si va mânca o viata, da-i unui om religie si va muri rugându-se sa primeasca un peste."

"Din câte pot sa-mi dau seama dupa studiul scripturii, tot ce faci în rai este sa stai degeaba toata ziua si sa-l slavesti pe Dumnezeu. Nu stiu ce ai face tu, dar cred ca dupa primii, oh, nu stiu, 50.000.000 de ani de facut asta as începe sa ma plictisesc putin." - Rick Reynolds

"Credinta nu îti da raspunsuri, doar te opreste din a pune întrebari." - Frater Ravus

"Zeii nu omoara oameni, oamenii cu zei omoara oameni." - David Viaene

"Dumnezeu spune: refuz sa dovedesc ca exist deoarece dovezile nu necesita credinta si fara credinta sunt nimic." - Douglas Adams

"O minciuna este o minciuna chiar daca toti o cred. Adevarul este adevar chiar daca nimeni nu îl crede." - Douglas Adams

"Când un om delireaza se numeste nebunie. Când multi oameni delireaza se numeste religie." - Robert Pirsing

"Religia invata cel mai mare neadevar, ca moartea nu este sfarsitul"

Don Hirschberg "A numi ateismul religie e ca si cum ai numi chelia o culoare de par."

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Ainştain era panteist, unii spun ca agnostic, dar Spinoza era panteist si el a zis "I believe in Spinoza's God, who reveals Himself in the lawful harmony of the world, not in a God who concerns Himself with the fate and the doings of mankind..."

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Asta nu demonstreaza nimic, pot sa-ti dau un numar similar de citate, avand ca autori oameni cu o importanta covarsitoare in fizica, biologie, matematica, chimie si alte domenii ale stiintei, care sunt pro-crestine. Pot sa-ti dau citate care sunt pro-budiste, wicca sau chiar pro-alchimiei.
De ce? Deoarece convingerile ce nu pot fi testate obiectiv si atestate sau infirmate, dupa caz, nu au legatura cu gradul de inteligenta sau nivelul de cultura.
Atat taranul Gigel cat si Newton pot crede in copacul vorbitor ce exista in alta dimensiune.

| usuk a răspuns:

Ce parere pot avea despre niste lucruri corecte si adevarate?

| Mădă0611 a răspuns:

"Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere." - Doug McLeod, ce imi place asta. laughing

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

"Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere." - Doug McLeod, ce imi place asta."
E cea mai amuzanta rolling on the floor
Toate bisericile au paratrasnet, oare de ce le-o fi pus? laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Hombre):

Din prea multa incredere devil, si masina lu' domnu' papa e blindata smug
Cica: ateii il neaga pe dumnezeu prin vorbe, crestinii prin fapte.

| milan9 a răspuns:

Ce vrei, mai fluctuează "siguranţa" şi "ego-ul" de "nezdruncinat" al omului! Nu poţi avea mari pretenţii de la un om ajuns în stadiul de a se autodiviniza prin cunoaştere (o „relativa" cunoaştere). El se proclamă uşor prin autosuficienţă, Centrul Universului...

Te înşeli mister, Einstein nu avea cum să fie ateu, cel puţin după declaraţii de mai jos!

"Dumnezeu este un adevar universal." - Albert Einstein
"Dumnezeu nu joaca zaruri cu Universul." - Albert Einstein
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim." - Albert Einstein
"Atunci cand solutia este simpla, Dumnezeu iti raspunde." - Albert Einstein
"Vreau sa cunosc gandurile lui Dumnezeu, restul sunt detalii." - Albert Einstein
"Dumnezeu este subtil, dar nu rau intentionat." - Albert Einstein

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu poate fi oricine, nu doar YHWH. El credea in alt zeu dar partial pentru ca nu avea de unde sa stie adevarul absolut si daca ar fi cazut intr-o capcana a religiei pana la sfarsitul vietii nu ar mai fi considerat om destept acum.
Citatele lui einstein date de pulitzer sunt despre crestinism.

| Chuchk explică (pentru Mădă0611):

Deci in concluzie Einstein facea misto de imaginatia debordanta a oamenilor rolling on the floor
Oricum vad ca esti cea mai intreaga la minte deci ai fundawinking

| I123 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Ainştain era panteist, unii spun ca agnostic, dar Spinoza era panteist si el a zis "I believe in Spinoza's God, who reveals Himself in the lawful harmony of the world, not in a God who concerns Himself with the fate and the doings of mankind..."

| Kalla a răspuns:

Cati oameni vor sfarsi in iad...

| Inferno a răspuns (pentru Kalla):

Cata ingratitudine din partea unora...

| Kalla a răspuns (pentru Inferno):

Exact asta am spus si eu! E incredibil cata ingratitudine fata de Dumnezeu. El da iar ei cum ii multumesc? Cu critice!

| IoanieCriminalul a răspuns (pentru Kalla):

Tu crezi doar pentru ca ti-e frica de iad fac pariu 100%! Degeaba negi

| Kalla a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Crezi prost.

| IoanieCriminalul a răspuns (pentru Kalla):

Adevarul doare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Piei satana.
----Cruce de 3 ori la ochi SI IESE.

| Dumniezău a răspuns:

Lol ma, pre' mult copy paste...

| Chuchk explică (pentru Dumniezău):

Difapt iextrem di mult copi-peist rolling on the floor.

| Dumniezău a răspuns (pentru Chuchk):

Bine zici.laughing

| PhaseMorphXR a răspuns:

Citatele sunt devarate in ochii celor ce le-au scris, dar nu fundamental adevarate. Biblia e neversomila privita prin prisma limbajului omenesc, insa este fundamental si absolut verosimila privita prin prisma limbajului mistic. Acestea sunt 2 lucruri fundamental diferite, prima se invata, a 2 a se dobandeste, daca nu dobandesti limbajul mistic este inutil sa citesti Biblia, nu-ti va folosi la nimic si deci vei ajunge la concluzia ca Biblia este o colectie de basme. Insa daca ai dobandit limbajul mistic (probabil ca ar fi necesare niste ghilimele de rigoare), Biblia devine, prin autoinsusire, cel mai util material scris pe care-l poti ""citi"" in viata asta. Totul depinde de cine priveste... si cu ce anume inzestrat acel cineva ce priveste. Bafta!

| PhaseMorphXR a răspuns:

P.S. Despre aceste citate poate fi insumata doar o parere generala. Ai postat prea multe ca ele sa poata fi analizate, fiecare in parte, desi acesta ar fi un lucru extrem de interesant, luand in calcul contextul in care fiecare dintre ele au fost scrise/spuse.

| 38499388seby29 a răspuns:

Am deschis acest blog pentru a primi întrebări de la orice persoană interesată de perspectiva unui ateu.

De ce ai fi interesat? Ei bine, în primul rând nu e așa ușor să găsești părerea unui ateu real. Poți să găsești câțiva pe forumuri și bloguri dar majoritatea te vor da la o parte cu o explicație sumară și un comentariu sarcastic.

Ei bine, eu sunt diferit.

Întreabă aici, îți explic detaliat și calm și cu compasiune pentru problema ta.

Dar să stabilim o listă de subiecte, asta pentru că nu o să răspund la problemele tale medicale ok?

1. Religie și credință. Sunt ateu, e cazul să știu de ce nu cred în zei. Poți să-mi oferi cel mai bun argument pe care îl ai pentru credința ta sau să mă întrebi de ce nu mai cred în zei.

2. Ateism. Poate ești sceptic cu privire la religie. Felicitări, e un început bun. Pot să te ajut în a-ți spune cum să te descurci cu familia ta, cu colegii de liceu sau cu colegii de serviciu.

3. Scepticism și știință. Ai văzut o știre care ți-a ridicat semne de întrebare? Pare cumva prea deplasată? Ei bine, eu mă informez regulat de la oameni care discută asemenea lucruri profesionist. O să-ți spun ce cred ei, și ulterior ești liber să crezi ce vrei sau să te documentezi suplimentar.

4. Evoluție și creaționism. Deși intră la categoria știință am zis să las acest subiect separat, datorită valului de nedumeriți pe care îl astept. Ai întrebări despre evoluție și nu înțelegi de ce creaționismul nu e acceptat în lumea științifică? Pune o întrebare pertinentă și primești un răspuns bun.