| Vladi4ok a întrebat:

Draga TPU! Nu demult am visat icoana sfintei Parascheva, cum pe ochiul ei stang a fost o cruce mica. Putetii va rog sa-mi spuneti ce semnifica acest vis?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Într-adevăr, Dumnezeu a comunicat cu unii oameni prin intermediul visurilor. Însă Biblia precizează că s-a întâmplat foarte rar. Visurile nu au fost niciodată principala formă de comunicare divină. Au existat mulţi slujitori fideli ai lui Dumnezeu care nu au primit niciodată mesaje de la Dumnezeu în visuri. Folosirea visurilor ca mijloc de comunicare cu oamenii se poate compara cu despărţirea Mării Roşii. Ştim că Dumnezeu a făcut această minune o singură dată, iar aceasta nu este, cu certitudine, modalitatea lui obişnuită de a trata cu poporul său. — Exodul 14:21.
Apostolul Pavel a recunoscut că, în zilele sale, spiritul lui Dumnezeu acţiona asupra slujitorilor Lui în multe feluri extraordinare. Pavel a spus: „Unuia i se dă prin intermediul spiritului o exprimare de înţelepciune, altuia o exprimare de cunoştinţă potrivit aceluiaşi spirit, altuia credinţă prin acelaşi spirit, altuia daruri de însănătoşiri prin acel unic spirit, iar altuia operaţiuni de lucrări de putere, altuia profeţire, altuia discernerea unor declaraţii inspirate, altuia diferite limbi şi altuia interpretarea limbilor" (1 Corinteni 12:8–10). Deşi visurile de inspiraţie divină nu sunt menţionate în mod expres, se pare că mai mulţi creştini au primit astfel de visuri ca unul dintre darurile spiritului şi ca împlinire a profeţiei consemnate în Ioel 2:28. — Faptele 16:9, 10.
Totuşi, iată ce a spus apostolul cu privire la aceste daruri speciale: „Dacă există daruri de profeţire, vor fi desfiinţate; dacă există limbi, vor înceta; dacă există cunoştinţă, va fi desfiinţată" (1 Corinteni 13:8). Potrivit dovezilor, printre darurile ‘desfiinţate’ s-au numărat şi diverse forme de comunicare cu Dumnezeu. După moartea apostolilor, Dumnezeu a încetat să mai dea aceste daruri speciale slujitorilor săi.
În prezent, specialiştii se străduiesc să înţeleagă procesul care stă la baza visurilor şi dacă acesta are o funcţie practică. Biblia nu revarsă lumină asupra unor chestiuni de acest gen. Totuşi, celor ce continuă să caute mesaje divine în visurile pe care le au, Biblia le dă un avertisment. În Zaharia 10:2 se spune: „Ghicitorii văd minciuni, visurile mint". De asemenea, Dumnezeu a avertizat cu privire la căutarea unor semne prevestitoare (Deuteronomul 18:10–12). În lumina acestor avertismente, creştinii din zilele noastre nu se aşteaptă să primească îndrumare divină prin intermediul visurilor. Dimpotrivă, ei consideră că visurile nu sunt altceva decât fenomene ce se produc în timpul somnului

16 răspunsuri:
| 7Dany a răspuns:

Te-ai uitat prea mult la filme sau la icoane si cruci.

| milan9 a răspuns:

Nu semnifică nimic! Este riscant şi chiar păcat să dăm crezare viselor...

| danay72 a răspuns:

Visele sunt ceea ce noi gandim chiar si in subconstientul nostru. Dumnezeu azi nu ne mai vorbeste prin vise, ci prin Biblie.

| Sm0k3 a răspuns:

Vei avea parte numai de bine :X

| Lizzu a răspuns:

Nimeni nu-ti poate interpreta corect visul.
Fii atent in zilele urmatoare daca observi vreo schimbare in bine sau vreo iesire dintr-o situatie grea happy poate esti o persoana credincioasa si lasi credinta sa intre mult in viata ta.

Sfanta Parascheva se spune ca este protectoare si facatoare de minuni, fiind denumita si Sfanta Vineri.
Poate a ales sa-ti ofere protectie si s-ar putea ca ce ai visat sa fie vreun mesaj pentru tine, dar din pacate nu putem stii ce mesaj.

Doar tu poti observa ce se intampla in viata ta in urmatoarea perioada. Daca e ceva inexplicabil sau ceva pe care il simti ca fiind vreun ajutor atunci cand aveai nevoie mai mult happy

Numai bine

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Ca esti grasbig grinrolling on the floor)))))

| 7Dany a răspuns (pentru danay72):

Dumnezeu nu este schimbator! Este acelasi Dumnezeu de ieri si de acum 2000 de ani!

| sitărescu a răspuns:

Din relatările consemnate în Tradiție atunci când Sfinții plâng se roagă pentru păcatele și vindecarea de necredință a acelora.

Citește-i acatistul Sfintei, dacă asta simți.

| 7Dany a răspuns (pentru danay72):

Citeste in context Biblia ( asta in legatura cu Zaharia 10:2). Versetul din Corinteni 13 este urmat de inca cateva versete care vorbesc dspre lucrurile astea. Citeste versetul 10 de exemplu ca sa vezi cand se vor desfiinta lucrurile astea. Eu cred ca Dumnezeu este acelasi ieri, azi si in veac. Care este motivul ( si dovada ) ca Dumnezeu a hotarat ca dupa moartea apostolilor sa lucreze altfel sau sa nu mai lucreze? Dumnezeu poate vorbi si astazi prin intermediul viselor si o mai face. Nu intotdeauna dar o mai face.

| danay72 a răspuns (pentru 7Dany):

Acum avem Biblia in totalitate, nu mai e ceva partial. 1Corinteni13:9,10.Dumnezeu ne transmite prin ea tot ceea ce e necesar ca noi sa cunoastem. 2Timotei3:16,17

| ManStrong a răspuns:

Acest vis semnifica incultura si muuuuuulta prostie.
Mai bine sa nu crezi nimic si sa stai cu fruntea sus decit sa traiesti in acest mod.

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns (pentru Vladi4ok):

Ti am cerut eu sa asculti de mine?
Tu nici nu stii ce e aceea Satana.Nu este
si satan si satana.Dar tu esti departe de adevar.
De aceea tu asculti de Satan.

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns (pentru Vladi4ok):

Ai citit Isaia cap 56 vreodata?

Răspuns utilizator avertizat