| Enderman a întrebat:

Dragi Atei urmariti videoclipul si argumentati;)

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce legatura are ateismul cu viata de apoi?
ce legatura are lipsa de a juca fotbal cu viata de apoi?

| Liviu a răspuns:

Glumesti? o ora jumate aproape? prefer sa ma scobesc in nas cu degetul mic de la piciorul drept, e o realizare mult mai mare decat va fi acel videoclip, daca ma filmez si pun pe youtube, bag mana in foc ca in 2 zile fac mai multe 'like' decat a facut acel video laughing

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Am vazut "documentarul" asta acum cativa ani la scoala.Tin minte ca era unul in spatele meu care adormise.laughing

| ErrorFound a răspuns:

Exista un nume pentru asta...Ii spune skitzofrenie.

| Enderman explică (pentru ErrorFound):

Ce inseamna skitzofrenie?

| ErrorFound a răspuns (pentru Enderman):

E o boala mintala care se manifesta prin halucinatii, pierderea memoriei(uneori), paranoia si nebunie.

| grab a răspuns:

Vor zice ca e o facatura.

Pana nu traiesti unele chestii nu le crezi.

Desigur ca sufletul asta nu se stinge ca o lumanare, se duce el undeva. A incercat Cameron in Avatar sa explice cumva dar nu i s-a dat voie decat in forma aia semiabstracta, oricum a reusit!

| Miauti a răspuns:

Ce dracu argument... stiai ca inainte de a te imbolnavii poti avea avea un cosmar (ma refer la vis)? Iar in functie de acel cosmar, poti ori sa te imbolnavesti sau nu. E un fel de autosugestie.

Creierul uman ii prea complicat... si daca analizam filmul iti dai seama ca e o prostie.

| HueyFreeman a răspuns:

Titlul incepe cu "Documentar Socant" si are majuscule ca primele litere la fiecare cuvant, mai tabloid de atat se poate?

| fllu07 a răspuns:

Stai linistit, nimeni nu poate face invieri, sint vorbe goale. daca ar putea de ce nu merge intr-un cimitir, si sa faca de la un capat pana la alalalt, de-a randul toti mortii. de ce? pentru ca-s sarlatani. Isus si apostolii cand faceau miracolo, nu faceau intr-o camera, si apoi ieseau si spuneau ca am facut si am inviat, si am vindecat, nu. ei faceau pe strazi, si vindecau multimi de oameni, nu unu. si apoi faceau slujba ca ce mare ii puterea lui Dumnezeu. da, o fi a lui dumnezeu, dar dumnezeul lumii, care conduce acum. adica Diavolul. uite ce se spune la 2Tesaloniceni 2:9-12: (2 Tesaloniceni 2:9–12) Dar prezenţa celui nelegiuit este prin lucrarea lui Satan, cu toate faptele de putere, cu semne şi minuni mincinoase, 10 cu nedreptate şi toate amăgirile pentru cei care pier, ca răsplată pentru că n-au primit iubirea adevărului ca să fie salvaţi. 11 De aceea, Dumnezeu permite să-i ajungă o lucrare de rătăcire, ca să creadă minciuna, 12 pentru ca toţi să fie judecaţi fiindcă n-au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nedreptate.

| Satango a răspuns:

Buna!

Nu sunt atee. Am vizioanat tot videoclipul. Si despre tot ce spune acolo e adevarat. Eu cred! Acesti atei nu cunosc calea lui Dumnezeu, ei nu vreau sa o cunoasca. Dar, nu e prea tarziu. Nu exista nimeni care sa va iubeasca la fel de mult ca Dumnezeu, Tatal nostru. Vreti sa Ii da-Ti inima voastra Tatalui nostru Dumnezeu? Urma-ti calea! Citi-ti Biblia! Doriti-va sa va mantuiti!

| fllu07 a răspuns (pentru Satango):

Uite, inainte ca adam sa pacatuiasca Dumnezeu i-a spus ca daca incalca porunca lui va muri. nu i-a spus ca va fi chinuit vesnic.
apoi dupa ce adam s-a dovedit a fi neascultator in geneza 3:19 Dumnezeu i-a spus: "tarana esti si in tarana te vei INTOARCE"
nu esti de acord ca, ca sa te intorci intr-un loc trebuie sa fi fost mai intai acolo. poti sa spui ma intorc la Bucuresti daca tu nu ai fost niciodata in Bucuresti? nu. spui ma duc la Bucuresti.
atunci, unde a fost adam inainte sa existe? mai mult nu exista nici o dovada ca dumnezeu ia condamnat pe adam si eva la chinul vesnic.
Ar fi fost drept din partea lui Dumnezeu sa le spuna ca vor fi chinuiti vesnic in foc. sau, este Dumnezeu nedrept? spune una si face alta?
e adevarat cei ce se razvratesc cu buna stiinta si fac rau trebuie pedepsiti, dar uite ce pedeapsa primesc ei: 1Tesaloniceni 2:9: Distrugerea vesnica, definitiva, dinaintea domnului. fara drept de inviere.
apoi despre cine se spune ca este la conducerea iadului? Diavolul, nu?
atunci daca asta ar fi vointa lui DUmnezeu, sa ii chinuie pe oameni in iad, crezi ca Diavolul (impotrivitor) ar colabora cu dumnezeu? s-ar spupune lui, acceptand sa ii chinuie? mai mult, in ieremia 7:31 se spune ca israielitii s-au strans intr-o vale... sa aduca inchinare unui idol, inchinare ce prevedea sa isi arda copii in foc. Dumnezeu spune: "lucru care eu nu l-am poruncit, nici nu mi se suise in inima". din nou: spune Dumnezeu un lucru si face altul? spune ca nu s-a gandit sa ii arada in foc dar apoi face un asemena loc, unde sa ii arda?
in plus biblia vorbeste de 9 invieri facute de Isus unii dintre apostoli, dar si unii profeti inainte de Isus.
de ce nici unu dintre cei 9 nu vorbeste despre ceea ce a patimit dupa moarte, sau despre faptul ca a trait bine alaturi de Dumnezeu? cel mai elocvent exemplu este lazar, pritetenul lui Isus, care 4 zile a fost mort, deja era in putrefactie, totusi el nu a spus nimic din ceea ce a fost acolo. atunci, exista iad?

| Satango a răspuns (pentru fllu07):

Eu am doar 14 ani straight face. Dar ce ai vrut sa spui prin asta? Ca iadul nu exista? Dar raiul exista? Eu cred, si nu pot sa fac mai mult in afara de a crede deoarece nu am vazut!

| fllu07 a răspuns (pentru Satango):

Nu exista nici rai nici iad. este destul de logica explicatia de mai sus. dar daca nu ai vazut, pe ce iti bazezi credinta? nu-s genul care sa vad ca sa cred, dar tu, in calitate de crestina ai obligatia morala fata de dumnezeu si mine, sa imi spui adevarul. te ascult. o intrebare am: david din anticul israel, tatal lui solomon, a fost un om dupa inima lui dumnezeu. acum, el este in cer?

| Satango a răspuns (pentru fllu07):

Da?! straight face

| fllu07 a răspuns (pentru Satango):

Citeste te rog la Faptele Apostolilor 2:34, si la geneza 3:19 si la eclesiastul 9:5, 6,10

| milan9 a răspuns (pentru Satango):

- "Căci David nu s-a suit la ceruri, dar el a zis: "Zis-a Domnul Domnului meu: Şezi de-a dreapta Mea până ce voi pune pe vrăjmaşii Tăi aşternut picioarelor Tale". (Fapte 2, 34-35)

De ce s-a spus că "David nu s-a suit la ceruri"? Pentru că până la Întruparea, Jertfa şi Învierea Mântuitorului, sufletele tuturor oamenilor mergeau într-un loc al îndepărtării de Dumnezeu, numit "locuiţa morţilor" – (Sheol în Vechiul Testament). Era evident că David nu avea ce căuta atunci "în cer"…

Cel numit să stea "de-a dreapta" este aici Dumnezeu Fiul – Mântuitorul Hristos.

| milan9 a răspuns (pentru Satango):

În ciuda a ceea ce spune @fllu07 prin prisma doctrinei religiei sale necreştine, BIBLIA SE PRONUNŢĂ totuşi şi asupra acestei probleme (EXISTENŢA LOCURILOR DE FERICIRE ŞI NEFERICIRE), nelăsând-o nerezolvată:

- "Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat". (Luca 16, 22);
- Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui. (Luca 16, 23);
- Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie. (Luca 16, 24);
- Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti. (Luca 16, 25);
- Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi. (Luca 16, 26);
Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu, (Luca 16, 27);
- Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin. (Luca 16, 28);
- Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi. (Luca 16, 31);

| milan9 a răspuns (pentru Satango):

ACEST PASAJ, Ecclesiast 3, 19-20, EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!

ECCLESIASTUL PREZINTĂ UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE vedere DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual. Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

IATĂ DOVADA:
Primele zece versete din capitolul 9 redau perspectiva profană (lumească, greşită) asupra vieţii. Dovada: CONCEPŢIA UMANĂ din Eclesiast (falsă) spune că morţii "niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". FALS! – punct de vedere profan în Vechiul Testament! Cine poate crede că TOŢI morţii au dispărut PENTRU TOTDEAUNA?

În concluzie, ECCLESIAST 3, 19-20 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE GREŞITĂ, STRĂINĂ DE DUMNEZEU!

| milan9 a răspuns (pentru Satango):

Tot la fel, Ecclesiast 9, 5-6 şi Ecc. 9, 10 sunt prezentate în mod greşit, după învăţăturile greşite ale religiei lui @Fllu!

Iată de ce:
Scriptura este o carte uneori greu de înţeles datorită limbajului artistic din care nu lipseşte nici una din zecile de "figuri de stil" întâlnite şi analizate cu dificultate la Literatură!

Şi Ecclesiastul 9, 5 prezintă UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc 9, 5 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!
În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă idee a Eclesiastului, CONTRADICTORIE CU RESTUL SCRIPTURII!
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar UN PUNCT DE VEDERE UMAN!

IATĂ DOVADA:
O putem vedea ţinând cont de capitolele anterioare! Ce spun acestea? Primele zece versete din capitolul 9 redau perspectiva profană (lumească, greşită) asupra vieţii. Dovada: CONCEPŢIA UMANĂ din Eclesiast (falsă) spune că morţii "niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". FALS! – punct de vedere profan în Vechiul Testament! Cine poate crede că TOŢI morţii au dispărut PENTRU TOTDEAUNA?

| BlackSulphur a răspuns:

Short, short videos goddammit! Cine crezi ca se uita la un video de 1:25h?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nici dac' ar fi mai scurt nu m-as uita ca tot aceiasi rahaturi apar

| robijam a răspuns:

Daca asta e adevarat. Atunci eu am fost inchis in fridider si lipit cu banda izolatoare de o cratita 3 ani.

| Dragonfly6 a răspuns:

Cine crezi ca sta o ora si 25 sa vada aceleasi porcarii? Ai pus asta sa vezi cati reusesc sa se uite la aia, sau ce?
Apropos, ideea de "documentar socant" m-a facut sa-mi piara cheful de vizionat.

| IulianDornianu61 a răspuns:

Chiar trebuie sa ma uit la tot?
serios. chiar trebuie?

| NameoftheCentury a răspuns:

L-am vazut mai demult, o porcarie.

| AnimalIHaveBecome a răspuns:

Alta data.