| Helper07 a întrebat:

"Dragostea... nu se aprinde de manie..."(Corinteni 13:5)

Preaiubiţilor, să ne iubim unii pe alţii, pentru că dragostea este din Dumnezeu şi oricine iubeşte este născut din Dumnezeu şi-L cunoaşte pe Dumnezeu! Cel ce nu iubeşte nu L-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este dragoste.(1Ioan4:7,8)

Numeri 12:9
Domnul S-a aprins de mânie împotriva lor. Și a plecat.

Dragostea nu se manie, Dumnezeu e dragoste dar se manie.

Cine stie sa-mi raspunda s-o faca, cine nu, sa-si vada de treaba si sa ia aminte la ce vor scrie ceilalti. Chiar vreau un raspuns care sa ma lamureasca.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Ma bucura preocuparea ta de a afla adevarul. Hai sa vedem totusi ce este cu aceasta contradictie.
Mai intai apostolul Pavel le scrie Corintenilor caracteristicile dragostei, si printre ele se spune ''Dragostea nu se va mania'' apoi spune in Numeri ''Dumnezeu s-a maniat'', cum vine asta? Ei bine, mai avem versete asemanatoare, hai sa vedem.
Unul dintre ele se afla in Efeseni 4:26 '' „Mâniaţi-vă și nu păcătuiţi.''
In alta parte il avem pe Domnul nostru Iisus Hristos, iar biblia spune ca s-a maniat.
Marcu 10:13 '' I-au adus nişte copilaşi ca să Se atingă de ei. Dar ucenicii au certat pe cei ce îi aduceau.
Când a văzut Isus acest lucru, S-a mâniat şi le-a zis: „Lăsaţi copilaşii să vină la Mine şi nu-i opriţi, căci Împărăţia lui Dumnezeu este a celor ca ei.''

Ei bine, ce este cu toate astea? Si eu m-am confruntat cu aceasta problema, ei bine, noua ni se pare o contradictie, dar nu este asa, de ce?
Noul testament a fost scris in limba Greaca, Grecii sunt foarte foarte atenti la cuvinte. Daca vei cercata in Greaca in original vei observa ceva, cuvantul pentru ''manie'' in fraza ("Dragostea... nu se aprinde de manie..."(Corinteni 13:5) Vei vedea ca, cuvantul ''manie'' este diferit de cel din fraza (Domnul S-a aprins de mânie împotriva lor. Și a plecat.)
De ce este alt cuvant folosit? Pentru un motiv foarte simplu, pentru ca sunt mai multe forme de manie, asa cum sunt mai multe forme de dragoste. Mania condamnata de biblie este acea explozie de ura necontrolata, de resentimente puternice, de ura nejustificata, o explozie de sentimente si vorbe urate. Dumnezeu spune sa iubim si sa iertam, nu s ainjuram si sa uram. Este o diferenta si sunt mai multe forme de manie, cele rele si distrugatoare sunt condamnate, nu cele care sunt pentru binele nostru ca cel din efeseni ''maniati-va si nu pacatuiti'' adica sunt manios, nemultumit, pe felul meu de viata si vreau o schimbare, vreau sa nu mai pacatuiesc si este o manie sfanta, spre binele meu, ma maniez si nu mai beau alcool, ma maniezi si nu mai fumez.
Biblia spune cuvantul ''dragoste'' intr-o parte cu ''fileo'', care este dragostea bazata pe ce simti la un moment dat (daca simt eu acum, te iubesc, daca nu mai simt, nu te mai iubesc, aia e), si dragostea ''agape'' care este dragostea jertfitoare, care da totul, pana la moarte te iubeste, aceasta este dragostea Lui Dumnezeu, dragostea agape. Ei bine, cum spuneam, sunt mai multe feluri de manie. Mania cu care ne maniem noi, nu este mania cu care se manie Dumnezeu, EL nu incepe sa urle si sa isi schimbe culoarea fetei in rosu cum facem noi, nu, in nici un caz.

Cuvantul folosit in fraza ''maniati-va si nu pacatuiti'' si in fraza ''Iisus s-a maniat'' este vorba de un cuvant care simbolizeaza o manie spre binele si indreptarea celor din jur, cum adica?
Adica nu este o manie obisnuita, ci o manie produsa de faptul ca se produce o nedreptate, si acea nedreptate trebuie indreptata cu calm, nu este o manie obisnuita, ci una sfanta, de aceea spune ''maniati-va si nu pacatuiti'' adica sa aveti o manie spre binele vostru, sa va intariti, sa va incapatanati si sa nu pacatuiti impotriva lui Dumnezeu. Dumnezeu nu se manie ca noi, acolo este folosit alt cuvant, Grecii erau foarte atenti la cuvinte, este o manie spre binele si indreptarea celor care au gresit, Dumnezeu isi va retrage prezenta de acolo de unde este pacat, de aceea Adam si Eva nu au mai putut sa stea in cer, pentru ca acolo unde este lumina, intunericul moare, asa ca Adam, ar fi trebuit sa fie distrus, omorat, pentru ceea ce a facut, dar Hristos a luat pedeapsa noastra asupra Sa si a platit datoria pacatului nostru.
Desigur, nu este singura forma de manie, si Dumnezeu se manie, si isi va revarsa mania peste cei nelegiuiti, la judecata, unde totul va fi dat pe fata, Dumnezeu va face dreptate si va arde si pedepsi raul, crimele, minciunile, inselatoriile, nedreptatile, doar cei ce sunt acoperiti de sangele Lui Hristos Iisus, cel care a platit datoria si a luat asupra Sa pedeapsa pentru pacat, doar prin El ajungem la Tatal s avem usa deschisa.

40 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Bravo!
Ca sa crezi, dar si ca sa te mantuiesti trebuie sa cunosti adevarul, adica Biblia.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Pildele nu trebuie luate literalmente, sunt ca si fabulele doar ca in proza - prezinta intamplari NEADEVARATE din care se desprinde o invatatura.

| Helper07 explică (pentru Mircea08):

Nu parca am mai vorbit despre asta? Credeam ca ai inteles, nu suntem sub lege ci sub har.
Acum ca am mai citit in urma mi-am cam dat seama unde bati dar Dumnezeul VT e acelasi cu al NT.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Pai dar Iisus a spus asta din cate stiu.

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Pai da, Isus a spus multe pilde ca sa-i faca pe oameni sa inteleaga mai bine Scriptura

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Si ce este sanul lui Avram? Ce se afla acolo, nu sufletele bune, iar in Iad cele rele practic?

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Cred ca se refera la Imparatia lui Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Deci, crezi ca traim dupa moarte pana la judecata?

| Helper07 explică (pentru Celcestietot):

Nu, pana atunci suntem intr-o stare de inexistenta asemanatoare somnului fara vise. Mai putin infioaratoare(zic eu) decat iti imaginezi. Chestia e ca nu vei avea notiunea timpului in aceasta stare si te vei trezi la judecata ca dupa o clipa dupa moarte.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Probabil. Oricum, incerc sa aflu asta si cand o sa imi dau seama cum sta treaba, te anuntwinking.