| Kalla a întrebat:

Va rog,cititi aceste citate minunate de dragoste din Biblie! Sunt uluitor de romantice si frumoase! Atei, sper sa va schimbati parerea despre sfanta Biblie!winking
1. "De fiecare data cand imi treci prin minte, izbucnesc in exclamatii de multumire catre Dumnezeu." (Filipeni 1:3; Apostolul Pavel)
2. "Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata. " (1 Corinteni 13:4-8a)
3. "Pune-ma ca pe un semn in inima ta, ca pe un semn pe bratul tau; iubirea este puternica precum moartea si manie amara precum infernul: carbunii ei sunt carbuni de foc; violente sunt vapaile ei." (Solomon – Cantarea Cantarilor)
4. "Ura starneste certuri, dar dragostea acopera toate greselile."– (Proverbe 10:12)
5."Chiar daca as vorbi in limbi omenesti si ingeresti si n-as avea dragoste, sunt o arama sunatoare sau un chimval zanganitor. Si chiar daca as avea darul prorociei si as cunoaste toate tainele si toata stiinta, chiar daca as avea toata credinta, asa incat sa mut si muntii si n-as avea dragoste, nu sunt nimic. Si chiar daca mi-as imparti toata averea pentru hrana saracilor, chiar daca mi-as da trupul sa fie ars si si n-as avea dragoste, nu-mi foloseste la nimic." (1 Corinteni, 13:1-13)
6."Sa ne iubim unii pe altii caci dragostea vine de la Dumnezeu. Oricine care iubeste s-a nascut din Dumnezeu si il cunoaste pe Dumnezeu." (1 Ioan 4:7)
7. "Dragostea trebuie sa fie sincera. Uraste ce este rau; tine-te strans de ce este bine." (Romani 12:9)

Va plac!? Eu zic ca sunt minunate!

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=mzKiZX8Wybo

Iubesc Cuvantul lui Dumnezeu. Atunci cand urmez invataturile Tale, ma bucur de parca as avea toate comorile.

38 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Chimvalul zanganitor e cheia la toate astea, mai ales pus in raport cu sentimentul. E innobilant, dar inexistent, in forma pe care oamenii i-o tot atribuie.

| danay72 a răspuns:

Da,un alt verset frumos e Isaia43:4,legat de modul in care ii priveste Dumnezeu pe slujitorii sai.

| M25M a răspuns:

Cu acestea nu am nimic impotriva, insa cu cele care instiga la crime si violenta am multe impotriva.

| Kalla explică (pentru M25M):

Hmmm nu ca sa va jignesc dar voi ateii aveti o minte selectiva.Pentru voi e bun doar cand va convine laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Idem si pentru voi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Cine vorbeste. laughing Voi sunteti cei care luati doar ce va convine, si e cartea voastra sfanta, noi putem lua ce ne convine ca nu o preaslavim.
Corinteni 13 imi place si mie, dar daca imi plac si alte vorbe, trebuie sa venerez zeul autorului sau sa creez o religie si apoi sa hartuiesc lumea sa creada ca mine?

| Kalla explică (pentru Mădă0611):

Nu,nu am spus asta.Tu ai spus-o acum. Dupa cum vad va place sa si inventati.Pentru mine puteti sa faceti orice vreti happy

| M25M a răspuns (pentru Kalla):

Mai, (nu ma jignesti ) nu este nici o selectivitate aici. Este simplu: sunt de acord cu pacea si iubirea promovata de Biblie (mai mult Noul Testament) si nu sunt de acord cu crimele si instigarile la crime din Biblie, nu sunt de acord cu misoginismul si homofobismul promovat tot de aceasta carte.
Este vorba de un anume bun simt si o logica elementara.

| Cristocentric a răspuns (pentru M25M):

Da-mi un citat te rog ca sa ti spun in ce conditii este folositbig grin?

| Cristocentric a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu sti care e mica problema. Nu eu am de pierdut daca un om va sta o vesnicie, in continu in iad, ci doar el va pierde, dar pe mine ma doare sa stiu ca un om va ajunge in iad, asta se numeste iubire de oameni. Prefer sa fiu crezut un nebun si un fanatic de 99 de oameni din 100 carora le spun de Dumnezeu, de Isus de jertfa de pe Golgota si de inviere, si ca unul sa accepte pe Isus in viata sa si sa fie salvat.

| Cristocentric a răspuns (pentru M25M):

Da-mi un exemplu te rog. De fapt mai bine da-mi id tau si vorbim acolo.

| M25M a răspuns (pentru Cristocentric):

Daca te referi si tu la selectivitate nu este nici o selectivitate, cel putin din partea mea.
Recunos Biblia are parti bune, din punct de vedere uman rezonez, insa are si parti mai putin bune, clare, evidente, si care isi pastreaza sensul chiar daca sunt scoase din context.

| Cristocentric a răspuns (pentru M25M):

Auzi daca vrei vorbim pe messenger si discutam acolo. Lasa-mi id tau, daca vrei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

"Hmmm nu ca sa va jignesc dar voi ateii aveti o minte selectiva.Pentru voi e bun doar cand va convine." Nu e nimic rau in a lua ceva bun de unde este si rau, dar sa sustii intregul si apoi sa scoti doar bunul, cautand scuze pentru rau, e rau, pentru mine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Cristocentric):

Esti nou si nu mi-a aparut notificare, te-am zarit din intamplare. Imi place nickname-ul tau. laughing
Iadul nu are cum sa existe. Oricata libertate i-ar da dumnezeu omului, cica iubirea lui e absoluta, apoi, viata asta e mai scurta de o nanosecunda in comparatie cu eternitatea; daca pui iubirea absoluta si scurta perioada de necredinta, sa crezi ca exista iadul e o insulta la adresa lui dumnezeu.

| petriinna a răspuns (pentru Cristocentric):

Frumos spus! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi plac!

| Buresbista123 a răspuns:

Ateii nu au probleme cu o carte ci cu religiile in general, iar cartea asta a ta are si citate oribile sunt curios unde e romantismul in acele citate? sau acelea nu ti convin...

| Kalla explică (pentru Buresbista123):

Mie imi comvine orice zice Bunul Dumnezeu happy

| Cristocentric a răspuns (pentru Buresbista123):

Da-mi id tau si vorbim si vedem:d

| Cristocentric a răspuns (pentru Kalla):

Si mie

| Buresbista123 a răspuns (pentru Kalla):

Nu iti zice bunul Dz ci o carte sau popa...

| Buresbista123 a răspuns (pentru Cristocentric):

Ce sa vedem gogule, ai patit ceva te ai lovit la caput?

| DiamondEyes a răspuns (pentru Kalla):

"Ca în toate Bisericile sfinţilor, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice şi Legea. Iar dacă voiesc să înveţe ceva, să întrebe acasă pe bărbaţii lor, căci este ruşinos ca femeile să vorbească în biserică." (I Corintieni 14: 34-35)

"Dacă varsă cineva sângele omului, şi sângele lui să fie vărsat de om; căci Dumnezeu a făcut pe om după chipul Lui." (Genesa 9:6)

Si zici ca iti coNvine orice zice "bunul" ala?

| Kalla explică (pentru DiamondEyes):

Biblia a fost scrisa de 40 de oameni din cate am auzit.Gidate de Duhul Sfant, dar totusi 40 de oameni cu ganduri si idei diferite.

Răspuns utilizator avertizat
| Kalla explică (pentru timoteidoi):

Nu esti crestin deci nu ai cum sa stii lucrurile astea pentru ca daca nu est crestin nu cercetezi profund chestiile astea.Eu l-am intrebat pe bunicul meu ce a facut pentru multi ani scoala de teologie si este un mare preot din Iasi asa ca nu mai zi tu bazaconii!

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns:

Biblia este o carte bogata in lectii de iubire.

Răspuns utilizator avertizat
| Okkultist a răspuns:

Ce prostie!
1% Iubire si 99% ura:
vers. 4: „Domnul Dumnezeului vostru sa-l urmati si de El sa va temeti; sa paziti poruncile lui Lui si glasul Lui sa-l ascultati; Lui sa-I slujiti si de El sa va lipiti."

Din acest verset reiese clar cuvantul „temeti" adica frica, frica este baza, pentru a controla niste oameni si porunca si ordinul.

vers. 6: „De te va indemna in taina fratele tau, fiul tatalui tau, sau fiul mamei tale, sau fiul tau, sau fiica ta, sau femeia de la sanul tau, sau prietenul tau care este pentru tine sufletul tau zicand: Haidem sa slujim altor dumnezei, pe care tu si parintii tai nu i-ati stiut,

vers. 7: „Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc imprejurul tau, aproape sau departe de tine, de la un capat pana la celalalt al pamantului",

vers. 8: „Sa nu te invoiesti cu ei, nici sa-i asculti; sa nu-i crute ochii tai, sa nu-ti fie mila de ei, nici sa-i ascunzi;

vers. 9: „CI UCIDE-I; mana ta sa fie inaintea tuturor asupra lor, ca sa-i UCIDA, si apoi sa urmeze mainile a tot poporul."

vers. 10: " Sa-i UCIZI cu pietre pana la MOARTE, ca au incercat sa te abata de la Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamantul Egiptului si din casa robiei."

Aceste citate va spun clar nu sunt inventia mea, va invit sa le cautati in biblie, acum vedeti cu toti, poate unii dintre voi, chiar foarte multi cei drept, nu ati stiut asa-ceva. Vazand aceste lucruri oribile, poate va mai ganditi in cine credeti… Deci sa continui, tot la capitolul 13 al Deuteronomului:

vers. 11: „Tot Israelul va auzii aceasta si se va teme si nu vor mai apuca pe viitor sa mai faca in mijlocul tau asemenea rau."

vers. 12: „De vei auzi de vreuna din cetatile tale, pe care Domnul Dumnezeul tau ti le da ca sa locuiesti",

vers. 13: „Ca s-au ivit in ea oameni necredinciosi dintre ai tai si au smintit pe locuitorii cetatii lor, zicand: Haidem sa slujim altor dumnezei, pe care voi nu i-ati stiut",

vers. 14: „Cauta, cerceteaza si intreaba bine, si de va fi adevarat ca s-a intamplat uraciunea aceasta in mijlocul tau",

vers. 15: „Sa lovesti pe locuitorii acelei cetati cu ascutitul sabiei, s-o dai blestemului pe ea si tot ce este in ea si dobitoacele ei sa le treci prin ascutisul sabiei."

vers. 16: „Iar prazile ei sa le aduni toate in mijlocul pietii ei si sa arzi cu foc cetatea si toata prada ei, ca ardere de tot Domnului Dumnezeului tau; sa fie ea pe vecie daramata si niciodata sa nu se mai zideasca."

vers. 17: „Nimic din cele blestemate sa nu se lipeasca de mana ta, ca sa-Si potoleasca Domnul iutimea maniei Sale si sa-ti dea mila si indurare, si sa te inmulteasca, cum ti-a grait si tie si cum S-a jurat parintilor tai",

vers. 18: „De vei asculta glasul Domnului Dumnezeului tau, pazind toate poruncile Lui pe care ti le dau acum si facand cele bune si placute inaintea ochilor Domnului Dumnezeului tau."

| tpuforyou a răspuns:

Foarte frumoase!