| fllu07 a întrebat:

Duhul Sfant/ Spiritul Sfant, este o persoana? puteti argumenta cu versete biblice ceea ce sustineti?

Răspuns Câştigător
| marYmaraYa a răspuns:

Spiritul sfant este forta activa a lui Dumnezeu.El nu este o persoana, ci este forta puternica a lui Dumnezeu pe care el o foloseste pentru a-si indeplini vointa sfanta.Psalmul.104; 30; 2Pet.1:21; Fap.4:31.

| TCosmin a răspuns (pentru marYmaraYa):

Spiritul sfant sau duh sau Genie cum ii mai spun eu, este puterea impersonala pe care Dumnezeu o pune la dispoziţia celor ce Îl urmează pe Hristos.Am scris aici ca n-am nici un verset din biblie. Pot sa va intreb daca vreti sa imi spuneti? Din ce judet sunteti dumneavoastra? :*

| fllu07 explică (pentru TCosmin):

Alba. daca nu ai nici un verset, de unde stii care ii treaba cu duhul sfant?

| milan9 a răspuns (pentru TCosmin):

Unde ai intalnit tu ca ar fi putere "impersonala". Nu avem voie saq improvizam. Nu avem voie sa schimbam textul sacru.

Versetele care Îl prezintă pe Duhul Sfânt ca PERSOANĂ, şi chiar PERSOANĂ DIVINĂ:

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh." (Enumerarea prezintă CLAR EGALITATEA cu Tatăl şi cu Fiul)

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.

Fapte 20, 28. Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.

Efeseni 4, 30 -"Să nu întristaţi Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care aţi fost pecetluiţi pentru ziua răscumpărării."

Evrei 2, 4- " Împreună mărturisind şi Dumnezeu cu semne şi cu minuni şi cu multe feluri de puteri şi cu darurile Duhului Sfânt, împărţite după a Sa voinţă?"

Fapte 7, 51 "Voi cei tari în cerbice şi netăiaţi împrejur la inimă şi la urechi, voi pururea staţi împotriva Duhului Sfânt, precum Şi părinţii voştri, aşa şi voi!

| fllu07 explică (pentru milan9):

Vezi ca versetele din evrei se refera la ziua de odihna a lui Iehova, nu a duhului sfant. Iehova vorbeste in acele versete. apoi in Luca 1:35 se spune ca Duhul/ Spiritul a venit peste maria? cum doar nu o avut relatii cu aceasta persoana. apoi spune ca tot in aceste verset despre puterea lui Iehova... ai grija sa nu o blasfemiezi pe maria. si implicit modul in care Isus a fost adus in existenta pe pamant.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Luca 1,35 este foarte limpede:
"Şi răspunzând, îngerul i-a zis: Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea şi Sfântul care Se va naşte din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema."

Toate actiunile scoase in evidenta in textul de mai jos sunt atribuite Duhului Sfant (din context reiese clar si nu este nici un motiv pentru a pune la indoiala):
Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!".
Cel care relateaza toate acestea este Cel caruia "i se da cuvantul": "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt..."

Nimeni altcineva nu vine in acest text si scurt rastimp sa preia expunerea la persoana I-a sg.

| fllu07 explică (pentru milan9):

Din aceste versete se deduce clar ca este vorba despre Iehova Dumnezeu, este clar ca pe el nu trebuie sa il incercam, sa il ispitim, sa ne impotrivim lui, si am aceasta concluzie din geneza 2:2. acolo se spune ca in ziua a 7a Iehova a inceput sa se odihneasca nu Duhul sfant. prin urmare cand zice in evrei ca nu ve-ti intra in odihna mea, se referea la Dumnezeu.
dar totusi, daca duhul sfant este o persoana cum sa petrecut actiunea intre acesta persoana si maria, ca sa fie conceput Isus?

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Sa stii ca de odihnit se odihneste toata lumea, chiar si eu chiar daca nu sunt Dumnezeu. E anormal sa crezi ca daca scrie undeva in biblie de "odihna", sa crezi atunci ca ar fi vorba doar despre "Tatal".
"Duhul sfant" nu este trup biologic, "persoana" nu inseamna neaparat trup biologic. "Dumnezeu Tatal" este tot Persoana.

| fllu07 explică (pentru milan9):

Mai nu o mai da la sucite si intoarse ca la Ploiesti. in pasajul din evrei spune clar ca Iehova Dumnezeu se odihneste. nu mai fa tu constatari bazate pe nimic, despre cine se odihneste. nicaieri nu se spune in biblie ca spiritul lui Dumnezeu se odihneste.
dar daca tot zici ca spiritul sfant ii persoana, spune-mi de ce stefan, in faptele 7:56 a vazut 2 persoane in cer. de ce nu a vazut 1 daca doctrina trnitatii era adevarata, sau de ce nu a vazut 3 persoane daca si duhul sfant era persoana. hai deja imi imaginez ce explicatie fantasmagorica imi dai.
si nu uita de explicatia cu maria, cum s-a pus duhul sfant peste ea, si a fost conceput Isus, de vreme ce maria la nascut fecioara. no, explica-te.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

"Duhul sfant" nu este trup biologic si nu se supune limitelor sau normelor biologice.
Lasa imaginatia ingenua la o parte sa gandeste-te ca nu noi ii punem limite lui Dumnezeu.
Unde scrie in Biblie ca Duhul Sfant nu se "odihneste"? DAca un lucreu nu este mentionat in mod expres asta NU inseamna ca el trebuie negat.

| fllu07 explică (pentru milan9):

Lasa nu mai schimba subiectul. zi. daca Duhul Sfant este o persoana, si nu puterea lui DUmnezeu, cum avenit peste Maria si a fost conceput Isus? explica-mi asta.
si sa iau si eu acelasi argumnet ca tine: "DAca un lucreu nu este mentionat in mod expres asta NU inseamna ca el trebuie negat."
dar daca nu scrie, ce motive ai sa crezi ca nu trebuie negat? pe ce te bazezi? nu are rost sa vii cu sfanta traditie, ca nu are nici o valoare. dar, explica-mi cu maria si Duhu Sfant.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Nu stiu daca esti de acord cu mine sau nu, dar sensul cuvantului "persoana" nu poate fi redus la notiunea de "organism", "organism biologic, carnal".
"Persoana" inseamna "identitate", "entitate".

Daca in cazul omului vorbim de natura spirituala (stiu, consideri ca intram aici intr-o alta diferenta de convingere, cea in privinta sufletului) dar si biologica, dar nu "doar" biologica, Divinitatea stim ca este de natura spirituala, Nu se supune limitelor biologicului pe care ea Însasi l-a creat.

Cel care S-a coborat in pantecele Fecioarei a fost Fiul lui Dumnezeu. Duhul Sfant ca Persoana nu a devenit "parinte", El a participat doar la o "lucrare", la o "coborare" si kenoza si "smerenie"a fiului, tot la fel cum tu il poti ajuta pe fratele tau sa coboare intr-o barca, sau tot la fel cum om de stiinta intr-un laborator executa un procedeu al clonarii, stimuland declansarea embriogenezei pornind doar de la materialul genetic al mamei spre exemplu.
Omul din laborator nu devine "tata".

| fllu07 explică (pentru milan9):

Da tu intelegi ce ai scris?

17 răspunsuri:
| Archangells a răspuns:

Duhul Sfant? Cand ai in tine Duhul Sfant, esti incarcat cu energie sacra, capeti cea mai inalta vibratie energetica din univers. Simti iubire nemarginita fata de toti oamenii, fericire, entuziasm, eliberare. Dar ai nevoie de practica spirituala pentru asta. Post, rugaciune, sfintenie. ADN-ul dureaza pana se reconfigureaza si poate ingloba informatie noua si accesa gene inchise doar daca ii schimbi modul de lucru. Asta se face prin metodele descrise in Ortodoxie.

| fllu07 explică (pentru Archangells):

Ce intreb eu... si ce raspunzi tu?

Răspuns utilizator avertizat
| AdiTorrent7 a răspuns:

Este Persona.

| fllu07 explică (pentru AdiTorrent7):

Si versetul care te face sa crezi asta, care ii?