| AvalohAlyn a întrebat:

Dumnezeu chiar mă iubește? Oare chiar e adevărat?

Răspuns Câştigător
| LishARTnam2 a răspuns:

Da, Dumnezeu ne iubeste.
Plecand inca de la Geneza, suntem creatia lui favorita, creatia Sa perfecta si comparativ cu animalele, avem ratiune.
Faptul ca ne-a oferit liber arbitru, e prima dovada de iubire.
Ne-a oferit Pamantul intreg pentru a il locui si popula.
Dar cea mai mare dovada de iubire, e faptul ca L-a trimis pe singurul Sau fiu să moară pentru tine.
Dumnezeu are si titlul de tată, şi El ne priveşte ca pe copiii săi.
De fiecare dată când greşim, ne iartă şi ne oferă o şansă nouă.
Dacă citeşti Biblia, o să înţelegi de câte ori şi-a dovedit Dumnezeu iubirea faţă de noi.

8 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Da, clar te iubeste, probabil de aia ti-o tot "trage"...

| MPersephone a răspuns:

Nu stiu daca esti gata sa aflii.

| danut a răspuns:

Dumnezeu IUBESTE toti oamenii de pe Terra fiindca:
Ioan 3, 16. Fiindcã atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, cã a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, sã nu piarã, ci sã aibã viata vesnicã.

| Irinel15123532 a răspuns:

Categoric, DA.

| Celcestietot a răspuns:

Da, Dumnezeu există. Cercetează singur daca nu crezi.

| Helper07 a răspuns:

Daca ai auzit de omul ala de la Caracal, sti tu, care a omorat fata aia de 15 ani, atunci gandeste-te ca daca omul ala s-ar pocai cu adevarat, ar ajunge 8n Imparatia lui Dumnezeu pentru ca Isus a murit pentru TOTI oamenii - asa mare e iubirea lui Dumnezeu, iubirea Sa e nepatrunsa. La fel cum soarele e o sursa de lumina si caldura, asa si Dumnezeu e o sursa de bunatate si iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,te iubeste si cred ca si-ar dori sa nu-ti mai faci atata rau si sa iei taurul odata de coarne ca sa te vindeci de problemele pe care le ai. El vrea cu adevarat sa te vindeci dar nu mai fii si tu delasator ca delasarea si amanarea e boala grea. Citeste cartea Dumnezeu este iubire de jean claude larchet si vei vedea acolo niste chestii foarte bune. Cat esti de depresiv tot vei pleca cu un gand bun dupa cartea aia. Ai incredere

| AlinHda a răspuns:

Daca ai sti cine esti cu adevarat, te-ai minuna + daca ai sti mostenirea si autoritatea ta.
Ca sa separi bine lucrurile tine cont de urmatoarele:
1. Dumnezeu este Duh -... cine se inchina lui se inchina in duh si adevar
2. Tu esti facut dupa chipul si asemanarea Sa - adica te asemeni cu el in omul duhovnicesc
3. Roada dupa care cunosti omul duhovnicesc este Galateni 5:22 - "Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia, blândeţea, înfrânarea poftelor. "
4. Omul firesc/carnal cu poftele lui nu trebuie sa te conduca.
5. Nu ai fost creat sa ai cunostinta binelui si raului
6. Iubeste-ti aproapele din perspectiva de sus
7...