| RAY a întrebat:

Dumnezeu este ateu? daca nu este ateu atunci cine l-a creat? in ce crede el?

42 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu e ateu, crede in oameni happy
Si probabil e femeie.

| Gloom a răspuns (pentru Kaℓi):

Femeie? thinking

| Kaℓi a răspuns (pentru Gloom):

Nu vad de ce nu happy

| Drimmero a răspuns:

Toti care vor sa creeze ceva, ar fi trebuit sa se sacrifice, dar Dumnezeu nu a facut niciun sacrificiu, asta arata superioritatea! Dumnezeu in ce sa creada daca este cel mai mare? Lui Dumnezeu nici nu-i pasa daca crezi sau nu in El, te lasa sa alegi, este smecher rau de tot Dumnezeul Nostru!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Pana la urma nu-i ateu, atunci daca nu-i ateu ce religie are?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Asta nu stiu sa-ti raspund, de ce nu-l intrebi personal?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nu am credit

| Idris a răspuns (pentru RAY):

Cuvântul religie vine din limba latină (re-ligio - a lega, a reconecta, a reface legătura cu Dumnezeu). El este singurul Dumnezeu, Unicul, cel fara de inceput si fara de sfarsit. Introcandu-ne la cuvantul religie care inseamna a lega, a reconecta, a reface legatura cu Dumnezeu, El (Dumnezeu) nu are cu cine reface aceasta legatura pentru ca el este singurul Dumnezeu, Unicul. Nu exista altceva superior Lui.

| R0R0 a răspuns:

Eu nu cred că e vorba despre a fi ateu sau nu.Eu nu cred că Dumnezeu a fost creat de cineva.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mintea noastra nu il poate percepe. El este infinit si traieste dincolo de lumea noastra.
Nu a fost creat de cineva.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Subscriu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

De ce? happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca ai dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Asa gandesc eu doar poate ca nu am...

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, da... nu a fost creat de cineva.
Era faza aia, cum ca Dumnezeu le are pe toate. Daca le are pe toate, are si existenta. big grin

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Eu am intrebat daca e ateu

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Asa e big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Este buna intrebarea ta. Si nu prea am un raspuns concret pentru ea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai de ce ar fi ateu?

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pentru că e ciudata.
Formulata intr-un mod...

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pai in ce zeu sa creada?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

In cine sa creada atata timp cand pe El nu l-a facut nimeni?

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Asa e. Intrebarile lui Ray ma bat laughing
Dar tu ar trebui sa stii. Doar toate iti cedeazabatting eyelashes

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Vezi e ateu, pe mine ma uimeste ca e inchis la minte, daca ar fi rational sar anula singur propia existenta

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Stiu.Dar ma abtin.
Ca parca ii vad pe Gaia si Inferno cum se leaga de fiecare raspuns. Si cu ei te poti certa pana maine.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Imi place laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De ce ar face asta? El controleaza lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare ciudata. Raspunsul meu este ca D-Zeu probabil face parte din cultul religios numit Iudaism.

| sanboss a răspuns:

Na ca asa ceva nu am mai auzit hahahaha, e un lucru greu de inteles pentru constientul nostru si cum ar fi:

Dumnezeu nu are inceput nici sfarsit, EL a existat din totdeauna, nu a fost creat si nu crede in nimic. El are toata puterea de a face ce vrea.

| RAY explică (pentru sanboss):

Eu am intrebat ce e dumnezeu ateu sau ce este

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

Ii ateu, el nu crede ca mai exista un alt dumnezeu in afara de EL

| RAY explică (pentru sanboss):

De ce dumnezeu nu concepe un creator?

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca nu exista o alta entitate superioara Lui. El e suprem, nu are stapan, nu a fost creat, adica nu are inceput nici sfarsit, e din totdeauna ( vesnic )

| RAY explică (pentru sanboss):

De ce dumnezeu nu se intreaba niciodata despre existenta lui? dumnezeu asta nu e deschis la minte?

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

Nu Dumnezeu trebuie sa se intrebe despre existenta lui, ci omul. Daca Dumnezeu ar fi fost creat de alt dumnezeu, atunci pe dumnezeul acela cine l-a creat. si am putea merge asa la nesfarsit. Deci ca concluzie existenta este din totdeauna.

| RAY explică (pentru sanboss):

Ciudat pentru ca ioan spune ca dumnezeu are un inceput citeste evanghelia lui ioan sa vezi ce spune si el

| RAY explică (pentru sanboss):

La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.
3. Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.
4. Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor.
5. Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o.
6. Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan.

deci totul a avut un inceput unde aflam ca la inceput a existat cuvantul si apoi dumnezeu

| sanboss a răspuns (pentru RAY):

Uite de exemplu in apocalipsa cap 1 vs 8 spune ca Dumnezeu este Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul, acest verset se refera la inceputul si sfasitul nostru. nicidecum nu vb despre inceputul existentei sale sau a sfarsitului sau.

da-mi citate biblice din evaghelia dupa ioan sa vad la ce te referi

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai cum sa fie Dumnezeu ateu? Ateu este persoana care nu crede in existenta lui Dumnezeu, nu are cum Dumnezeu să nu creadă în Dumnezeu, ar fi ca și cum tu nu ai crede că tu exiști, sau eu nu as crede că eu exist. Dumnezeu este cel ce a creat această lume, cel de la care am provenit și noi, adică suntem o creație a lui Dumnezeu.

| IvanMihai a răspuns:

Dumnezeu nu are religie, religia este un lucru omenesc - aparține oamenilor.
Dumnezeu știe, el nu doar crede.
Dumnezeu știe că este sigurul Dumnezeu care există.

| lidiacengher a răspuns:

La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dzeu, si Cuvantul era un dumnezeu, este vorba despre ISUS si DZeu, amandoi sunt mentionati in ioan1:1,2,3