| Dragotta a întrebat:

Dumnezeu este omnipotent,omniprezent,si atotstiutor.

Deci el practic este langa tine,si Dumnezeu vrea sa plece,nu poate pentru ca este omniprezent,dar este omnipotent cum de nu poate?

Dumnezeu este atotstiutor si bun? Deci stie cum este cand (iertati-ma pentru asta) i-o tragi unui caine? Daca da,atunci nu este atat de bun, daca nu, nu este atot stiutor.

Deci cum este el? Dezbateti!

12 răspunsuri:
| DoarAli a răspuns:

Dumnezeu e putere... el inseamna toate calitatule omenesti si neomenesti... e ceva ce nu poti intelege

| Kalla a răspuns:

Dumnezeu este acolo unde sunt si cei ce cred in el.

Ps: nu sunt crestina, sunt o parte mica aproape inexistenta atee (din cauza stiintei in care am mare baza) si agnostica cu Dumnezeul crestin.E fain de tot, facem chefuri, bem bere, ne uitam la filme porno...

| Dragotta explică:

Nu-ma la subiect nu va referiti happy

| Dragotta explică:

Daca eu nu pot intelege, tu poti? Daca poti inseamna ca pot si eu, daca nimeni nu poate intelege, inseamna ca tu ma minti in momentul asta.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu este atotprezent, dar cat de departe este El de om depinde de fiecare.El este cu toti, dar nu toti sunt cu El!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma? prost ca tine nu este nici intr-un caz.fiindca daca era isi punea mintea cu tine dar el nu e asa.te-a facut unic, deci esti, fara pereche si ca atei santeti cu gramada.marfa de Galati, dai un leu si iei un brat.

| Dragotta explică (pentru anonim_4396):

Scuza-ma dar nu inteleg nimic, nu faci legatura intre propozitii, esti incoerent si mai spune odata te rog, sau terminati studiile sa treci macar de clasa a 7 a

| eu123456789 a răspuns:

Dumnezeu nu vrea sa plece de langa noi (tu ai vrea sa pleci de langa o persoana pe care o iubesti?)

Daca faci asa ceva (mi se pare ciudat) El stie, insa ne iarta prin spovada (daca te spovedesti). El este bun pentru ca ne-a lasat aceasta taina in care ne marturisim pacatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragotta):

Pai cum sa intelegi trudila daca eu vorbesc romaneste? trebuie sa iti traduc, fiindca ceia ce am spus e legat de prostie, de a fi unic adica fara pereche ori prost cu gramada.adica cu haita pe care o urmezi o copii si cu care te simti in siguranta dar si destept fiindca pana la a avea idei persionale urmezi linia jenerala.tu nu vezi? eu nu intru nici sa epatez,nici sa fac gramatica,ci sa ajut iar in cazul de fata, chiar vreau sa te trezesti la realitate si inainte de a debita prostii si scarbosenii referitoare la cele sfinte asa cum fac prostii, sa pui mana sa studiezi, sa filozofezi, sa fii intalept si sa nu raportezi pe Dumnezeu la ce spuneai? sexul cu un caine? esti zoofil? vai de capul tau.

| Dragotta explică (pentru anonim_4396):

Stai linistit la faza cu cainele ca era un exemplu,dar daca este atotstiutor,el nu ar trebui sa stie cum este sa fie zoofil? Si daca e atotstiutor stie cum e sa fie zoofil,atunci de ce spui ca e bun laughing. Calmeaza-te si accepta realitatea, eu iti folosesc propria logica de indoctrinat cu religie.El stie tot, deci stie tot si nu e bun, sau nu stie lucrurile rele deci e bun dar nu atotstiutor laughing.

Scarbosenii despre sfinti? Am cateva, chiar din biblie happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragotta):

Esti patetic sa nu spun paranoic ori influentat de, nu mai spun ca spun degeaba.in materie de Dumnezeu si crestinism esti prea limitat ca sa-ti raspund nu ai intelege.iar de unde nu e Dumnezeu nu cere.eu nici atat.asa e cum spui.sanatate si o sa ploua maine.va fi racoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o inventie a unor oameni care nu au fost foarte realisti cand au scris de el.