| Ad1tza a întrebat:

Intrebare pentru crestini. Dumnezeu este atot stiutor cunoaste (trecutul,prezentul, viitorul).El ea creat pe Adam si Eva.Dumnezeu a creat si pomul de unde urmeaza sa manance ei, la fel si sarpele(satana) care i-a ispitit. Dumnezeu le-a spus sa nu mance din pomul vietii.
Dumnezeu l-a creat pe om ca se simtea singur(probabil) sau sa-si gaseasca placerea in noi(El find tatal), doar o parere.
De ce le-a spus Dumneze sa nu mance fructul din acel copac? El fiind (atot-stiutor)el stiind ca vor musca ori cum. Sa fie Dumneze absurd? El stiind ce vor face de la inceputu creatiei lor "Toate zilele tale au fost scrie in cartea mea" De ce i-a ispitit Dumnezeu spunandu-le sa nu se atinga de acel pom el stiind ca se vor atinge? Adica Dumnezeu i-a supus la un test el stiind deja finalul testului? el fiind (atot-stiutor)?
Bun dar Dumnezeu spune clar ca ne-a dat o gandire libera.Deci Dumnezeu nu ne influenteaza gandirea cu nimica, chiar stiind ce o sa facem. Dumnezeu stia ca Eva va manca din acel fruct, dar tot el nu ia influentat gandu cu nimic, Eva facand asta sigura pe ea si nesilita de Dumnezeu(deoarece a fost ispitita de satana) Dumneze si-a dat seama ca omul este pacatos el stiind oricum ca el trebuie sa pacatuiasca si nu o sa-l asculte dar omul gandind liber si nesilit de nimeni face ce vrea oricum. Deci Dumnezeu este posibil sa fi stiut rezultatu testului... dar tot omul care nu cunostea rezultatul testului a actionat in propria lui raspundere. Dumneze le-a dat o sansa sa se mantuiasca, adica sa-si marturiseasca pacatul. Dumnezeu poate stia ca nu vor marturisi(el fiind atot stiutor) dar tot nu i-a influentat gandurile cu nimic celor 2.
Concluzie : Dumnezeu a dat acest test, el stiinda deja rezultatul testului dar nu i-a influentat cu nimic pe Adam si Eva ba chiar le-a dat o sansa sa se mantuiasca el stiind poate ce o sa aleaga dar la fel nu le-a influentat gandu cu nimic deaorece Dumnezeu stie ce o sa faca omul deoarece cunoaste gandul care la fel nu este influentat de Dumnezeu ci este influentat de om. Deci de aia Dumnezeu stie ce o sa facem ce o sa alegem deaorece(el nu cunoaste pacatele noastre care le vom face, si le apreciaza atunci cand vin in mintea noastra, deci de aia stie Dumnezeu ce va face omul cand vine vorba de pacate. Dar Dumnezeu cunoaste "destinul" tot creat de el pentru noi si obstacolele(pacatele) cu care ne vom intalni dar nu cunoaste ce vom alege noi sa facem deoarece i-a dat omului gandire libera dar totusi el stie ce vom face deodata cu noi insine deoarece el cunoaste gandul. Sunteti de acord cu mine? Sau el fiind si (omnipotent) in acels timp nu vrea El sa stie ce pacate vom face, pentru a fi surprins de faptele care le vom face. Ce parere aveti?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dorinta lui Dumnezeu de la inceput a fost ca sa-si impartaseasca dragostea Sa.In mod etern, a existat dragoste Intre Tatal, Fiul Si Duhul Sfant. Dorinta lui Dumnezeu a fost sa aiba copii - o familie cu fii şi fiice creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, care in mod intim sa poata relata cu Dumnezeu intr-un mod care sa-L satisfaca pe El.Copii care sa fie ca El, care sa-L iubeasca din inima pentru ca au vrut asta, aceasta este ceea ce Dumnezeu-Tatal vrea. Acesta a fost scopul lui Dumnezeu in creatie- sa aiba o familie catre care El sa- si poata exprima dragostea Sa si sa primeasca dragoste.(Efeseni 1:3-5)

| danut a răspuns:

In principiu ai raspuns foarte bine cu sublinierea ca Dumnezeu stie absolut TOTUL dar lasa omului dreptul de alegere fara interventia SA. Dumnezeu stie care vor fi "alegerile" noastre totusi El nu a creat un "traseu" al individului (destin) ci l-a lasat pe acesta sa aleaga. Exista inca de la facerea lumii o carte in care sunt scrisi TOTI cei ce-L vor alege pe Dumnezeu. Apocalipsa 17, 8. Fiara, pe care ai vãzut-o, era, si nu mai este. Ea are sã se ridice din Adânc, si are sã se ducã la pierzare. Si locuitorii pãmântului, ale cãror nume n-au fost scrise de la întemeierea lumii în cartea vietii, se vor mira când vor vedea cã fiara era, nu mai este, si va veni.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu`i spune unui copil sa nu faca un lucru, fiindca pana la urma o sa-l faca.

Eu cred ca putem asocia aceste cuvinte, cu evenimentele biblice.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Nu ştiu dacă ai citit personal Biblia sau ai făcut aceste premise doar din cele auzite. Spun astea deoarece multe dintre lucrurile de la care ai pornit în analiza ta nu sunt tocmai corecte. Iată la ce mă refer:
1. Este corect că Dumnezeu are capacitatea de a cunoaşte viitorul, dar asta nu înseamnă că el cunoaşte felul cum îşi vor folosi oamenii liberul arbitru. Iată un exemplu: după ce Saul, regele Israielului, a devenit neloial Dumnezeu a spus: "Imi pare rau ca am pus pe Saul imparat, caci se abate de la Mine si nu pazeste cuvintele Mele." (1 Samuel 15:11)Cum să-i pară rău dacă de la bun început ar fi ştiut că avea să devină neascultător?
Expresia "Toate zilele tale au fost scrie in cartea mea" luate din Psalmul 139:16 constituie o traducere neloială a textului originar. Dacă vei citi acest verset în traducerile din engleză (traduceri mult mai vechi şi mai exacte) vei găsi ceva de genul: and in thy book all my members were written, which in continuance were fashioned, when as yet there was none of them. (King James Version)
Pomul nu a fost pus pentru ai ispiti, deoarece Biblia spune că Dumnezeu nu ispiteşte pe nimeni (Iacov 1:13). El a fost pus ca un simbol al autorităţii divine, care Adam şi Eva trebuiau să-l respecte în semn de recunoştinţă faţă de Creatorul lor.
Satan nu a fost creat de Dumnezeu, deoarece Biblia spune că lucrările sale sunt perfecte (Deuteronomul 32:4), lucru ce nu poate fi spus şi despre Satan. Satan a fost la început unul dintre îngerii buni care mai târziu sa răzvrătit (Ezechiel 28:14, 15)

A studia şi a înţelege Biblia e ca şi încercarea de a strânge un puzzle mare. Dacă nu studiezi bine fiecare piesă şi nu reuşeşti să înţelegi legătura dintre ele, cel mai probabil că nu vei reuşi să-l faci. De aceea, îndemnul meu ar fi: studiază bine un subiect înainte de al folosi ca premisă pentru a trage concluzii, deoarece pornind de la idei mai puţin adevărate nu vei ajunge niciodată la concluzii corecte. Succes!

| Ad1tza explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu am spus nici de cum ca ce spun eu este corect. De acea am si spus. Sunteti de acord cu mine? Poate nu am inteles eu bine ce inseamna atot stiutor. Adica cate lucrururi stie Dumnezeu sau cate vrea sa stie. A fost doar o parere ce am scris acolo nu ca asa iitongue

| Ad1tza explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Si Satana a fost creat de Dumnezeu el fiind ingerul Lucifer de la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns pentru neintelepti.DA.asta e raspunsul meu.cat despre varsta ta, aproape ca esti Dumnezeu.esti deo sama cu lumina cum spune mircea rusu band.

| Ad1tza explică (pentru anonim_4396):

Daca as sti 1% din cate stie Dumnezeu, ii predam lu Eisten

| Maria14 a răspuns:

Cati ani ai?

| Ad1tza explică (pentru Maria14):

Pai?

| Maria14 a răspuns (pentru Ad1tza):

N-as crede.

| Ad1tza explică (pentru Maria14):

De ce? par mai subdezvoltat varstei mele? laughing