| Ad1tza a întrebat:

M-am gandit la ceva...
Dumnezeu poate sa alerge cat de repede vrea el fiind atot puternic si omnipotent.

Poate Dumnezeu sa creeze pe cineva mai rapid ca el? Si daca poate sa creeze pe cineva mai rapid ca el, si nu-l poate intrece inseamna ca nu este atotputernic si nici omnipotent.
Dar daca nu poate sa creeze pe cineva mai rapid ca el inseamna ca nu este atot puternic si nici omnipotent.

Acest paradox este facut de mine(original) nu l-am facut ca sa il insult pe Dumnezeu, si l-am facut sa vad care da cel mai bun raspuns ia FUNDAhappy. Un jochappy

9 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Bine mai smarteanule, ce mai conteaza povestea, cand de fapt e o calchiere peste paradoxul asa-zis al lui Epicur? Apuca-te si cauta sa vezi ce raspunsuri au dat oamenii. Doar eu am raspuns de vreo trei ori la intrebarea aia rasuflata. Ia-ti funda, pune-ti-o in piept, sa vada lumea cat esti tu de creativ.

| Thunderstruck a răspuns:

Paradoxurile de genul demonstreaza ca nu poate exista o fiinta omnipotenta.

| RAY a răspuns:

Acum ca vezi si tu ca nu exista dumnezeu tot crestin ramai, in loc sasi pui mintea aia la treaba si sa gandesti logic si sa vezi ca nu exista nici un creator tu ramai in continuare crestin
pana la urma ce rost o avut sa pui intrebarea aia nu ai avut ce face
am inteles ca ai 17 ani maturizeazate si tu numai esti la gradi sa crezi in mos craciun

| Mădă0611 a răspuns:

Iti pierzi cumva credinta, sau iti creezi un "dumnezeu" subiectiv, mai subiectiv decat e/era? thinking

| Ad1tza explică (pentru Mădă0611):

Nu. da stateam in casa si ma gandeam aiurea si mi-o venit in minte pur si simplu, da stiu si raspunsul ar fi culmea sa nu stiulaughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ad1tza):

Ma speriasem. laughing Cearta nu imi place, dar schimbul de informatii e binevenit, si desi am antrenament cu crestinii, trebuie sa existe idei noi, asa ca ramai pe pozitie, altfel e plictiseala. tongue

| milan9 a răspuns:

Dacă tot e făcut de tine (original), spune-mi te rog câţi ani ai, ca să ştiu dacă pot să te felicit sau nu...

| martzian a răspuns:

Iti raspund eu, daca imi zici ce este mai mare decat infinitul.