| Inferno a întrebat:

Dumnezeu este responsabil pentru talentul fiecaruia, el ne da un talant si spune sa-l inmultim.
Dar conform utilizatorului Jasser,nici el nu stie la ce le trebuie oamenilor talentati.
Cum vine asta? Are probleme psihice? E absurd cum este prezentat Dumnezeu de crestini.
Dumnezeu ne da talentul, ne spune sa-l "inmultim" pentru a-L lauda pe El (pilda talantului), dar nici El nu stie la ce-i trebuie oamului talant si la sfarsit indiferent de cat de mult si-au inmultit talentul ii arunca in iad (jasser)
Acum Dumnezeu si minte?
Initial a spus ca atunci cand va veni "secerisul" cei ce si-au inmultit talantul vor ajunge in rai (Pilda Talantului) si acum spune ca degeaba, tot in iad ajung.(Jasser) " La ce-mi trebuie oameni talentati? " Dumnezeu.

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Mefisto draga, fiecare propozitie din biblie are un subiect de meditatie, ori o pilda. Talantul era o moneda.Fiecare dintre cei care a primit aceasta moneda si care a inmultit-o,merita laude, pentru ca a muncit dupa ce a primit-o ca ajutor.Cel care a primit-o si nu s-a folosit de ea, inseamna ca era un lenes, care nu mai merita ajutat.E cam ca aceia care traiesc din ajutoare de la societate sau cersesc, chiar daca primesc un ajutor cu care sa-si inceapa o activitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai iadulee? rtalant era un ban din vremea aceea. talent este o calitate a unui om.harul de la Dumnezeu si despre care s-a zis; farta plata ati primit, fara plata sa dati, este cu totul altceva. talentul poate fi dobandit cu munca antrenament etc.harul este primit in dar.si fiecare primeste in dar dupa cum se invredniceste prin credinta.e greu nu-i asa?

Răspuns utilizator avertizat
| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Jasser e unul din motivele pentru care omul nu ar fi trebuit niciodată să renunţe la selecţia naturală.