| SG1995 a întrebat:

Dumnezeu i-a condamnat la moarte pe evreii care i-au parasit religia, dar azi numai ordona sa fie ucisi necredinciosi si cei de alte credinte pentru ca Fiul Sau a murit pentru noi. Cel putin asta ne spune teologia crestina...
Deci intrebariile sunt urmatoarele:
De ce o ordonat Dumnezeu uciderea celor care paraseau cultul mozaic? Ca tot e vorba de alegere, cica Dumnezeu nu i-a oprit pe primi oameni sa manance din pomul oprit pentru ca liber abitru si pentru ca n-a vrut sa fie venerat de scavi, dar cand era vorba de acei evrei unde era liber arbitru? De ce nu le-a respectat Dumnezeu dreptul la alegere de care se face atata caz? A fost acesta un gest iubitor sau macar corect din partea Divinitati? Nu trag la raspundere Divinitatea, doar vreau sa vad cum sunt justificate aceste non-sensuri.

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

"Dumnezeu reprezinta iubire si nu a cerut moartea nimanui."

2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

13 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Evreii sunt un popor special. Chiar daca i-a omorat, îi va invia si îi va umple de bucurie fiindca ei sunt poporul ales, pe cand restul omenirii nu se va bucura de o asemenea onoare. Majoritatea nici nu vom mai invia pentru judecata. Vor fi inviati doar cei care au crezut in Isus si vor fi judecati dupa faptele lor iar apoi triati.

| Andreea19Alina a răspuns:

Dumnezeu reprezinta iubire si nu a cerut moartea nimanui. Daca omenirea a decis sa anihileze popoarele evreiesti, Dumnezeu doar a acceptat libertatea oamenilor. De ce totul se rezuma la moarte?! Pentru price crestin, moartea ar trebui sa reprezinte doar un prag, care va fi trecut pentru a se ajunge la viata vesnica si la intalnirea cu Dumnezeu. EL cand accepta moartea unei persoane, o face deoarece considera ca ii este mai bine persoanei respective sa traiasca alaturi de El, in fericire deplina, decat in suferintele si chinurile lumesti. Dumnezeu isi doreste ca omul sa constientizeze prezenta si iubirea pe care El i-o poarta, nu sa-l oblige sa manifeste aceleasi lucruri. Din aceasta cauza exista libertatea si nenumaratele pacate savarsite pe care Dumnezeu le ingaduie oamenilor. Odata acestea savarsite, in om lucreaza constiinta care il va munstra si il va face, cu timpul, sa mearga pe calea buna si sa se apropie de Dumnezeu.

| Nilsson a răspuns:

Nu stiu ce opinii mai astepti cand tu deja ai dat verdictul ca sunt niste non-sensuri.

In Biblie ni se spune pentru ce pacate erau evreii condamnati la moarte:

``Domnul i-a zis: "Treci prin mijlocul cetatii, prin mijlocul Ierusalimului, si fa un semn pe fruntea oamenilor care suspina si gem din pricina tuturor uraciunilor care se savarsesc acolo." Ezec. 9:4

``1. Cuvantul Domnului mi-a vorbit astfel:
2. "Si tu, fiul omului, vrei sa judeci? Vrei sa judeci cetatea setoasa de sange? Pune-i inainte toate uraciunile ei!
3. Spune: "Asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Cetate care versi sange in mijlocul tau ca sa-ti vina ziua si care-ti faci idoli ca sa te spurci!
4. Te-ai facut vinovata din pricina sangelui pe care l-ai varsat si te-ai spurcat prin idolii pe care i-ai facut. Ti-ai apropiat astfel zilele si ai ajuns la capatul anilor tai! De aceea te fac de ocara printre neamuri si de batjocura printre toate tarile.
5. Cei de aproape si cei de departe isi vor bate joc de tine, caci esti vestita ca spurcata si plina de tulburari!
6. Iata ca in tine, toti voievozii lui Israel isi intrebuinteaza puterea ca sa verse sange.
7. In tine, tatal si mama sunt dispretuiti, strainul este chinuit, orfanul si vaduva sunt asupriti.
8. Tu Imi nesocotesti locasurile Mele cele sfinte, Imi spurci Sabatele.
9. In tine sunt barfitori, ca sa verse sange; in tine se mananca jertfe idolesti pe munti; in mijlocul tau se fac desfranari.
10. In mijlocul tau se descopera goliciunea tatalui; in mijlocul tau este silita femeia in timpul necuratiei ei!
11. In mijlocul tau fiecare se deda la uraciuni cu nevasta aproapelui sau, fiecare se spurca prin amestecare de sange cu nora sa, fiecare necinsteste pe sora sa, pe fiica tatalui sau.
12. In tine se iau daruri pentru varsare de sange. Tu iei dobanda si camata, jefuiesti cu sila pe aproapele tau, si pe Mine Ma uiti, zice Domnul Dumnezeu.
13. De aceea, iata ca bat din maini din pricina lacomiei pe care ai avut-o si din pricina sangelui varsat in mijlocul tau.
14. Iti va suferi inima si iti vor fi mainile destul de tari in zilele cand voi lucra impotriva ta? Eu, Domnul, am vorbit si voi si lucra.
15. Te voi risipi printre neamuri, te voi raspandi in felurite tari si iti voi nimici cu desavarsire necuratia din mijlocul tau.`` Ezec. 22:1-15

Cate sute de ani si cate generatii a ingaduit Dumnezeu atatea atrocitatati si abominatii ca sa ii pedepseasca in final si sa ii duca in robia babiloniana?

El le-a dat si libertatea de alegere, si timp sa se caiasca de pacate.
Dumnezeu este si drept, si iubitor, dar nu poate ingadui pacatul la nesfarsit, altfel n-ar mai fi iubitor si drept fata de cei care sunt asupriti de cei rai.

| xerxes1 a răspuns (pentru Nilsson):

"In Biblie ni se spune pentru ce pacate erau evreii condamnati la moarte:"
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"

2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

Exod 22:18~
"Pe vrajitoare sa n’o lasi sa traiasca."

Levitic 20:13~
"Daca un om se culca cu un om cum se culca cineva cu o femeie, amîndoi au facut un lucru scîrbos; sa fie pedepsiti cu moartea, sîngele lor sa cada asupra lor."

Levitic 20:10~
Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea.

etc, etc

| SG1995 explică (pentru mentholinks):

Argumentul asta e fals, daca e sa ne luam dupa Revelatie, toti vor invia, nu doar crenciosi, doar ca uni vor fi prajiti bine, acei uni fiind o majoritate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dumnezeu i-a condamnat la moarte pe evreii care i-au parasit religia, dar azi numai ordona sa fie ucisi necredinciosi si cei de alte credinte pentru ca Fiul Sau a murit pentru noi. Cel putin asta ne spune teologia crestina...

Deci intrebariile sunt urmatoarele:

De ce o ordonat Dumnezeu uciderea celor care paraseau cultul mozaic? Ca tot e vorba de alegere, cica Dumnezeu nu i-a oprit pe primi oameni sa manance din pomul oprit pentru ca liber abitru si pentru ca n-a vrut sa fie venerat de scavi, dar cand era vorba de acei evrei unde era liber arbitru? De ce nu le-a respectat Dumnezeu dreptul la alegere de care se face atata caz? A fost acesta un gest iubitor sau macar corect din partea Divinitati? Nu trag la raspundere Divinitatea, doar vreau sa vad cum sunt justificate aceste non-sensuri." - evreii au spus "DA" prin libertate de alegere. Canaanitii ar fi putut spune "DA" prin libertate de alegere. Dumnezeu a ales sa aiba un popor pe Pamant in primul rand pentru intampinarea lui Mesia. Dupa ce Mesia a venit, n-a mai fost nevoie de razboiae, ucideri. laughing Daca Mesia ar fi venit altfel fara sa aiba o intampinare pe masura, ar fi fost distrus de Diavol usor inainte de a-si indeplini misiunea. Evident ca nu a avut parte de o intampinare prea buna DAR toate aspectele intampinarii au servit unui scop complet al Lui Dumnezeu. laughing Intrebarea ta este foarte buna si raspunsul la ea este complex. Felicitari pentru intrebare Sebastin95j! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

"El le-a dat si libertatea de alegere, si timp sa se caiasca de pacate.
Dumnezeu este si drept, si iubitor, dar nu poate ingadui pacatul la nesfarsit, altfel n-ar mai fi iubitor si drept fata de cei care sunt asupriti de cei rai." - logic. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

"Argumentul asta e fals, daca e sa ne luam dupa Revelatie, toti vor invia, nu doar crenciosi, doar ca uni vor fi prajiti bine, acei uni fiind o majoritate." - de ce ar "invia" Dumnezeu un caz clasificat? Dumnezeu nu vede si e lent in rationare ca sa revina asupra unei sentinte? NU! Pai sentinta o primeste toti adica moartea simpla. happy Ce "prajire"? Cand trupul este descompus in sol, mai poate fi prajit? laughing

| RAY a răspuns:

Isi pierzi timpul seby nu are rost sa pui asemenea intrebari,isi pierzi timpul aiurea,yahve facea ce avea chef ca putea,ca doar era un zeu razboinic, yahve nu era drept, corect, el avea un scop poporul lui evreu atat acum ca uni nu lau ascultat el sa razbunat, yahve e personificarea unui rege care mereu poarta batali, razboaie, yahve avea un singur popor cel evreu si iisus a venit doar pentru poporul evreu, pavel a facut sa para ca a venit pentru toti

| Andreea19Alina a răspuns (pentru xerxes1):

Am gasit ceva informatii referitoare la acest subiect:
"Persecuţiile împotriva evreilor, de la cele judiciare la cele politico-rasiale au fost considerate, adeseori, ca o pedeapsă pentru vina lor în răstignirea lui Iisus; teoria purităţii sângelui (limpienza de sangre) apărută în Spania Inchiziţiei (sfârşitul veacului al XV-lea) s-a bazat pe ideea că orice evreu, chiar convertit, are sânge impur în venele sale, pentru că a contribuit la crucificarea lui Iisus, iar rasismul religios astfel descoperit se va regăsi, mai târziu, în fenomene socio-politice precum Protocolul Înţelepţilor Sionului şi antisemitismul rasial nazist;
Fiul lui Dumnezeu" a fost condamnat la moarte şi crucificat pe nedrept, iar ca responsabili de acestea, evreii au devenit un popor deicid. Autoculpabilizarea iudeilor în faţa lui Pilat, consemnată în Evanghelia după Matei:"Şi tot poporul a răspuns şi a zis: Sângele lui asupra noastră şi asupra copiilor noştri"(Matei 27, 25) asumată ca o povară, a fost extinsă asupra tuturor generaţiilor acestui popor, de pretutindeni, considerate vinovate, împreună cu strămoşii lor de la anul 30 al e.n., de uciderea fondatorului religiei creştine. Pe fond, evreii nu puteau să accepte divinitatea lui Iisus ca om creat de Dumnezeu fără să abandoneze dogma centrală a credinţei lor, iar creştinii nu puteau să accepte că Iisus era mai prejos de Dumnezeu, fără să repudieze esenţa şi scopul credinţei lor; dacă Hristos nu era Dumnezeu, creştinismul nu exista, după cum dacă Hristos era Dumnezeu, atunci iudaismul era fals. Din această incompatibilitate exclusivistă au apărut divergenţele, disputele şi acuzele dintre cele două comunităţi, creştină şi evree. Pretextul mai mult sau mai puţin construit-procesul lui Iisus în sens larg-a generat polemici religioase interminabile..."
Dar ti-ai pus intrebarea de ce oare crestinii au fost martirizati/ucisi zeci de ani?! Oare nu au trecut si ei prin chinuri uriase din cauza poporului evreiesc?!

| SG1995 explică (pentru anonim_4396):

Nici tu n-ai prea citit Biblia, Pavel spunea ca toti vor fi inviati ca sa fie judecati, daca sunt judecati dupa moarte ce rost mai are Judecata Finala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

"Nici tu n-ai prea citit Biblia, Pavel spunea ca toti vor fi inviati ca sa fie judecati, daca sunt judecati dupa moarte ce rost mai are Judecata Finala?" - sunt judecati si clasificati in momentul mortii, si nu cat timp sunt morti. Judecata finala va fi ( la sfarsitul miei de ani -
Apocalipsa 20 ) dupa invierea celor drepti ( care au avut o relatie buna si apropiata cu Dumnezeu ) si nedrepti ( nu ii include pe cei care sufera din prima moartea a doua - Apocalipsa 21:8 ) dupa Armaghedon si dupa o perioada de timp in care modul lor de viata va fi judecat ( analizat ) de Dumnezeu. Majoritatea care mor sufera moartea a doua pentru ca nu se caiesc de faptele lor rele, nu cauta pe Dumnezeul adevarat, nu se intorc la Dumnezeul adevarat si se fac vinovati de faptele din Apocalipsa 21:8. Cei nedrepti sunt bebelusii si copiii care au avut ADN-ul bun pentru Dumnezeu si au murit si cei care l-au cautat pe adevaratul Dumnezeu si dragostea si adevarul toata viata lor si care s-au cait de pacate grave ( daca au facut ) si carora li se va da ocazia sa-si dovedeasca iubirea pentru Dumnezeu. happy

| xerxes1 a răspuns (pentru Andreea19Alina):

Iisus s-a nascut evreu si a murit evreu.
In cazul in care a existat a fost ucis de romani, fiind capul unei razmerite impotriva romanilor.
Petru avea o sabie.
Romanii au trimis o coohorta, adica 500 de soldati sa-l aresteze pe fiul "pacii."
Cat despre"Sângele lui asupra noastră şi asupra copiilor noştri"(Matei 27, 25) ", un evreu nu ar zice niciodata asa ceva.Este un fals.
Pasajul a fost adaugat in Biblie de un antisemit.
De fapt Noul Testament contine mai multe minciuni decat cuvinte.