| Zazen a întrebat:

Salutare tuturor.
InNumeri 31 ni se descrie cu lux de amanunte ca Dumnezeu ( Iahwe) indeamna pe Moise,sa-l razbune ucigand si jefuind toate bogatiile Madianului.
La un moment dat,Moise imputernicit de Dumnezeu,a ordonat ca absolut toti sa fie ucisi,dar ( surpriza ) sa pastreze pentru ei doar pruncii de parte femeiasca si femeile ce nu au cunoscut impreunarea cu un barbat.
INTREBARE : adevarata Divinitate este omnipotenta,cum va explicati că,cu toate astea biblia ne detaliaza ca este implicat DIRECT si ordona chiar,rezolvarea unor probleme omenesti,prin jafuri,crime in masa,violuri de virgine.
Revin pentru cei care au citit randurile de mai sus.
DECI : Nu este,,important"ce atrocitati a infaptuit Moise,CI,cum va explicati ca Dumnezeu insusi indica si chiar ordona aceste atrocitati, cu toate ca este omnipotent?

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu îmi explic simplu: un basm idiot născocit de minţi idioate (sau doar foarte malefice)...

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu niciodata nu distruge un popor fara al anunta sa isi corecteze modul de actiune si daca se corecteaza nu il distruge, cum s-a intamplat cu ninivitii.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru Zazen):

Intrucat ne-a creat cu liberul arbitru ne permite noua sa decidem cum sa procedam.Nu isi foloseste puterea de sti cum decidem sa ne traim viata decat daca are o influenta directa asupra scopului sau.

| milan9 a răspuns:

Exprimarea subiectiva si nationalista (chiar sovina) a profetului respectiv este explicatia...

| Moisie a răspuns:

Pentru ca acel "dumnezeu" al Bibliei este Dracu!
Dumnezeu se legitimeaza prin Creatia sa minunata, dar cum Dracu nu are o creatie a sa, se legitimeaza prin minciuni si religii criminale!

| Johndoe2023 a răspuns:

Biblia este scrisa de oameni. de-a lungul istoriei multi oameni si-au justificat crimele zicand ca dumnezeu le-a ordonat.
de unde se stie ca dumnezeu exista sau ca a ordonat ceva cuiva?

asa zic si eu ca dumnezeu mi-a ordonat sa iti raspund tie. ma crezi? poate peste 300 ani cineva o sa citeasca rasp asta si o sa adauge in biblie... dumnezeu i-a ordonat lui jhonnydoe sa raspunda

nu confunda apa din beci cu reclama la bulion si nu crede tot ce citesti

| Delmoniko a răspuns:

Nu mai pune intrebari din astea va vei fi marginalizat. Crestinii le baga sub pres, se fac ca nu le vad, inchid pagina ca sa nu-l supere pe God Almighty. Asta era zeu razboinic pe vremuri, criminal, violator in serie. Acum s-a mai prostit, a imbatranit, i-a luat fata fi-sau, asta e in putere, cica a inviat, merge numai la virgine cu Love Jesus, ce sa mai, nebunie mare adicatelea, intelegi matale?