| Zazen a întrebat:

In mitologia biblică ni se descrie CLAR,cum YAHWE personal a ordonat uciderea unui om pentru că a strans o măna de lemne.
Intrebarea este : dacă s-ar aplica si astăzi asemenea,,legi"aberante si sălbatice,câți dintre noi ar mai fi in viață?
Dacă dogma,,spune" că Dumnezeu era atunci,,altfel" si acum s-a schimbat, intreb : Poate fi Divinitatea schimbătoare după om?
http://www.youtube.com/watch?v=wmXI4VxYOrw

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Stii ce multi crestini nici macar n-au auzit vreodata de aceasta "lege" biblica? Unul dintre ei este Bill O'Reilly, marele prezentator crestin de la Fox News. Povestile urate din biblie nu sunt deloc scoase in fata nicaieri. Nu invata nimeni despre ele nici in scoli. Doar exemplele bune sunt evidentiate, de aceea e adevarat ca multi crestini nici macar nu citesc biblia, pentru ca daca ar face-o ar deveni atei.

| simonopetritul a răspuns (pentru sublime89):

Exemplele, bune, rele, ne-au fost date spre orânduirea noastră, spre creșterea noastră, prin felurite exemple, cele bune, ca povață, cele rele- exemple avertisment. Pace

| sublime89 a răspuns (pentru simonopetritul):

In biblie scrie clar ca d-zeu a dorit moartea unui om pentru ca a adunat o mana de lemne intr-o zi de sarbatoare. E ceva de interpretat aici? Asta consideri tu un avertisment pentru noi?

9 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Biblia nu e mitologie e realitate; omul e ignorant si spune intotdeauna ca ce se poate intampla

Răspuns utilizator avertizat
| mat31new a răspuns:

Te intreb ceva, de unde ai auzit spunandu-se ca divinitatea este schimbatoare, de la oameni sau de la Dumnezeu? Religia a fost creata de catre oameni pentru a controla oamenii. Cand cei care o urmeaza se impotrivesc conecptilor originale, liderii schimba ideologia pentru a nu pierde oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| mat31new a răspuns (pentru Zazen):

Ce vrei sa afli?

Răspuns utilizator avertizat
| Kabuto79 a răspuns:

Cum spuneam crestinilor. eu cred ca Dumnezeu ( Yahwe ) e suparat pe voi. Ii stricati dictatura si reputatia cu vorbele voastre. ca cica e iubitor. eu daca as fi in locucul lui v-as arata cat de iubitor is big grinbig grinbig grin Pace