| tavadaresti a întrebat:

Dumnezeu ispiteste?

Aduceti argument atat pro cat si contra?

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

Nimeni, când este ispitit, să nu zică: „Sunt ispitit de Dumnezeu." Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău, şi El însuşi nu ispiteşte pe nimeni. Ci fiecare este ispitit, când este atras de pofta lui însuşi şi momit. Apoi pofta, când a zămislit, dă naştere păcatului; şi păcatul, odată făptuit, aduce moartea. (Iacov 1:13-15)

33 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Pe unii ideea de Dumnezeu ii ispiteste sa omoare.

| Zenit313 a răspuns:

Din moment ce a pus un "pom interzis" in mijlocul gradinii edenului, ne-a oferit instincte dar a stabilit regulile opuse, tot ce ne face placere este interzis...eu cred ca are simtul umorului dezvoltat!

Dar si Bau-Bau ispiteste...

| tavadaresti explică (pentru Zenit313):

Era vorba de ascultare, nici pe aceasta no stiairolling on the floor

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu ispiteste pe nimeni.Fiecare este ispitit de pofta lui si momit.Conceptia Noului Testament despre ispita este obtinuta prin combinarea acestor doua cadre de idei:,,Incercarile''sunt atat lucrarea lui Dumnezeu cat si a diavolului.Ele sunt situatii de testare in care slujitorul lui Dumnezeu este confruntat cu posibilitati noi de a face bine cat si rau,si este expus la diferite indemnuri de a prefera raul.Din acest punct de vedere,spiritele sunt lucrarea lui satan, dar satan este in acelasi timp unealta si dusmanul lui Dumnezeu.Si in ultima instanta,Dumnezeu este Cel care ii conduce pe slujitorii Sai in ispita, permitandu-i lui satan sa ii ispiteasca pentru ca sa implineasca voia lui.Totusi,desi ispitele nu separa pe oameni de voia lui Dumnezeu, indemnul de a face raul nu este de la Dumnezeu si nici nu exprima porunca Lui.Dorinta care imboldeste la pacat nu este de la Dumnezeu ci de la om, iar cedarea in fata ei este fatala.Hristos i-a invatat pe ucenici sa ceara sa nu ii expuna in ispita,sa vegheze si sa se roage ca sa nu cada in ispita, sa nu cedeze sub presiunile ei(atunci cand Dumnezeu gaseste cu cale sa ii incerce prin ispita).

| Zenit313 a răspuns (pentru tavadaresti):

Era vorba despre ironie, nici pe aceasta no stiairolling on the floor

| MMihai a răspuns:

Dumnezeu ispiteste?==poate are și ocupații puțin mai inteligente, decât să ispitească.

| casablanca40 a răspuns:

In numele religie au fost facute cele mai multe crime, deci as putea spune ca religia nu a imbunatatit viata pe Pamant ci doar a inrautatit-o.

| RAY a răspuns:

Nu,nu ne ispiteste nimeni sa facem rau,il facem pentru ca vrem si trebuie sa ne recunoastem greselile nu sa dam vina pe dumnezeii,diavoli, demoni, draci etc
e usor sa dai vina pe cineva in loc sasi recunosti greseala si sa te intrepti, nu exista ca suntem oamenii, asta nu ne scuza de nimic din contra ne da resposabilitati

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu, fara argumente

| zurick a răspuns:

Nu

| M25M a răspuns:

Din ce stiam eu Dumnezeu ingaduie sa fim ispitit de Diavol spre exemplum nu ispiteste propriu-zis.

| GabiTanase a răspuns:

Nu putem numi un necaz, o nevointa, o ispita din partea lui Dumnezeu ci o Incercare pentru a ne aduce la dreapta credinta!

| RAY a răspuns:

Cum poti nega aceasta rugaciune?
Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant
Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste de cel rau
Ca a Ta este imparatia
Puterea si Slava
In numele Tatalui
Al Fiului
Al Sfantului Duh
Amin.

| tavadaresti explică (pentru RAY):

Posteaza varianta dupa Biblie cea corecta, apoi te voi lamuri.

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Care biblia corecta?

| tavadaresti explică (pentru RAY):

Prima traducere.

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Voi mereu va negati propia biblie, ce nu va convine negati, in fine asta e traducerea biblica din prezent deci e ok daca nu era buna o scimbau cu una mai buna

| tavadaresti explică (pentru RAY):

Da-mi versetele, sa lamurim fiecare verset: sa stiu ca nu e nimic adugat sau scos.

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34.

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51.

| tavadaresti explică (pentru RAY):

"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34.
Si nu e asa.

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Ca nu isi convine de aia nu-i asa, voi va negati propia biblie

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

- "Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26.

de ce sasi urasti parinti?

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

"Cei ce vor fi gasiti vrednici sa aiba parte de veacul viitor si de învierea dintre cei morti, nici nu se vor însura, nici nu se vor marita" - Luca 20:35.

| tavadaresti explică (pentru RAY):

26. "Daca vine cineva la Mine, si nu uraste pe tatal sau, pe mama sa, pe nevasta sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar insasi viata sa, nu poate fi ucenicul Meu.
Cum citesti?

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Imi pierd timpul cu tine, voua tot ce nu va convine e gresit inclusiv propia biblia

| tavadaresti explică (pentru RAY):

Am zis eu ca e gresit, insa tehnica ta este de a lua un verset dintr-un context si folosit in alt context spre ati argumenta asa "descoperirile tale".
Dar intotdeauna incearca si ia toata detalierea referitor legata de acel verset.

| tavadaresti explică (pentru doctorandus):

Ce vrei sa demonstrezi cu acest link?

| doctorandus a răspuns (pentru tavadaresti):

Nu stii engleza? Biblia zice ca Dumnezeu i-a dus in ispita pe Avraam (Gen. 22:1) si pe David (2 Sam. 24:1), iar credinciosilor li se cere sa se roage ca Dumnezeu sa nu-i duca in ispita (Mat. 6:13).