| tavadaresti a întrebat:

Dumnezeu ispiteste?

Aduceti argument atat pro cat si contra?

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

Nimeni, când este ispitit, să nu zică: „Sunt ispitit de Dumnezeu." Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău, şi El însuşi nu ispiteşte pe nimeni. Ci fiecare este ispitit, când este atras de pofta lui însuşi şi momit. Apoi pofta, când a zămislit, dă naştere păcatului; şi păcatul, odată făptuit, aduce moartea. (Iacov 1:13-15)

33 răspunsuri:
| obelix2266 a răspuns:

Dumnezeu nu ispiteste pe nimeni,e clar ca in geneza, ispita vine de la sarpe (cel rau ), Cain omoara pe Abel, nu ca la ispitit DUMNEZEU ci pentru ca era rau. Si lista e lunga. Dumnezeu cauta sa ne mantuiasca nu sa ne ispiteasca. "Ca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea ca la dat pe unicul sau Fiu la moarte, ca cine crede in EL sa aiba viata vesnica ". IOAN 3:16.Deci? mai vrei?

Răspuns utilizator avertizat
| Shammal a răspuns:

Tu ti-ai ispiti copilul? eu cred ca nu, omul ispiteste, mintea omului