| Silyca a întrebat:

Dumnezeu ne-a dat liber arbitru sa ne omoram intre noi sau sa ne sinucidem?

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Stiu basmul, ziceam ca acel liber arbitru e o iluzie, de fapt nu exista.
E ca intr-o relatie, lasi pe cineva sa aleaga, ii dai libertatea sa faca asta, si daca nu te alege pe tine, tu te superi si-l pedepsesti crunt (o eternitate de chin)? raised eyebrows Pai parca era liber sa aleaga, nu te-a ales? valea, nu vrea sa mai stie de tine, lasa-l in pace.
Asa e si cu sinuciderea. Pai daca ma lasi sa aleg, eu aleg moartea, de tot, tu de ce ma pedepsesti? Nu vreau nici raiul, nu imi da iadul.

32 răspunsuri:
| 3xfemeie a răspuns:

Ca sa ne facem alegerile si sa decidem cum sa traim. Ne-a dat libertate si noi hotaram ce facem cu ea.

| Silyca explică (pentru 3xfemeie):

A deci tu spui ca lui ii convine sa ne omoram?

| 3xfemeie a răspuns (pentru Silyca):

happy Nu stiu, asta am uitat sa intreb.
Lasand gluma la o parte nu stiu daca ii convine sau nu.Ne accepta asa cum suntem.

| C0nstantin a răspuns (pentru Silyca):

In VT putem observa ca este prezentat un Dumnezeu care ucide si care indruma clar spre uciderea pacatosilor:
Instigare la crime:
Exod 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."
Deuteronom 13 :13-16~
13,,Niste oameni rai au iesit din mijlocul tau, si au amagit pe locuitorii din cetatea lor zicînd:, Haidem si sa slujim altor dumnezei!`` -dumnezei pe cari tu nu -i cunosti
14sa faci cercetari, sa cauti si sa întrebi cu deamanuntul. Daca este adevarat, daca lucrul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost facuta în mijlocul tau,
15atunci sa treci prin ascutisul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s'o nimicesti cu desavîrsire împreuna cu tot ce va fi în ea, si sa -i treci chiar si vitele prin ascutisul sabiei.
16Sa strîngi toata prada în mijlocul pietei, si sa arzi de tot cu foc cetatea si toata prada ei, înaintea Domnului, Dumnezeului tau: sa ramîna pentru totdeauna un morman de darîmaturi, si nici o data sa nu fie zidita din nou."
Levitic 20:27~
"Dar daca un om sau o femeie cheama duhul unui mort, sau se îndeletniceste cu ghicirea, sa fie pedepsiti cu moartea; sa -i ucideti cu pietre: sîngele lor sa cada asupra lor.``
Levitic 24:14-16~
14,,Scoate din tabara pe cel ce a hulit; toti ceice l-au auzit, sa-si puna mînile pe capul lui, si toata adunarea sa -l ucida cu pietre.
15Sa vorbesti copiilor lui Israel, si sa le spui:, Oricine va blestema pe Dumnezeul lui, îsi va lua pedeapsa pentru pacatul lui.
16Cine va blestema Numele Domnului, va fi pedepsit cu moartea: toata adunarea sa -l ucida cu pietre. Fie strain, fie bastinas, sa moara, pentru ca a hulit Numele lui Dumnezeu."
Crime:
Dumnezeu a omorat 42 de copii

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii."
Dumnezeu a omorat un om care nu a vrut sa loveasca pe cineva.

1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît."
Dumnezeu a dat porunca sa fie omorati copii pentru faptele parintilor

Isaiah 14:21~
21Pregatiti macelarirea fiilor, din pricina nelegiuirii parintilor lor! Ca sa nu se mai scoale sa cucereasca pamîntul, si sa umple lumea cu cetati!``
Si exemplele pot continua... Partea asta din Biblie este trecuta cu vederea in general de catre crestini, ei vad doar NT in care Dumnezeu e dulce ca mierea si nevinovat... nu ca ar fi vorba de unul si acelasi Dumnezeu din VT.

| Mădă0611 a răspuns:

Unde vezi tu liberul arbitru? Eu nu-l vad thinking E ca la alegeri, ai impresia ca ai votat...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Desigur că NU! El ne-a dat acest dar deoarece a dorit să ne trateze cu demnitate şi să avem ocazia de a simţi bucuria de a alege singuri diferite lucruri, doar în limitele principiilor dinvne şi ale buneicuviinţei.

| C0nstantin a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar ca sa ai impresia asta trebuie sa si mergi laughing

| MasterOfDisaster a răspuns:

Dumnezeu (cel prezentat in biblie) ne-a dat liberul arbitru. Dar daca nu alegem sa ne inchinam lui, meritam sa murim, adica sa fim omorati de ceilalti oameni, care nu vor fi considerati criminali, ci pur si simplu aparatori ai dreptatii.
Deci avem libertatea de a decide, dar daca nu il alegem pe el, primim cazare gratis pentru eternitate intr-un cazan cu smoala la dracu. Frumos, nu?

| Silyca explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Si ii pare bine ca ne sinucidem si ca sunt razboaie?

| crestiniromani a răspuns:

Dumnezeu ne-a dat libera alegere, ca sa Il alegem pe El, nu ca sa faci nelegiuiri.

| Silyca explică (pentru Mădă0611):

Conform crestinilor el ne-a dat liber arbitru si dupa spusele lor ii convine lui Dumnezeu sa ne sinucidem si sa fie razboaie! Si daca vreun crestin spune ca lui Dumnezeu nu-i convine inseamna ca contrazice biblia happy

| Silyca explică (pentru MasterOfDisaster):

Da,foarte frumos.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Silyca):

happy " Si daca vreun crestin spune ca lui Dumnezeu nu-i convine inseamna ca contrazice biblia" Ideea asta de unde a venit?

| Silyca explică (pentru crestiniromani):

El atotstiutor trebuiaa sa stie ca unii il vor alege si altii nu si o sa fie razboaie etc etc.No dar nu se pune probleam lui nu i-a pasat.

| Silyca explică (pentru 3xfemeie):

Conteaza? Pot sa-mi dau si singur seama de asa ceva nu trebuie sa-mi spuna cineva sau sa citez pe cineva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

"Dumnezeu ne-a dat libera alegere, ca sa Il alegem pe El" laughing

| M25M a răspuns (pentru crestiniromani):

Deci ne da facultatea de a alege liber, pentru a-L alege si daca nu o facem ajungem in Iad...Ok.

| M25M a răspuns:

Cica ne-ar fi dat liber arbitru ca sa facem alegerile proprii numa' ca daca nu alegem ce vrea El, e cam nasol pentru noi ceea ce intra in contradictie cu intregul concept de liber arbitru. whatever e prea confuza treaba.

| Silyca explică (pentru LolaLollita):

Corect doar unii sunt prea inchisi la gandire ca sa observe asta.

| Silyca explică (pentru M25M):

El stie asa trebuie sa-l acceptam asa cum e, din pacate.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Silyca):

Nu conteaza, dar poate ar trebui sa vezi ce inseamna liber arbitru, ce este biblia si ce inseamna Dumnezeu. Dupa asta poate nu mai pui aceeasi intrebare. happy
ps raspunsul nu-l doar la un search pe google, e nevoie de mai mult

| Silyca explică (pentru 3xfemeie):

Am citit biblia si nu caut pe google doar ca sa raspund la intrebari.Intrebarile si raspunsurile sunt puse din cunostintele mele.Ai facut o afirmatie gresita happy

| 3xfemeie a răspuns (pentru Silyca):

Posibil. Poate eu am inteles gresit happy

| C0nstantin a răspuns (pentru crestiniromani):

Unde ii libera alegere in ceea zici tu? asta ii ca si cum o zis Basescu la referendum stati acasa si nu votati (iar prostii se conformeaza). Asa e libera alegere descrisa de tine.

| Dasinudasida a răspuns:

Nici una nici alta.
Daca ucizi e pacat.
Plata pacatului e moartea.

| 220V a răspuns:

Arbitrul acela a facut blat cu dumnezeu.

| Never4ever a răspuns:

Ambelelaughing

| Chαяtreux a răspuns:

In ambele cazuri raspunsul este da

| kira30 a răspuns:

Dumnezeu ti-a dat vointa proprie.
EX : Tatal tau te-a lasat sa iti alegi orice slujba in viata dar te-a indrumat sa faci alegerea corecta. Daca alegi sa fi cersetor (sa nu respecti pe Dumnezeu, sa fi impotriva lui) atunci sigur nu vei merge acasa la parintii tai (raiul) ci vei ajunge in strada (iadul).Dar ca un tata iubitor nu te-ar lasa sa te sinucizi sau sa iti omori fratele / sora.Ce fel de tata mai e si ala? Sper ca ai inteles.

| Adrianetc a răspuns (pentru Mădă0611):

Dumnezeu ne-a dat libera alegere, dar daca ai alege sa fi criminal, Isus te-ar primii in rai? libera alegere, dar dupa fiecare alegere exista o consecinta.