| amuitatcontu a întrebat:

Daca Dumnezeu inlatura raul nu mai avem liber arbitru.

Cum s-a ajuns la concluzia asta?

6 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu nu exista si atunci cei care scriu povestile puerile, fanteziste, primitive si absurde pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori au fost nevoiti sa gaseasca "explicatii" "credibile" pentru consumatorii de fantezie absurda.

| Mayhem666 a răspuns (pentru halogen001):

Ar trebui sa cam schimbi tactica, folosesti aceeasi fraza mereu fara sa dai prea multe explicatii. Daca le oferi informatii pe care nu le pot nega, o sa vezi ca o sa ai rezultate mult mai de succes decat sa le spui ca totul e o fantezie fara sa le si spui de ce.
Da-le cateva explicatii care au o baza mai mult decat solida, si o sa vezi ca o sa le inchizi gura, cum am facut eu ieri cu tipul ala care nu a mai avut ce sa imi zica dupa, si s-a enervat si mi-a zis ca sunt prost, si doar atat. Bineinteles ca am avut grija de el si acum e utilizator avertizat, iar daca se pune cu mine, o sa ajunga sa primeasca si perma-ban.
Adu contraargumente solide, logice, rationale si cu credibilitate ridicata, pentru ca sunt cele adevarate, si ofera si exemple, si o sa vezi ca o sa iti fie mult mai usor sa ii faci sa taca si sa se faca de ras cand o sa vada ca esti increzator in tine, iar ce spun ei suna a nebunie curata.
Bineinteles, asta e doar un sfat, aici depinde de tine daca vrei sa il asculti si urmezi, sau nu. E complet decizia ta.

Si ca sa-i raspund si lui OP, raul si binele nu exista. Noi suntem cei care le dam definitie. Unele lucruri pot fi rele sau bune depinzand de perspectiva din care te uiti la ele.
Sa luam ca si exemplu o actiune care se petrece in savana Africana dintre un leu si o zebra. Leul omoara zebra ca sa se hraneasca. Ce fel de actiune e asta, buna sau rea? Buna pentru cine si rea pentru cine? Zebra a murit, deci asta inseamna ca leul e cel rau? Dar moartea zebrei a prelungit viata leului cu cateva zile, si poate nu doar viata leului, dar si a familiei sale. Aci leul e bun, nu? Totul depinde de perspectiva din care te uiti.
Oamenii de obicei percep raul si binele depinzand de ce le spune societatea, lucru care nu depinde de logica si de ratiune tot timpul. Daca raul asa cum il definim noi nu ar exisdta, nu am sti ce e binele, la fel si viceversa. Chestia asta se numeste echilibru. Iti trebuie lumina ca sa existe umbra, iti trebuie rau ca sa cunosti binele, etc.

| halogen001 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu cred ca are rost sa intru prea mult in detalii. Cine crede in povesti e liber sa creada in continuare laughing) M-as obosi degeaba.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindca ca sa inlature raul ar trebui sa ne oblige pe noi sa nu mai facem rau.
Iar a obliga pe cineva sa nu faca ceva îi înlătură liberul arbitru

| Ineys a răspuns:

Oamenii au creat cenceptul de liber arbitru, oamenii care vor sa creada ca Dumnezeu e bun, si ca e de partea lor.

"Pentru a nu renunța la ideea de perfecțiune a creativității divine, gânditorii creștini Vasile cel Mare și Fericitul Augustin recunosc existența liberului arbitru..."

Cu alte cuvinte, daca nu exista ideea de liber arbitru inseamna ca Dumnezeu a creat raul si ca este o entitate malefica.
Dar noi vrem sa credem ca Dumnezeu e bun, si asa spunem ca e vina noastra pentru existenta raului.

Desigur, oamenii sanatosi la cap stiu ca raul si binele sunt concepte relative si ca nu exista un concept de "bine" absolut sau de "rau" absolut.

Sa omori o persoana e rau. Sa omori o persoana care vrea la randul ei sa-ti omoare familia, e un lucru bun s-ar spune, sau sa omori pe cineva care incearca sa te omoare. Aici nici macar nu e considerat un pacat si tot poti ajunge in "rai".

Executarea criminalilor in serie e un lucru bun pentru ca ideea din spatele acestui concept se bazeaza pe premiza ca oamenii nu vor comite atat de multe "rele" daca stiu ca pedeapsa e moartea.

La fel si cu razboiul. Soldatii care ucid inamicii nu pacatuiesc pentru ca se lupta pentru a-si proteja tara, deci faptele lor sunt altruiste. Isi risca viata pentru a-i proteja pe altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că imposibilitatea reală de desfasurare a raului si implicit al cunoaste pe acesta in desfasurare nu echivaleaza cu autocunoasterea sau iluminarea eului.
„Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele și răul."
Raul te mai ajuta sa vezi si Binele, ca de exemplu:
"Dumnezeu a văzut că lumina era BUNA; și a despărțit-o de întuneric(RAU)."
Cum vedea El lumina ca fiind buna daca nu era intunericul(raul)?
De asemenea, prin rau te incearca Dumnezeu ca sa vada daca esti Bun.
In concluzie, daca nu ar exista rau nu ai putea intelege notiunea de bine.
Yin este inceputul la Yang.