| RAY a întrebat:

Cum poate exista liber arbitru daca dumnezeu stie totul? si daca el a predestinat totul?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Ne testeaza laughing laughing laughing Glumesc, deja stii raspunsul meu Ray, cred ca il stii, daca nu il stii, uite asta e : "eu nu cred in Dumnezeu"

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

O ilustrare simpla te poate ajuta sa intelegi mai bine. Posesorul unui aparat de radio poate asculta ştirile transmise din diferite părţi ale lumii. Dar faptul că poate asculta un anumit post nu înseamnă că şi face lucrul acesta. Mai întâi trebuie să deschidă aparatul şi apoi să aleagă postul. La fel, Dumnezeu are capacitatea de a cunoaşte dinainte evenimentele, dar Biblia arată că Dumnezeu se foloseşte de această capacitate în mod selectiv şi aşa cum consideră necesar, cu o cuvenită consideraţie faţă de liberul arbitru cu care şi-a înzestrat creaturile umane. — Geneza 22:12; 18:20, 21.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Nu putem ști exact cum percepe timpul cineva aflat înafara timpului.Sunt teologi care spun că Dumnezeu cunoaște totul pentru că El fiind înafara timpului, trecutul, prezentul și viitorul sunt simultan în fața lui și nu predestinează acțiunile nimănui.Eu cred că nimeni nu simte o presiune irezitibilă de a face ceva contrar conștiinței, fiecare alegem de fiecare dată.

| RAY explică (pentru ania):

Ania acelasi vrajeli, mai inventeaza si tu ceva nou

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanMx a răspuns:

Salut.

Dumnezeu stie totul prin atotstiinta Sa. Dar nu este predestinat nimic. de accea nici nu a dat o data a Judecatii Sale, pentru ca omul are posibilitatea oricand sa schimbe cursul vietii Sale.

Dumnezeu stie ce vei face, dar tu poti oricand sa schimbi totul. happy

| Ajibanna a răspuns:

Nimeni nu poate sti cum lucrează Dumnezeu! Orice are un scop! Noi nu putem intelege căile lui Dumnezeu dar faptul ca ne a înzestrat cu o minte dezvoltată,logica,capacitate de decizie si diferențiere între bine si rău, înseamnă ca deși El a scris pentru fiecare om in parte de la facerea omenirii si pana la sfârșitul ei, destinul si faptele fiecăruia, El probabil urmărește si voința proprie a omului, decizia proprie, deoarece El privește in inima si vede ceea ce simțim in momentul in care facem sau gândim ceva...Asta cred eu, dar cum am spus, nimeni nu poate înțelege căile lui Dumnezeu!