| MortemAeternum a întrebat:

Dumnezeu ne iubeste atat de mult incat ne-a dat liberul arbitru sa alegem daca vrem sa il urmam pe El prin intermediul unei carti antice, cu o traducere indoielnica, dar nu ne iubeste atat de mult incat sa ne accepte asa, necredinciosi cum suntem, iar datorita nesimtirii noastre de a nu crede in El, desi nu ne-a lasat nici macar o dovada reala ca El ar exista, iar pe desupra din milioanele de Dumnezei, trebuie sa avem norocul sa il nimerim pe cel adevarat, ca de nu ne va condamna la o tortura eterna, deoarece ne-a respectat decizia din timpul vietii de a nu crede si o respecta si dupa moarte, lasandu-ne sa ne rumenim in focul iadului.
Atunci liberul arbitru mai este o dovada de iubire sau o dovada de nebunie din partea "creatorului nostru"(Dumnezeul biblic)?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Este mai mult o dovada de ambiguitate, si cu tot respecul pentru anumiti crestini, de schizofrenie/dedublare din partea zeului lor.Niciun Dumnezeu,al niciunei religii,nu va fi niciodata perfect,dar cel al crestinilor,deja este un tiran ilogic,ce are un comportament de copil rasfatat de multe ori, ce accepta doar ce e pe placul lui, si nimic mai mult.Liberul arbitru presupus,este o presupunere gresita,pentru ca se bate in cap cu omnipotenta si cunoasterea a tot ce a fost,este,si va exista a lui Dumnezeu,il face sado-masochist, el condamnandu-si creatia la foc etern si chin, il face rau-cu mult mai rau decat acel presupus Satana-si crud.Case closed!

| IMC90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Aveti un mesaj privat happy

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Stiu,dar eu raspund la ele, dupa ceva timp, cam 20-24 de ore.Da,mno, daca specifici si aici, fie.

| IMC90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Imi amintesti de ''contact''hee hee

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

De ce, ei raspund decalat de obicei?

| IMC90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Poate dura si 2 saptamani...

29 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Vezi bre ca te incaiera ateii, ca ei scoteau de la naftalina citeva sute si tu apari cu milioane de dumnezei rolling on the floor

| MortemAeternum explică (pentru Urzi23):

Am inclus si zeii hindusi, acolo sunt peste 2 milioane de zei.

| barbattttt a răspuns:

Dragul meu prieten eu am certitudinea ca daca un om isi doreste cu adevarat sa-l caseasca pe Dumnezeu Cel adevarat il va gasi.
Dumnezeu judeca omul dupa inima sa,...

| XtremePWN a răspuns:

Singura dovada a acestui "Dumnezeu " pe care il mentionezi este Biblia.

| Thunderstruck a răspuns (pentru XtremePWN):

Incredibil.Cum sa fie biblia dovada ca doamne doamne exista? Vai de capul tau, de unde stii tu de cine e scrisa biblia? Eu prefer sa cred ca a fost scrisa de unul sau mai multi schizofrenici.Ar trebui sa cred in ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dumnezeu ne iubeste de ea face sex cu noi neprotejat si ne infecteaza creierul cu basme

Răspuns utilizator avertizat
| danytkd13 a răspuns:

Uite ce e...
Liber arbitru in crestinism ar insemna ca noi alegem ce vrem.
Daca Dumnezeu ne-ar fi OBLIGAT sa fim crestini iti zic ca nu ar mai fi ce e ackum in lume.
Presupun ca sti ca Dumnezeu este Duh, iar Duhul lui vine peste cei ce se intorc la El.
El ne-a lasat sa aflam ce vrem pana la un anumit punct deoarece daca am fi aflat tot am fi fost ca El.

| danytkd13 a răspuns:

El nu te obliga sa il alegi pe El desi ar vrea asta, dar asta ar insemna ca Dumnezeu sa fie rau ceea ce nu este

| MortemAeternum explică (pentru danytkd13):

Liberul arbitru in cretinism inseamna sa crezi orbeste intr-o carte antica, iar daca nu crezi vei fi pedepsit pentru eternitate(se simte iubirea si dreptatea). Clar mai, intelepciunea supreama, nu a putut sa dea o dovada mai reala, ca El este Dumnezeul adevarat. Dumnezeu este sado-masochist si incopmetent.

| danytkd13 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ce te face sa crezi asta?

| MortemAeternum explică (pentru danytkd13):

Ce ma face sa cred ce? Ca Dumnezeu este sado-masochist?
Pai simplu, prima oara se tortureaza pe El pentru pacatele noastre, desii nu era nevoit sa o faca, iar apoi daca nu acceptam acest sacrificiu grotesc, vom fi noi torturati o eternitate, ceea ce mi se pare dezgustator si nedrept.

| danytkd13 a răspuns (pentru MortemAeternum):

straight faceA facut acest lucru crezand ca poate prin asta oameni se vor intoarce la El.
Nu e sado-masochiststraight face
Sunt sigur ca si tu ai fi in stare sa faci un gest extrem pentru cineva iubit,si daca spui "nu" eu nu te cred pentru ca in interiorul oricarui om exista o latura extrem de sentimentala pentru cei dragi.
Oameni au fost creatia lui Dumnezeu si a facut lucruri minunate pentru ei.
Nu trebuie sa iei in calcul razbunarile Lui pentru ca daca te uiti in Biblie a facut mai mult bine dacat rau.
Raul pe care la facut a fost popoarelor dusmane la lui Israel, dar gandeste-te ce minuni a facut.
Crezi ca daca era sado-mashochist mai vindeca oameni?
Mai scoatea duhuri rele?
Nu ma intereseaza daca ma crezi sau nu, dar un lucru e CERT Dumnezeu nu e sado-masochist!

| MortemAeternum explică (pentru danytkd13):

Daca ma uit in biblie a facut mai mult rau decat bine, practic este un incompetent. Tu ai citit macar biblia?
Nu am vazut argumentele cum ca Dumnezeu nu ar fi sado-masochist, cand eu ti-am dat un exemplu si inca unul foarte bun. Acum pentru acele boli din nastere cine este vinovat? De ce nu vindeca Dumnezeu mai multi oameni si vindeca doar 1 bolnav la 100 de milioane de oameni(ca nu exista bine inteles)? Care de fapt nu este tocmai o minune...
Cum adica a facut acel lucru crezand ca? Dumnezeu poate sa vada viitorul, stia de la bun inceput ce esec va fi planul sau. Daca vroia ca lumea sa se intoarca la El, dadea o dovada reala ca el exista, nu lasa o carte antica ca singura dovada a existentei lui, care este de tot rasul. Si "pacatele" noastre le ierta neconditionat, adica cei cu barbarismul asta, mereu vrea sange sadicul(pana la urma stramosii nostri au fost sadici si de asta Dumnezeul creat de ei este asa cum este), daca vroia sa ne ierte pacate le ierta pur si simplu si astfel miliarde de oameni ar fi fost scutiti de un chin etern.
Iar daca nu poti sa ai o credinta oarba intr-o carte de tot rasul, te va trimite la un chin infinit deci rezulta nedreptate infinita.
Intrebarea era mai mult un atac direct, iar ca sa raspunzi iti trebuie argumente puternice, nu ca el a mai vindecat un bolanv si a mai scos un drac, astea is nimicuri in comparatie cu tot raul ce l-a facut. Asta in caz ca crezi in Dumnezeul biblic.

| danytkd13 a răspuns (pentru MortemAeternum):

De ce te gandesti doar la rau?
Si daca Dumnezeu ne-ar fi iertat pacatele asa fara sa facem nimic ne-am fi obisnuit asa(ceea ce deja am facut).
Daca unui copil ii ierti greselile fara al pedepsi el face raul in continuare si se obisnuieste asa, si singura solutie e sa il pedepsesti cu ceva care il va impiedeca sa faca raul, dar in ziua de azi la oameni nu e asa.
Poate ca sti ca in Romani 6 cu 23 scrie:"Caci plata pacatului este moartea, dar nu moarte fizica ci moarte spirituala.
De ce crezi ca in famili este ata de multa cearta si uneori si crima? Pentru ca Dumnezeu nu este in familia aceea.
Daca iei o familie intoarsa la Dumnezeu si una care e din lume(presupun ca sti la ce ma refer)ai sa vezi diferente URIASE.
Tot ce vrea Dumnezeu e ca toti sa fie ai Lui(pare egoist...si chiar e, pentru ca ne vrea doar pentru El)pedepseste oameni ca o ultima chemare la El.
Si chiar daca stie viitorul El tot pedepseste indiferent de persoana si de pozitia sociala.

| MortemAeternum explică (pentru danytkd13):

Ma bucur ca ai spus ca Dumnezeu este egoist, macar ai putut detecta un defect la acest Dumnezeu, desii pacat ca ai detectat doar 1 cand sunt sute.
Acum o "familie din lume", de multe ori este mai buna si mai unita decat una crestina, aici totul tine de educatie, sunt foarte multi atei care ii umilesc pe crestini prin comportamentul lor foarte moral, dar din nou iti spun totul tine de educatie.
Vad ca te indepartezi de la subiect, dar foarte bine hai sa vorbim de pedeapsa.
Cat de sadic trebuie sa fii sa iti trimiti propia creatie intr-un chin etern pentru ca nu te-a ascultat o viata de max 80 de ani? Clar Dumnezeu judeca "drept", plata pacatului o fi moartea, dar Isus nu arde pentru o eternitate in iad in locul nostru, el doar a suferit cateva minute pana a murit.
Daca Isus a luat toate pacatele asupra lui, atunci locul lui este in iad pentru o eternitate, asta ar fi dreptate, atunci as spune, da dom'le fiul sau acum arde in locul meu in iad, deci este corect ca si eu sa ard daca nu cred. Cum ti-am spus se poate detecta sado-masochismul combinata cu multa nebunie si incompetenta.

| danytkd13 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Sti? Eu cred ca nu poti scoate un om din ideile lui fixe asa cum esti tu si imi pare rau sa iti zic asta, dar sper ca intr-o zi sa realizezi ca ceea ce zici este gresit.
Domnul sa te binecuvinteze si sa iti deschida inima impietrita

| MortemAeternum explică (pentru danytkd13):

Nu sunt idei fixe(nu tin cu dintii de nici o idee), daca imi arati prin argumente ca gresesc eu renunt la ele, dar bine inteles, aici pe TPU intru pentru amuzament nu pentru dezbateri laughing.

| danytkd13 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Da,dar vad ca spui cu ardoare ca Dumnezeu este sado-masochist

| MortemAeternum explică (pentru danytkd13):

Pai am si motive pe care nu ai putut sa le ataci, pai cum sa nu spun cand din argumentele mele asta rezulta?

| relu008 a răspuns:

Dacă e atotcunoscător, atunci viata noastră e ca și un grafic Excel pentru "creator".

| Cyupilan a răspuns:

Liberul arbitru, adica ratiunea e o dovada a iubirii si a increderii in noi. Ne-a dat ratiunea pentru a ne demonstra adevarata lui existenta. De exemplu tu poti sa cauti toata viata dovezi ca D-zeu nu exista, El ne-a dat voie sa facem asta dar nu poti gasi argumente ca nu exista ci doar invers.

| MortemAeternum explică (pentru Cyupilan):

"De exemplu tu poti sa cauti toata viata dovezi ca D-zeu nu exista, El ne-a dat voie sa facem asta dar nu poti gasi argumente ca nu exista ci doar invers."
Tu vorbesti serios? Pai pot sa caut toata viata dovezi ca zana maseluta nu exista si nu am sa gasesc, doar am sa presupun ca nu exista deoarece nu am nici un motiv serios sa cred ca ar exista.
"The burden of proof"este de partea celor care cred in Dumnezeu nu invers, ce va invata aia la scoala ma? Ori profesorii sunt incompetenti ori voi deveniti mai retardati pe zi ce trece.