| AvalohAlyn a întrebat:

Dumnezeu pedepseste in general sau e vorba de legea compensatiei sau de legea atractiei sau de karma legat de de ceea ce ni se intampla rau? Mai pedepseste Dimnezeu sau e vina celor 3 legi morale?

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Galateni6:7,8 arata ca suportăm consecințele acțiunilor noastre, adică nu e Dumnezeu de vina dacă cineva fumează și moare de cancer la plămâni.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu exista nicio lege din aia nici karma nici alte idiotenii. Iar Dumnezeu nu pedepseste. Tot ce ni se intampla rau e din vina noastra. Gandeste-te ca atunci cand faci un pacat e ca si cum ai arunca cu o piatra spre El. Piatra nu va ajunge la Dumnezeu dar iti va veni in cap. Nu Dumnezeu te pedepseste ci tu insuti o faci. Dumnezeu ne iubeste pe toti si ii e mila si sufera cand ne vede ca aruncam cu pietre doar ca sa ne vina inapoi in cap. This is this stupidity of ours.

| HazelEyes77 a răspuns:

Cred ca ne supunem celor 3 legi mai degraba. Avem liberul arbitru si facem alegeri care vor avea consecinte mai devreme sau mai tarziu.

| Breakbudapestapraga a răspuns:

Dumnezeu este singurul care poate pedepsi, nu există lucruri precum karma, dar uneori Dumnezeu ne pedepsește ca să nu uităm că el vede totul