| Meme10Memu a întrebat:

Dumnezeu poate fi doar inchipuit sau imaginat de catre om? Dumnezeu e doar un personaj imaginar?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

In sfarsit un om care a pus punctu pe i. Normal ca e imaginar, altfel nu eram si noi mai bine?

73 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Dacă la nivel molecular nu-L poți detectat, atunci nu există.
Excepțiă făcând mecanica cuantică.

| Alexandrionelu a răspuns:

Da și DA!

| Daniel323 a răspuns:

Depinde despre ce zeu este vorba
Cel biblic a fost confundat la fel cum au facut bastinasii cu primii exploratori prin diferite parti ale lumii.

| Octavian199 a răspuns:

Exact, ca multi altii. Numai Budha a fost real, dar nu era zeu.

| anonimg a răspuns:

Măi, eu nu știu cum să vă zic, dar și înainte de a cunoaște pe Dumnezeu nu eram ca voi.
Dacă eram preocupat de astfel de lucruri aș fi căutat toate metodele de a descoperi adevărul cu privire la existența lui Dumnezeu. La mine ori e, ori nu e; cale de mijloc nu există.
Dumnezeu mi S-a descoperit nu pentru că eram preocupat de El. Dar dacă aș fi fost preocupat, repet: aș fi folosit orice metodă pentru a cunoaște adevărul. Că este o aberație să te închini sau să crezi ceva ce nu există. Dar un mai mare rău decât acesta este trăirea în indiferența atunci când zvonul despre Dumnezeu ne ajunge la urechi.
Noi trebuie să căutăm să cunoaștem adevărul cercetând fiecare în mod personal cum stau lucrurile. La început mă întrebam: "Oare chiar există Dumnezeu?" Continuând cercetările, întrebarea s-a transformat în: "Doamne, Tu chiar exiști cu adevărat?"
Dar dacă ne luăm după cercetările altora vom muri la fel cum ne-am născut.

| Meme10Memu explică (pentru Liviu):

Interesant este ca in biblie dumnezeu insusi se autodefineste ca personaj imaginar pentru om.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Cand unui om ii cade o tigla pe cap isi imagineaza ca dumnezeu a lasat sa se intample. rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Dumnezeu e un termen care defineste ceva, pentru uni dumnezeu este natura, nu poti dovedi ca nu exista natura, pentru mine ca ateu dumnezeu face parte din nevoile acelui copil care cauta sigurante, astfel acel copil devine un adult cu siguranta aia, vezi tu nu ne place haosul, asa ca dumnezeu face ordine

| GouDidodino a răspuns:

Depinde cine o sa-ti raspunda, din punctul meu de vedere răspunsul este DA la ambele întrebări. Pentru cei ce nu ratează slujba de duminică, aceasta intrebare ar putea fi văzută ca o insultă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu... exista.
Uita-te in jurul tau, analizeaza natura, stelele, insusi trupul tau, si incearca sa iti dai o explicatie. Daca te iei doar pe tine, cat de complex esti facut, nenumaratele functii ale organismului tau, capacitatea de a gandi si de a face sute de conexiuni intr-o fractiune de secunda... pielea care ti se reface dupa o zgarietura. milioanele de celule care se schimba zilnic, si apar unele noi.
uita-te la plante. Dintr-o samanta iese noua planta, creste si devine o minune. De unde stie ea cand e timpul sa rasara, sa isi ia mineralele din sol, sa le transmita frunzei pentru a fi "gatite", apoi distribuite in mod egal plantei? E doar o intamplare? Atat de perfecta? Mirosul trandafirilor, adierea blanda a vantului, care face copacii sa tresara si sa freamate...
Daca accepti ca Dumnezeu (sau cum vrei tu sa ii spui, o divinitate, superioara noua) a creat toate acestea, atunci NU e imaginar.

Ma uit la mine, si iti pot afirma cu tarie ca Dumnezeu exista, si nu e imaginar. Daca nu era El, eram de mult timp o epava.
Da, poate ai nevoie de imaginatie ca sa il poti concepe, dar El exista.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Si l ai vazut? Ai pus mana pe el? Pana nu vii cu acesta dovada poti scrie si 20 pagini despre cum l ai descoperit tu, ca in final tot imaginar e.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonimg):

Si cum "ti s-a descoperit"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Mm... l-am vazut. Tu vezi cu ochii tai emotiile, de ex? Le vezi ca pe ceva material? Nu, ele se arata prin mimica noastra, prin comportamentul non-verbal.
Exista, dar nu se vad.
Apropo, ma faci sa imi amintesc de ce a spus un om renumit de stiinta, pe cand era student.
Profesorul lui spunea ca Dumnezeu nu exista. Cerea dovezi ca exista, vizual. Atunci studentul lui a replicat: " colegi, eu nu cred ca Domn' profesor are creier." Toti se holbau la el. El a zis : " eu nu vad creierul domnului profesor. Ii vad capul, dar nu creierul. Pana nu.mi-l arata sa pot pune mana pe el, nu cred"
Interesant, nu?

| Cduncfujndf a răspuns:

Dumnezeu nu există, e doar un personaj inventat de oameni pentru a avea un idol.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Da dumnezeu poate fi închipuit de om.
Dumnezeul din biblie e imaginar.
Dar o forță superioara exista, bineînțeles nu așa, adică sa stea sa vadă dacă mergi la biserica, sau când speli sau așa mai departe.
Acest "Dumnezeu" adică de fapt o energie superioara nu cred ca are timp sa se uite la toate furnicile de oameni de pe pământ din tot universul dacă fac păcate.
Dar ai auzit de legile fizicii și ale universului care nu pot fi încălcate? În ele sta o forță superioara coordonatoare, normal, doar ca nu e Cum e descris dumnezeul bibliei.
Forte superioare noua exista, întrucât noi nu le putem încalcă Cum ar fi gravitația și altele, pentru ca dacă noi am putea pluti atât de ușor de pe o planeta Îți dai seama ca nu mai aveam univers(caută pe net sa vezi cât rău face omul Terrei).
Deci în concluzie, dumnezeu din biblie e vreo 70% imaginar dar 30% din forță lui exista deoarece nu ne puteam ceea singuri și de aceea exista ordine în univers.

| Ephraim a răspuns:

Dumnezeu este adevarat, putem comunica cu el in orice secundă a orcărui loc de pe pământ prin intermediul rugăciunii. El îți poate oferii tot, iar cu cât ai credință mai puternică în el și ești mai puțin păcatos, cu atât se arată mai mult ție. Înainte să întrebi păcătoșii de pe TPU dacă există Dumnezeu, fă o rugăciune în care îi ceri lui să arate dacă exista sau nu. Credința pe tot parcursul vieții tale nu poate fi schimbata/influențată, de ce a spus un copil de 14 ani pe TPU, care este ateu pentru ca e la modă; esti mai puternic de atat.
Dacă vrei să te ajut să îl cunoști pe Dumnezeu, te voi ajuta eu, îți voi demonstra cât de real este el; Lăudat fie numele Lui.

| Ephraim a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vreau sa vad si eu unde. Nu mai vorbi aiurea!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Te uiti la tine si vezi cat esti de imperfect.
Te uiti la tine si vezi ca ai doua sfarcuri inutile, un rest de intestin care daca se inflameaza si il lasi asa duce la moarte sigura, 4 masele de minte care daca nu cresc cum trebuie, iti distrug toata dantura, restul de coada - coccisul-, si altele.
Ai o gramada de lucruri in tine care nu deservesc niciun scop, altul decat sa cauzeze suferinta.
Asa e, esti rezultatul unui creator retardat si rau - cea mai proasta combinatie de doua caracteristici pentru o entitate.

| Ephraim a răspuns (pentru suntserios):

Daca ai fi știut măcar 1% despre Tatăl, ai fi știut că nu îl poți vedea niciodată în această viață. Așa cum nu vezi aerul, dar poți să respiri. Așa cum inima ta, deși nu ai văzut-o niciodată a băut mereu pentru tine și a existat. Însă ai simțit-o, iar pe Dumnezeu îl putem simții cu toții; Lăudat fie numele Lui! Dacă vrei îți spun eu cum.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e deloc interesant. Corpul uman e studiat. Se stie ca exista creier in cutia craniana. E absolut stupida analogia.
Cat despre emotii, wtf, te contrazici singur, tocmai ai zis cum sunt vizibile, prin comportament, mimica, tonul vocii samd.
Mai baga o fisa ca nu ti a iesit

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ephraim):

Pai stii de ce nu îl pot vedea. E simplu. Ca restul miilor de zei e inventat de popor. Dumnezeu acum vreo 2000 ani.

Terminati cu analogiile astea de 2 lei. Aerul il simti, ii este studiata structura moleculara si te pocneste peste moaca cand sunt diferente de presiune.
Analogia cu inima e absolut stupida. O vezi la ecografie, corpul unam e studiat se stie exact unde e si ce rol are. Sa mai zic ca se fa operatii sau ca bataile ei se simp si se aud?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ephraim):

Comunicarea presupune doi interlocutori. Faptul ca tu vorbesti cu un personaj imaginar care nu iti raspunde nu inseamna comunicare.

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Am mai zis si in alte locuri, si o repet oridecateori este nevoie: noi oamenii suntem fiinte si spirituale, nu doar fizice. La fel este si Dumnezeu.
Este scris ca duhul fara trup este nimic, si trupul fara duh tot nimic nu este. Noi comunicam cu lumea inconjuratoare -si noi unii cu altii- prin acest duh al nostru. Perceptia este ceea ce Biblia numeste "duh". Dar eu raman la expresia Bibliei pentru ca intelesul lucrurilor este mai usor. Trupul este doar un vas al fiintei vii, al duhului nostru. Altfel am fi doar roboti.
Iar Dumnezeu comunica cu noi (cu duhul nostru) prin Duhul Lui. Nu putem sa numim Duhul Sfant al lui Dumnezeu ca fiind perceptie, deoarece Duhul Sfant este o Fiinta, este a 3-a persoana a dumnezeirii. El poate lua diferite forme (porumbel, flacari de foc). Pe cand duhul nostru ramane doar perceptie.
Trupul nu poate fi intristat, dar duhul nostru da. Si la fel si Duhul Lui Dumnezeu.
Astfel de lucruri nu le putem invata peste noapte.

Eu am cunoscut pe Dumnezeu in mod spiritual. Nu L-am vazut cu ochii fizici, nici nu L-am putut pipai. Dar am crezut ca El este. Daca vad un om, stau si ma intreb daca este unul sau unul rau. Dar cand am cunoscut pe Dumnezeu am stiut ca El este. O multime de crestini se roaga lui Dumnezeu. Cum fac ei acest lucru fara sa fi vazut pe Dumnezeu? Eu am facut acest lucru fara ca cineva sa-mi fi vorbit de El. Este inexplicabila comuniunea cu Dumnezeu, prezenta Sa. Aceste lucruri depasesc capacitatea de intelegere a fiintei umane.
Pe de alta parte, cine iti zice "crede si nu cereteta", eu zic ca mai bine sa ai incredere intr-un nebun decat intr-un astfel de om, crestin fiind sau nu.
Oricum ar fi, noi nu putem sa intindem cercetarile noastre despre Dumnezeu mai mult decat ni S-a descoperit El. Aceasta tine de experienta fiecarui individ in parte. Asta nu inseamna "crede si nu cerceta". Dumnezeu ne-a facut fiinte inteligente, ne-a creat sa traim prin cercetare si descoperire -atat aici pe pamant, cat si in vecurile nesfarsite.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Deci, tu nu ai auzit niciodata de dumnezeu. Nu ai fost botezat creștin, nu ai fost la biserica, nu ti a bagat nimeni povesti cu zei pe gat, nu ai crescut in mediu crestinesc, nu ai auzit niciodata de religia ortodoxa. Dar intr o zi, l ai descoperit tu? Asa e? Daca imi zici ca e asa bravo tie, dar ma indoiesc amarnic. Pentru ca in realitate acum ceva ani cineva la inventat pe acest dumnezeu, ca fiind unul din miile de zei din lume. Si de aici ideea de acest dumnezeu a fost propagata, prin violenta de multe ori. Miliarde de oameni sunt botezati creștini ca asa vrea familia si pe urma zic ca ei l au descoperit pe dumnezeu. Ca daca se nasteau in India il descopereau pe Shiva sau pe Buda samd. Eu zic ca mai bine afirmi ca tu te rogi la un personaj care ti a fost ales de mai multi factori. Si ca personajul ala te face pe tine sa te simti ok. Asa cum eu vb cu masina cateodata, ca na... Asta e o afirmatie cu care as rezona in totalitate. Restul baliverne.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu.

| Ephraim a răspuns (pentru suntserios):

Dumnezeu îți răspunde însă atunci când:
1. Crezi cu adevărat în El.
2. Îi ceri să facă asta.
3. Te lepezi de păcatele tale, ca să fii curat; Căci de acum Duhul Lui Sfânt va locuii în tine.
Poți încerca, înainte să mai aduci argumente fără sfârșit și sens. Căci Tatăl Nostru care e în ceruri, există!

| Meme10Memu explică (pentru GouDidodino):

Nu ar avea motiv de îndată ce dumnezeu spune că nu-l poate vedea niciun om lăsând libertatea ca orice om să și-l imagineze cum vrea sa arate dumnezeu sau cum crede că ar arata dumnezeu : natura, siguranță, un bătrân, etc. Alta chestie e că dumnezeu fiind imaterial nu intra în discuție că ar avea vreo formă pentru că doar ceva material are forma sau arata într-un anumit fel. Dumnezeu prin natura lui imaterială nu arata in niciun fel. Astfel chipul și asemănarea lui dumnezeu nu exista ca forma.

Ceva care întrunește toate probabilitățile e neschimbător pentru că mai mult de atât nu se poate schimba. Ceva care întrunește toate probabilitățile se schimba mereu și nu poate avea vreo formă pentru că forma sa se schimba mereu.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Dacă dumnezeu nu e imaginar cum arată?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ephraim):

Deci, pai zi asa. Iti raspunde daca iti imaginezi tu ca iti raspunde. Asa da. Asa putem pica de accord. Tu intrebi, tu crezi ca iti raspunde, practic vb tu cu tine

Si vezi ca e invers treaba. Adu tu argumente cu sens ca exista. Nu analogii fara logica.

| Ephraim a răspuns (pentru suntserios):

Ceea ce tu nu știi însă, dar ai aflat acum. Este că noi nu suntem doar trupuri; ci și suflete.
"Cine are urechi de auzit, să audă".
Nu îl poți vedea, pentru că nu încerci. Cauți toate motivele să negi înexistența lui; încerci imposibilul. Căci toți care citesc asta și chiar acum decid să îl accepte pe Dumnezeu, toți îl vor întâlni. Tatăl lor îi iubește, și nu se ascunde de ei, nu îi selecteaza, cel mai mare pacatos nu este decat cel mai iertat fiu al Lui.
Uite fratele meu:
Noi doi suntem aici, pe un pământ urât și uscat, iar în spatele nostru sunt milioane de oameni. În fața noastră e un râu, eu îl trec, merg mai mult; și acolo văd grădini, animale de toate felurile, flori de toate felurile, frumusețile naturii.
Eu mă întorc și le spun tuturor cele văzute. Tu insă le spui tuturor că nu este adevărat, căci tu nu ai mai văzut asta, deci nu există.
Eu insă le spun că "Cine are urechi de auzit, să audă", iar cine dorește, chiar acum poate veni după mine. Râul nu este decât modul meu de a exprima o barieră, poate fi și o linie imaginară.
Vezi tu, aceasta este diferenta intre noi. Tu vei sta pe o parte a raului, incercand sa cauti o viata intreaga motivele necesare pentru negarea a ce este acolo, si vei cauta in vorbele mele, si vei spune: "Ha! ieri ai spus că ai văzut o floare roșie, lânga aceea floare albastra! Iar acum ca este un roșu de neimaginat, langă acea floare albastră. esti un mincinos!".
Ei bine, dragi cititori ai acestui mesaj, acel Râu, barieră, linie imaginară sau orice v-ați imaginat voi este insusi rugăciunea pe care o puteți face chiar și acum; nu este letala. Căci Dumnezeu există dincolo de ea! "Cine are urechi de auzit sa auda"!